DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Kapitan Romuald Rajs ps. "Bury" to Wielki Bohater. Cześć Jego Pamięci.
5 miesięcy temu / Husarski
 
Kapitan Reis, "Bury". Bohater walki o niepodległość. Wzór. Obszczekują go jakieś parszywe kundle, często pociotki komunistycznych wypierdków. Nie wolno pozwolić na bezczeszczenie pamięci takich Wielkich Polaków. Oddali za Nas życie. Cześć i Chwała Żołnierzom Wyklętym!
5 miesięcy temu / Husarski
 
.... ,,wiele przypadków ataków na szwadrony 5. Wileńskiej w 1945 roku" ... AK rozkazem gen Okulickiego z 19.01. 1945r. ZOSTAŁA ROZWIAZANA, rozkaz nakazywał zachować w konspiracji sztaby dowódcze i radiostacje .... o jakiej ,,5 wileńskiej" bredzi pan Łabędzki ?... po 19.01.1945r. oddziały Burego przestały walczyć w imieniu Polskiego Państwa, a tym bardziej straciły prawo do ferowania wyroków w jej imieniu, o ile walke z MO i KBW jakoś można wytłumaczyć, bo to formacje ZBROJNE które go ścigały, to ,,wyłuskiwanie" furmanów BUDZI I BĘDZIE BUDZIĆ WĄTPLIWOŚCI, chociażby dlatego że nie były przeprowadzone z mandatu Rzeczpospolitej ...
5 miesięcy temu / jan
 
"To były masakry, jedną wioskę zbombardowano z kukuruźnika, zrzucano miny moździerzowe, a w innej wsi użyto tankietki. To kwestia niezwykle ważna dla poznania kontekstu działań Burego." Może jakieś daty, nazwy miejscowości, liczba ofiar? Bo informacja podana w ten sposób ma wartość plotki.
9 miesięcy temu / Czepiak
 
a skad sie wzieli bialorusini na ziemi kobylinskich , czy ten pan wie . Za jakie zaslugi bialorusini dostali ziemie kobylinskich jako nagrode. Co sie stalo z wlascicielami ziemi, kobylinskimi
ponad 1 rok temu / kustosz
 
"Akcje były nastawione na to, że oddział wchodzi do wioski, wyłuskuje konkretne osoby i w ramach represji stosuje karę śmierci za współpracę z wrogiem, co w czasie wojny jest naturalne. Jako że nie można było skonfiskować mienia, to je palono. Pamiętajmy, że mówimy o warunkach wojennych." - za takie numery w AK szło się pod sąd polowy. Wyrok wykonywano zgodnie z Regulaminem Wojskowym. Po 19-01-1945 AK już nie było, została rozwiązana. Każdy, kto nie zastosował się do tego rozkazu, skazywał się na los przestępcy.
ponad 1 rok temu / Poldek
 
jak usprawiedliwiacie Burego to dla was UPA tez było ok? Bo jak dla mnie i tu i tu mamy do czynienia z masowymi mordercami. Nie można bronic zła
ponad 1 rok temu / Widzący
 
Moja opinia? NIE MA ŚWĘTYCH WOJEN..NIE MA HOLLY WAR..JEST FUC.G WAR! WAR GDZIE NIE MA ZWYCIĘŻCÓW I NIE MA POKONANYCH...GDZIE GINĄ LUDZIE DZIECI..KOBIETY MATKI.NIE MOZNA UŚWIĘCAĆ WOJEJN. NIE MA BOHATEROW.ALE SĄ OFIARY WOJEN PO OBU STRONACH. WOJNA TO DISASTER.PO OBU STRONACH. END OFF.
ponad 1 rok temu / Izabella Stumpf
 
Mój nieżyjący ojciec brał udział walcząc oddziałach KBW i dużo opowiadał o ludności białoruskiej nieprzychylnej polakom wręcz wrogiej postawie do polaków.Do KBW był wcielony przymusowo ale jak mówił nigdy nie strzelał do ludzi choć jak mówił walczyli z bandami białoruskimi a Białorusini uśmiercili wielu jego kolegów.
ponad 1 rok temu / Kaziu
 
Do artur034. "czemu"-temu, dlaczego-dlatego. Mordował polską ludność cywilną??? Jeśli już, to nie mordował, tylko wymierzał sprawiedliwość na łotrach, zdrajcach współpracujących z komunistami, zwykłych bandytach (no niby to też ludność cywilna). Bombardowanie przez aliantów miast niemieckich, gdzie ginęły tysiące osób cywilnych, to mord, czy wyższa konieczność??? Ci piloci alianccy, to bohaterowie, czy ludobójcy Panie "kokon"??? I proszę mi nie mówić, że wykonywali tylko rozkazy, ci w Oświęcimiu też "tylko" wykonywali rozkazy!!!
ponad 2 lata temu / Obiektywny
 
nie wspomniano tu ze Bury mordował tez polska ludność cywilną , nie rozumiem czemu ...
ponad 2 lata temu / artur034
 
Trzeba odróżniać prawdziwych bohaterów od ludobójców.
ponad 2 lata temu / kokon
 
wspaniały tekst,żeby tak przeczytal go kazdy biełarus mieszkający na podlasiu,ale oni maja i tak wlasne zdanie... pracuje w firmie gdzie prezesem jest prawosławny polowa pracowników jest prawosławnych, nie mozna mówić o polityce bo bardzo się kłócą,chyba ze mówi sie żle o PIS-ie to wtedy wolno to jest bardzo wredny naród... za komuny rządzili na podlasiu polakami teraz troszkę mniej i dobrze że mniej....oni i teraz mają ukrytą broń... czekają jak będą rządzili lewacy Boże chroń nas od takich ludzi....
ponad 2 lata temu / Kazimierz.
 
Krytycy Burego argumentują wszystko cywilami. Zastanawia co myślą o Winstonie Churchillu, który wydał rozkaz bombardowania niemieckich miast, akcentując cele jakimi były dzielnice cywilne. Był bohaterem, czy nie ?
ponad 2 lata temu / Dark
 
Czy potraficie powiedzieć co było w artykule powyżej...zostali zabici w zamęcie i z własnej winy. Polecenie było wyraźne..opuścić domy...skutek znamy. Sytuacja wymknęła się w tym wypadku z pod kontroli. Zginęli niewinni ludzie.
ponad 2 lata temu / Marek
 
"Bury" w śledztwie nie miał oporów przed wydawaniem UB swoich podwładnych i ujawnianiem kontaktów, za co - co musiał wiedział - groziła śmierć. Taki to z niego bohater. Trzeba odróżniać prawdziwych bohaterów, którzy walczyli z NKWD, od morderców nauczycieli, kobiet i dzieci. Teraz wystarczy, że ktoś stoczył jakieś potyczki z LWP czy UB, żeby go w pewnych kręgach okrzyknięto bohaterem.
ponad 2 lata temu / enteroseptol
 
Mimo próby wybielenia Burege uważam, że bohaterem nie był. Nic nie usprawiedliwia ludobójstwa na niewinnych cywilach.
ponad 2 lata temu / Aida
 
Była zbrodnia na Wołyniu, była zbrodnia w Rajsku, była zbrodnia w Jedwabnem. Każda z tych zbrodni miała swój kontekst, z czegoś się wywodziła. Zło to zło, morderca to morderca, a złodziej to złodziej, bez względu na to jakiej jest narodowości, czy do jakiej partii przynależy, A że życie nie jest czarno-białe a we wszystkich odcieniach szarości to wszyscy wiemy, ale starajmy się oceniać w miarę sprawiedliwie
ponad 2 lata temu / lajk
 
Mam 47 lat, nie znam tamtych czasów, ale pamiętam mężczyznę, który był znajomym moich rodziców, opowiadał on o swojej żonie i dziecku z miejscowości Rajsk, których zabił Bury. Zawsze mówił, że dlatego, że byli "ruskimi", on przeżył, bo Bury kazał mu powozić furą gdzieś w okolice Białowieży.Nie pamiętam wszystkiego, bo byłam dzieckiem słuchając tych opowieści, ale z całą pewnością, to był zwykły człowiek, rolnik, nie był ani w partii, ani w w żadnej innej organizacji, tak jak i większość z jego sąsiadów. Wydaje mi się, że rozumiem sytuację Burego, stres, rozgoryczenie itp, ale to nie jest wytłumaczeniem dla rzezi bezbronnych. Bury nie był zły, ani dobry- musimy zrozumieć sytuację i czasy w których działał, ale nie gloryfikujmy też złych jego czynów.
ponad 2 lata temu / aaaa
 
Być może wioski które pacyfikował "Bury" kolaborowały z Sowietami, nie zmienia to jednak faktu że stosowanie odpowiedzialności zbiorowej jest barbarzyństwem, inna rzecz że od wydawania wyroków śmierci są sądy a nie polowi komendanci.
ponad 2 lata temu / Filip S
 
Kontekst jest ważny, ale nie ma takiej racji stanu i kontekstu, który usprawiedliwiał by zabijanie dzieci.
ponad 2 lata temu / Kajtek
 
i cmentarz prawosławny w Maleszach gdzie jest pochowanych kilkudziesięciu żołnierzy A.Cz.Reszta została przeniesiona na cmentarz Wojskowy w Bielsku.Temat pacyfikacji wsi w pow. Bielskim jest bardzo złożony i składał się z kilku czynników. Wydany rozkaz z 20.09.46r. przez "Kotwicza" o załamaniu się struktur konspiracyjnych terenu 8-ej kompani NZW. Pacyfikacja terenu południowo-wschodniego powiatu. Nie odpowiada w żaden sposób co do położenia spacyfikowanych wsi. Rozstrzelanie wozaków pod wsią Puchały Stare też ma kilka zawiłych rozwiązań.? Następną sprawą jest K.P. kryp."Burza" NZW ps."Kochanowski, który posiadał najwięcej informacji o tym terenie. Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.
ponad 3 lata temu / podlasiak
 
Do Pana "Łupaszki" Widzę że Pan jest zorientowany w sprawach Polskiego Podziemia. W związku z tym mam pytanie ,czy dysponuje Pan jakimkolwiek dokumentem, przekazem świadka, lub nagraniem. Dotyczącym tych wydarzeń na początku 46r. w pow. Bielskim.? Stwierdza Pan że we wsi Zanie było 8 białorusinów w partii kpzb. Ma Pan ich nazwiska i jakiekolwiek dowody.? Pod wsią Szpaki były dwie ziemianki(bunkry) w których ukrywało 2-3 dezerterów z A.Cz. po 44r. Przez pewien czas pracowali w okolicznych wsiach. Prawdopodobnie pozostali tam specjalnie jako informatorzy NKWD. Co się z nimi stało później tego nie wiem. W okolicy tych wsi zaczynając od wsi Kadłubówka -Bujnowo -Szpaki-Malesze było masę broni. W 44r. przeszedł tam front Niemcy na linii obecnego rowu między wsią Kalnica a Kadłubówka ustawili kilka erkaemów. Rosyjscy żołnierze idący od strony Bielska w stronę Brańska byli zdziesiątkowani w tej okolicy. Czego dowodem jest masę przekazów okolicznych mieszkańców i cmentarz
ponad 3 lata temu / podlasiak
 
Panie Pawle, proszę poczytać jak działał żydowski oddział partyzancki Tewje, Asaela, Alaksandra i Aarona Bielskich i jakich to "bohaterskich" czynów dokonał, np w Nalibokach. Nawet nakręcono film o tych "bohaterach" pt "Opór". Film powstał oczywiście w USA. A Polacy, AK, NSZ, to oczywiście "żydożercy". Ilu Polaków oddało życie za pomoc udzieloną żydom??!!!! A ilu np Francuzów ??? I jak żydzi odwdzięcZzyli się za to???!!! 'BURY" palił dzieci???!!! O czym Pan mówi?! "BURY", to jest ..... wzór dla nas wszystkich!!!!
ponad 3 lata temu / MINOR
 
Rozumiem, że były to czasy podejmowania trudnych decyzji w walce z komunistycznym okupantem ale palenie dzieci żywcem to lekka przesada. Rajs "Bury" to plama na honorze AK. Ten człowiek nawet nie powinien nazywać się Polakiem.
ponad 3 lata temu / Paweł
 
POpieraczu KODomitów, skoro ,,morderca to morderca, niezależnie ile osób zabił'', to cóż sądzić o całym polskojęzycznym lewactwie - POtomkach stalinowskich, hitlerowskich i żydomasońskich bestii, mordujących i ogłupiających gadzinówkami bądź szczekaczkami całą populację i wiele poprzednich pokoleń; które to tałatajstwo do dzidiaj próbuje za POmocą PO, KOD-u, Nowiczesnej itp. w białych rękawiczkach nadal mordować nasz do bólu sprawiedliwy Naród. Kto trzyma z tym tałatajstwem, de facto POpiera tych wszystkich stalinowsko-hitlerowskich tudzież ubeckich morderców, więc POśrednio jest jednym z owych bestialskich oprawców. I tyle w temacie.
ponad 3 lata temu / Szopen 52
 
Do "Popieram KOD". Takich bałwanów, jak ty(nie zasługujesz na dużą literę) nie tłumaczy nic. Moim zdaniem jesteś tak ogłupiony przez GW, TVN, Newsweek-a, że zatraciłeś w swym zacietrzewieniu zdolność racjonalnego myślenia. Idę o zakład, że musisz sprawdzić w internecie kto to był Władysław Jagiełło i Jan Paweł II. "Bury", to był bohater!!!! Wiem, wiem, twoi bohaterowie, to Donek i Bronek.......
ponad 3 lata temu / Rajmund
 
"Bury", no cóż... Mordował? Nie, zabijał. Kogo? Łotrów, zdrajców i sukinsynów!!! Ktoś, kto prawi o moralności, ocenia tamtych ludzi, którzy działali i podejmowali decyzje ekstremalne z pozycji człowieka w państwie bezpiecznym, demokratycznym, chyba nie wie o czym mówi!!! Ewentualnie jest zwykłym, zakłamanym gnojem!!! A takich ci u nas dostatek. Różne Lisy, Michniki, Durczoki (kto tego gnoja wyciągnął z lamusa???) powinni siedzieć w więzieniu, bo to co robili i co robią, to jest po prostu SABOTAŻ!!!!! Józef Stalin był największym zbrodniarzem w historii, ale za wujka Stalina za to co robią było pod stienku i roztrielac
ponad 3 lata temu / Norso
 
"Bury, to wzór polskiego patrioty!!!!! Nieprzejednany, konsekwentny, skuteczny. Jakie dzisiaj są tego rodzaju osobowości???? Lisy, Michniki(Szechtery), czy Stuhry??? To zwykłe mendy. Te kundle mają czelność obrażać bohaterów???!!!
ponad 3 lata temu / MINOR
 
do -popieram kod i inne ścieki...Mam już swoje lata i żałuję że nie żyłam w tamtych latach Też byłabym mordercą Podpisuję się całością pod tym co napisał rudy-amen
ponad 3 lata temu / fiola
 
Morderca to morderca. Nieważne ile osób zabił.
ponad 3 lata temu / Popieram KOD
 
ludzie ,ludzie nas niemcy ,ruskie i ukraińcy mordowali tysiącami, a robicie aferę z kilkoma przypadkowymi ofiarami ze wsi konfidentów i antypolskich wieśniaków białoruskich,polak był i jest za miękki i dlatego pozwalaliśmy się mordować a teraz szmacić, zarzucamn nam brak dumy
ponad 3 lata temu / rudy
 
Jest opinia IPN z 2005 roku kim był Bury.
ponad 3 lata temu / Jan
 
Apel do Rodakow-Polakow, Unikajcie artykulow podawanych przez zydo-lewackie media takie jak GW etc , poniewaz to nie sa media polskie tylko polskojezyczne, ktore podaja klamstwa i informacje zmanipulowane, zeby oczernic Polske, Polakow, polskosc (w tym chrzescijanstwo), polskich bohaterow narodowych i polska ideologie narodowa, czego ta zydo-lewacka zaraza nie moze scierpiec i tak zawziecie atakuje, podczas gdy sami sa najwiekszymi zwolennikami zbrodniczej ideologii komunistycznej, przewyzszajacej zbrodnie niemieckich nazistow, za ktorymi rowniez stali ich zydowscy pobratymi na czele z A.Hitlerem i jego zydowskim otoczeniem, o czym informowal historyk D.Bronder w 1965r w ksiazce "Before Hitler Came" - ksiazka znajduje sie na indeksie ksiazek zakazanych, bo niepoprawnych politycznie oraz ta zydo-lewacka zaraza dazy do zniesienia wszelkich zasad moralnych i wywrocenia swiata do gory nogami, zeby zapanowac nad calym swiatem i gojami.
ponad 3 lata temu / Toronto
 
Facet wiedzial doskonale co robil .- Chwala mu za to ! Szkoda tylko , ze nie likwidowal zydlackiego plugawstwa !!!
ponad 3 lata temu / kriskret
 
Dla tych co nie wierzą we współpracę białoruskich wiosek z nkwde Aktualnie na fejsie wieś Mieleszki na Podlasiu ktoś wstawił fotę pt.Wybory Gromada ludzi uśmiechniętych z gitarą z boku portret J Stalina Data 19X1939 r.Osłupiałam Polska jeszcze walczyła.....
ponad 3 lata temu / fiola
 
@Olsen Przeczytaj ten wywiad do końca i informacje pod nim. To co wydał IPN to nie orzeczenie, ale uzasadnienie do wydanej decyzji o umorzeniu. Więc nie koniec i kropka, a na pewno nie przesądza ono sposobu patrzenia na Burego.
ponad 3 lata temu / ola
 
Zapraszam do wyszukania orzeczenia nt Burego na stronie IPN. Chyba tej organizacji wierzycie. Bury był mordercą i zbrodniarzem. Koniec.
ponad 3 lata temu / Olsen
 
Wielki szacunek za prostowanie kłamstw. Bohaterom należy się cześć. Wybory jakich byli ci ludzie zmuszeni dokonać nie mieszczą się w wyobrażeniu współczesnego człowieka, mówiąc najdelikatniej. Do badania tej tematyki konieczna jest nieprzeciętna sprawność intelektu, którą większość oceniających niestety nie dysponuje. Zwłaszcza w czasie kiedy sporo jest takich którzy skwapliwie pluja na to co polskie tym większy szacunek należy się tym którzy bronią godności bohaterów.
ponad 3 lata temu / yura
 
Joanno, czy jesteś agentką Sowietów, no teraz rosyjską, że tak uparcie utrzymujesz wrogą POstawę wobec Polaków i insynujesz nam, że to my mamy czerwonym wrogom, którzy wtargnęli na polską ziemię, żeby zabijać Pokaków - wybaczać, a swoich odsądzać od czci i wiary. Jeśli piszesz polskimi słowami, to myśl po polsku i opieraj się na faktach a nie wrogości pełnej jadu do Polaków. Przypominam, że nikt z Polaków tych czerwonych kanalii nie zapraszał, a rządzili się tu, jakby byli bogami. Wstyd Joanno !!!!
ponad 3 lata temu / Szopen 52
 
Zastanawia mnie dlaczego my, Polacy jak mówimy o zbrodniach naszych pobratymców to patrzymy "na nie w szerokim kontekście tamtych skomplikowanych i trudnych dni" a jak o zbrodniach przeciwko nam, to ten szeroki kontekst nagle znika.Zawsze czyjś bohater jest jest dla innego oprawcą a wojna jest straszna.Skoro sami organizujemy marsze takie jak w Hajnówce to dlaczego tak się oburzamy na Ukraińców maszerujących pod sztandarami Bandery....
ponad 3 lata temu / Joanna
 
Romuald Rajs-Bury to człowiek nadzwyczajny, moim zdaniem bohater, Polak i wzór patrioty....-Jesli bedziemy MY Polacy bronic ludzi którzy MORDOWALi małe dzieci-gwałcili nieletnie dziewczynki to nie mamy PRAWA oceniać band UPA-dla Nas to mordercy -dla ukrainców bohaterzy -MUSIMY obiektywnie spojrzeć na istote rzeczy inaczej bedziemy stać w miejscu a raczej sie cofać.
ponad 3 lata temu / soran
 
Romuald Rajs-Bury to człowiek nadzwyczajny, moim zdaniem bohater, Polak i wzór patrioty.
ponad 4 lata temu / Niki
 
CZYLI OSTATECZNY WNIOSEK: ------- BURY JEST NIEWINNY !!! !!!! ------- BURY JEST NIEWINNY !!! !!!! ------- BURY JEST NIEWINNY !!! !!!! --- WSZELKIE TZW. DOWODY PRZECIWKO BUREMU SĄ WĄTPLIWE. --- CAŁA SPRAWA ŚMIERDZI ALBO ODDZIAŁEM PODSZYWAJĄCYM SIĘ POD ODDZIAŁ BUREGO, ALBO AGRESYWNYM BOLSZEWICKIM UZBROJONYM ODDZIAŁEM W TYCH PONOĆ ZAATAKOWANYCH WSIACH. SPRAWA TYCH FURMANÓW - W NAJGORSZYM PRZYPADKU - MOGŁA BYĆ SPOSOBEM NA PODSTĘPNE WYCIĄGNIĘCIE ZE WSI BOLSZEWICKICH PACHOŁKÓW I UKARANIE ICH ZA ZABÓJSTWA ŻOŁNIERZY BUREGO I TERRORYZOWANIE LUDNOŚCI, BY JEDNOCZEŚNIE NIE KARAĆ ICH ŻON I DZIECI. --- OBECNIE ZNOWU DZIAŁAJĄ ZE SWOJĄ BOLSZEWICKĄ PROPAGANDĄ KRYPTOKOMUCHY, BY ICH BYŁO NA WIERZCHU.
ponad 4 lata temu / Szopen 52
 
Pan Łupaszkoll pisze o pobiciu swego dziadka. To była częstą praktyką służb "wyzwolicieli", w publikacjach zwane to jest "grupy pozoracyjne". Czyli, krótko mówiąc, skłócić udając polskie podziemie, odebrać sympatię i wiarygodność, zniechęcić do pomocy. Oczywiście nie twierdzę, że zawsze i wszędzie, ale warto pamiętać, że taka "ruska maskirowka" istniała.
ponad 4 lata temu / wnuk dziadka swojego
 
Zaklinania rzeczywistości ciąg dalszy. Jakich jeszcze trzeba dowodów, żeby oczywista wina Burego dotarła do świadomości najbardziej zabetonowanych umysłów apologetów romualda rajsa? Wywiad jest tak tendencyjny, że szkoda czasu na polemikę.
ponad 4 lata temu / abn
 
Właśnie wczoraj obejrzałem amatorski filmik z pielgrzymki do Ostrej Bramy, gdzie na noclegu w Koniuchach pewna starsza już Białorusinka wypowiada się jednoznacznie o sowietach - jako rzeczywistych sprawcach tej brutalnej pacyfikacji wsi Koniuchy, w czasie której stosowano pozaeuropejskie metody działania, charakterystyczne dla totalitaryzmów, w których ideologia podmieniła prawdziwą religię.
ponad 4 lata temu / Szopen 52
 
Iwono,dziecko drogie, naczytałaś się propagandowych bolszewickich "opowieści" z serii "Tygrysa" ,które pisali ubole pokroju Feliksa Sikorskiego.Te broszurki komuniści rozdawali za darmo po białoruskich i polskich wsiach Podlasia.Nie da się porównać do czegokolwiek jak tam opluto i zniesławiono Łupaszkę ,Burego,Młota ,Huzara... Opisane tam historie nie miały miejsca,pomieszanie faktów z komunistyczna propagandą i kłamstwem...
ponad 4 lata temu / ŁupaszkoII
 
Iwona czytaj ze zrozumieniem
ponad 4 lata temu / dasds
 
Śmierć kobiet i dzieci była przypadkowa? Wg zeznań świadków kobiety były gwałcone, a te stawiające opór zabijane. Strzelano do biegnącego chłopca.
ponad 4 lata temu / Iwona
 
Panie ,,polonus", co innego jest wybaczyć, do czego mają prawo tylko rodziny zabitych (jednak, trzeba najpierw ustalić komu i co wybaczyć), a co innego pamiętać, by się to samo już nigdy nie powtórzyło. Niestety, Polacy wiedzą doskonale, że bratem języka nienawiści jest zapomnienie, a nie dochodzenie najprawdziwszej prawdy. To nawoływanie do POjednania w czasie, kiedy jeszcze wiele faktów jest zakłamanych jest - niestety - obłudą i przypomina sprawę zamachu Smoleńskiego. Te tematy dotyczą Polski, dobrego imienia Polski, więc nas Polaków wszystkich dotyczą - nie wiem, czy to dotyczy ,,polonusów\'\' ??!!
ponad 4 lata temu / Szopen 52
 
Szanowni forumowicze jedno slowo -zbrodnia oznacza tyle,ze jest zbrodnia. A moze by tak zakopac miecze i powiedziec basta,bowiem jaki ma sens mielenie ...... a znacie takie slowo prosze o przebaczenie lub wybaczam.Dajecie sie nabrac na tematy,ktore Was personalnie nie dotycza.Dlaczego zieje od Was straszny jezyk nienawisci.Amen§§§§§§§§§§§§
ponad 4 lata temu / polonus
 
do gość: bzdury jakie tutaj tzw. gościu wypisujesz wskazują na to ,ze jesteś pewno potomkiem tych prawosławnych kożuszników.Znam doskonale Podlasie i historię pierwszych lat "raju" jaki zgotowali Polakom sowieci i nasi domorośli komuniści.Charakterystyczne dla Podlasia :90% UB,milicji,Informacji Wojskowej konfidentów to niestety kadra pochodzenia białoruskiego.Ten stan trwał w latach 60 i 70 kiedy uczyłem się w szkole średniej w jednym podlaskich miast,ba więcej ten stan trwa Kożusznicy to w większości ubowcy przebrani w NZW,NSZ ,dla uwiarygodnienia nosili ryngrafy i orzełki z koroną.Mój dziadek został straszliwie pobity nocą w 46 przez takich kożuszników,którzy między sobą mówili po białorusku.Potwierdzam historię z podwójnym Burym.Taką wiedzę mam od człowieka narodowości białoruskiej z jednej ze spalonych wsi. Na podstawie dużego materiału zgromadzonego przez lata, kończę książkę o tym prawdziwym Żołnierzu Niezłomnym ,drugim po Łupaszce.Będzie wydana w tym ro
ponad 4 lata temu / ŁupaszkoII
 
@Marek. Na to wygląda, kolejni Polacy, którzy wolą pisać i promować jakieś "Narodowości Pruskie" Trzeba takimi tematami zająć się za wczasu.
ponad 4 lata temu / też zniesmaczon
 
Panie ,,gość\'\', zaczął Pan tak miękko i pojednawczo, pokazując zagmatwane tło wydarzeń, co wtedy tam było raczej faktem, gdyż wszyscy historycy są w tej kwestii zgodni. Jednak później - świadomie czy nieświadomie - zaliczył Pan Wojsko Polskie do współtwórców tego zamieszania; tak brzmi najczystsza czerwona propaganda NKWD-UB, która miała interes strategiczny w skłóceniu Białorusinów, nawróconych przez carów na prawosławie i Polaków kontynentalnych. ............ Panie ,,ŁupaszkoII\'\', bronię Burego ze wszystkich sił, a przecież jestem ,,PiS-iorem\'\'. Coś mi się wydaje, że te Wasze białostockie struktury PiS są jeszcze zbyt czerwone, skoro Pan je tak ocenia. Żeby nie być w ,,UE-Mitteleurope\'\' i nie wpaść z deszczu pod rynnę Putina, powinniśmy trzymać ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, a pod te opcję wytrwale podkopują wrogowie Polski, umieszczając swoich agentów nawet wśród Polonii Amerykańskiej. Lech Kaczyński jakby niepostrze Póki co - jesteśmy skazani na Unię.
ponad 4 lata temu / Szopen 52
 
Niestety prawda o powojennych czasach na terenie wielokulturowym Podlasia była bardzo zagmatwana. Mieszkańcom wsi czasy te kojarzą się z najazdem uzbrojonych ludzi, przeważnie nocą, i... "konfiskatą" kożuchów, koni, produktów rolnych.... Od tego czasu nazywano ich "kożusznikami". A trzeba wiedzieć, że w tych czasach kożuchy były towarem bardzo cennym. Bandy ze wsi katolickich grabili przeważnie prawosławne wsie, a grupy prawosławne grabili katolickie wsie. Taki jest przekaz starszych ludzi którzy żyli w tych czasach. Jedynie nieliczne grupy próbowały być może walczyć o wyższe cele, czyli odzyskać swoje majątki lub ziemię, ale bez poparcia zwykłych ludzi nie mieli żadnych szans. Trzeba też zrozumieć zwykłych ludzi, którzy po ustaniu działań wojennych otrzymali na własność KAWAŁEK WŁASNEJ ZIEMI, wolność i... NADZIEJĘ na lepszy los!!! - dziś tym "partyzantom" dodaje się ideologię walki o wolną Polskę i robi z nich bohaterów!!!
ponad 4 lata temu / gość
 
Wielka szkoda ,że poprawność polityczna istnieje także na tym portalu.Moje dwie opinie na temat różnych sulimów ,którzy tutaj produkują się ,nie pojawiły się na tej stronie.Szkoda.Dlaczego i komu tak bardzo zależy by nadal opluwać i nazywać bandytą BUREGO ? Zachowania PiSu w Białymstoku to naprawdę wielki skandal.Ale nie dziwmy się zbytnio.Idee wolnej i suwerennej POLSKI nie są w smak dla PiSu,teraz otwierają mi sie oczy o co tutaj chodzi.A wszak Bury był za WOLNĄ i SUWERENNĄ Polską ,nie taką zniewoloną jaką mamy teraz.Wciśnięcie Polski do zdegenerowanej Unii to dopiero skandal.Gdyby żył Bury ,myślę ,że nie dopuściłby do takiej zdrady.
ponad 4 lata temu / ŁupaszkoII
 
Kpt Bury jest rzeczywistym bohaterem. Walczył o wolną Polskę przeciwko okupantowi sowieckiemu i jego pomagierom. Nie rozróżniał pomiędzy Białorusinami czy Polakami. W oddziale Burego służyli też prawosławni, którzy przeciwstawiali się sowietom. Niestety bardzo wielu Białorusinów czynne wspomagało okupanta sowieckiego. Były wsie białoruskie, gdzie dokonywano morderstw żołnierzy podziemia, podobnie jak w 39 roku żołnierzy WP. Bury nie mógł tolerować na terenie operacyjnym jawnych zdrajców Polski. Śmierć niewinnych dzieci była godna pożałowania, ale nie była częścią planu. Jakiekolwiek analogie do UPA są obraźliwe i oszczercze. Skandalem jest natomiast co wyprawiał białostocki oddział IPN, podobnie jak dzisiejsze wystąpienie w Białymstoku jednego z radnych PIS.
ponad 4 lata temu / Max
 
Moi drodzy. Zdrowe to spojrzenie, oddzielające zboże od kąkoli. Zawsze trzeba patrzeć na kontekst i nie stosować też zbiorowej odpowiedzialności. Byłbym zatem wdzięczny, gdyby ktoś podobnie rozważył owe konteksty ukraińskie. Owszem, deklaruje się w Kijowie otwartość archiwów KGB/SBU, ale mam obawy, że trupi swąd KGB wciąż unosi się nad zbiorami tych archiwów, gdyż sporo tajemnic niepożądanych mogą wyjść na jaw. Tym niemniej, jak już pisałem dziś pod innym artykułem: czy dobrze robią ci, co tak wymachują Banderą i robią z niego sztandar (nomen-omen) swojej retoryki? Wszak byli gorsi złodzieje, których trzeba wytropić i nazwać po imieniu. I to jest dopiero wyzwanie zarówno dla historyków, jak i - czy nie w pierwszej kolejnosci - dla polityków obu państw.
ponad 4 lata temu / voxclamantis
 
Całkowicie zgadzam się z poglądem Pana Michała. Takie były czasy, a Polska musiała walczyć sama. A tu teraz takie przykre opinie o Niezłomnych. zacytuję t, jaki był stosunek niektórych obywateli polskich do okupanta ze wschodu:" Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. stano - wiło zaskoczenie dla kresowych władz administracyjnych i wojskowych. Istniały nawet fałszywe domniemania, że Związek Radziecki przychodzi walczącej z Niemcami Polsce z militarną pomocą. Poza tym błędy w po - lityce kresowej rządów Sanacji, głównie na południowo-wschodnich ru - bieżach państwa sprawiły, że ludność białoruska i ukraińska przy nada - rzającej się okazji dała upust swojej niechęci i nienawiści do Polski i Po - laków. Jak informują świadkowie ówczesnych wydarzeń" ...
ponad 4 lata temu / Obserwer
 
D.C.:........ I tu sedno sprawy: Ten starszy człowiek czuł potrzebę powiedzenia, że właśnie ,,Burych\'\' było dwóch, czego jest pewien, bo bezpieka miała jakiegoś swojego anty-Burego, który palił wsie, by skłócić Polaków i Białoruskich. Wtedy nawet jeszcze nie miałem pojęcia, kto to jest ów ,,Bury\'\', ale znając metody sowietów i UBeckich zdrajców, zostałem od razu przekonany do prawdziwości słów staruszka, który zresztą dodał, że nam - obcym się zwierzy, bo jemu nawet i bliska rodzina tak nie do końca wierzy, a on nie chce umierać z tą wiadomością. Zapamiętałem to, bo ów staruszek wypowiadał się z dużą dozą szczerego dramatyzmu i to samo kilkakrotnie powtórzył, jakby chciał, byśmy mu uwierzyli i zapamiętali jego zwierzenia.
ponad 4 lata temu / Szopen 52
 
Już ponad 20 lat temu byłem w Bielsku Podlaskim z wycieczką szkolną, Pamiętam, że odwiedziliśmy taką niebieską cerkiew, gdzie byliśmy na nabożeństwie, nawet kupiliśmy sobie czasipisma dla dzieci - chyba z wykrojem Stajenki Betlejemskiej o pokroju cerkiewnym. Rozmawialiśmy z kościelnym (chyba, bo to on miał klucze i sprzedawał te czasopisma). Serca nam ścisnęła drobna staruszka, która całą Mszę przeleżała Krzyżem na kamiennej posadzce u wejścia (tak bardzo, że i dzisiaj, po latach każde to wspomnienie jednakowo ściska mi serce z szacunkiem dla Jej Wiary). - Ale ad rem: Kiedy wyszliśmy już z owej cerkwi, przyłączył się do naszej grupy jakiś staruszek, który też wychodził z Cerkwi. O wiele rzeczy się pytał nas, był pełen podziwu dla naszej prawdziwej polskości, gdyż, jak mówił, w Rzeczypospolitej katolicy i protestanci też odwiedzali cerkwie, co znam z opowiadań Rodziców i Dziadków, którzy wszystkie wiary szanowali i czasem bywali w różnych świątyniach.. C.D.N.
ponad 4 lata temu / Szopen 52
 
@mieszkaniec Bielska Podlaskiego W ostatnim zdaniu Pan napisał, cytuję: "Ojczyzną polaków, Białorusinów...". To była literówka czy może celowy zabieg? Chodzi mi o !Polaków! pisane z małej litery. Pozdrawiam.
ponad 4 lata temu / mgr inż. P. P. M.
 
Żołnierze AK pełnili rolę Wojska Polskiego, operowali na terenach Rzeczpospolitej, mieli prawo i obowiązek w sytuacji wojennej likwidować wszystkich kolaborantów, zdrajców i jak by to dziś określono terrorystów. I g**** tu ma do tego narodowość i wyznanie. Prawo stoi za oddziałami AK. To nie był piknik u babci na wsi tylko wojna! Każdemu zdrajcy w czasie wojny należy się kulka w łeb, ilu ich odstrzelono nie ma znaczenia.
ponad 4 lata temu / agricola
 
Kto dał im prawo segregowania ludzi na sobie tylko znane kategorie,wykonywanie wyrokówbez sądu,czyli mordowanie? Np.w rejonie działalnosci Lalka do chwili obecnej ludzie mówią szeptem o tych czasach lub milkną/biografka/. Z miłości ku niemu i wdzięczności? Co robili wasi bohaterowie gdy w Puszczy Solskiej trwała Sturmwind II,największa w Europie bitwa partyzancka? Ano taka Burza/?/ ich w okolicach Bugu złapała,że nie mogli pocmóc.Za to chętnie skumali się z kureniem Jahody dla odbicia kamratów z więzienia w Hrubieszowie,na ziemi jeszcze czerwonej od krwi zarzynanych Polaków.Są dokumenty w IPN jak na Wałęsę,którego tak namiętnie bronił Rzecznik Prawdy przyznając mu nawet status pokrzywdzonego. Siaroża to początek odbarwiania bohaterów terrorystycznego cyngla przez Romaszewską bo komuna i tak wygrała. Ale co se postrzelali to ich.
ponad 4 lata temu / Karolina
 
Do Łupaszki ciąg dalszy, ziejesz nienawiścią a moje pytania były konkretne? Skoro te wsie były tak dobrze zorganizowane i uzbrojone, skoro łuny palonych wsi zapowiadały nadejście Burego to straty w jego oddzale musiały być bardzo wysokie? To ilu żołnierzy zginęło a ilu zostało rannych. czy ty też uważasz, że zabite dzieci to ich wina bo bawiły sie w chowanego. Ziejesz nienawiścią a czy to tak trudno zrozumieć, że Polska może być Ojczyzną polaków, Białorusinów ... Pozdrawiam
ponad 4 lata temu / mieszkaniec Bielska Podlaskiego
 
@też zniesmaczony. Co to ta narodowość pruska? Kolejni separatyści?
ponad 4 lata temu / Marek
 
Kilka lat temu spotkałem się z P. Jerzym Kułajem, autorem książki "Rozstrzelany oddział..." udzielałem wówczas wielu info. o Burym,Młocie...dał mi wtedy do zrozumienia ,że nie może inaczej przedstawić postaci Burego ,tylko jako "kontrowersyjną",że były naciski duże z IPN białostockiego/90 % to białorusini/.Dla wszystkich trolli i "mużyków", którzy wchodzą na ten portal udzielę informacji ,że jestem Podlasiakiem,choć nie mieszkam od wielu lat na Podlasiu,jest ONO mi najbliższe sercu.Wzrastałem w domu gdzie była i jest nadal czczona pamieć o BURYM i jego żołnierzach.Rozmawiałem w latach 70 z kilkoma nie zkomunizowanymi białorusinami ze Szpak i Zań.Od nich znam wiele faktów wstydliwych dla białorusinów.Mam te wypowiedzi zarchwiwizowane.Pienią się tutaj różne sulimy i inne pomioty bolszewickie plując na nas Patriotów którzy czczą Najdzielniejszych z Dzielnych...Nie podoba sie wam Polska?....macie Putina i inne tałatajstwo ,jedźcie tam i nie wracajcie.
ponad 4 lata temu / ŁupaszkoII
 
Sądzę, że sowieci, a nawet ich UB-ccy poplecznicy w Polsce, posługiwali się tak ogromnym zakłamaniem, obłudą czy reżyserowaniem historii do swoich potrzeb (na co jest aż nadto dowodów), że nadal nie wierzę, by Wojsko Polskie dokonywało jakichkolwiek nadużyć wobec Białorusinów, zwłaszcza że pacyfikacja białoruskiej wsi leżała w interesie dążeń Stalina, a nigdy nie wojska Rzeczypospolitej. Wszystko można spreparować, by uwiarygodnić prowokację...
ponad 4 lata temu / Szopen 52
 
Działania Romaszewskiej trzeba określić po prostu jako antypolskie. Czas jej odebrać Biełsat i wszelkie dotacje budżetowe, bo bardzo Polsce szkodzi, a właściwie nie pomaga. Niestety stoi za nią murem GP.
ponad 4 lata temu / repl
 
Oto przykład schizofrenii historycznej, którą zarażają nas dzisiejsze "elity": uznać powojennego mordercę cywilów za bohatera Wolnej, od Wieków Chrześcijańskiej Polski, i to w imię walki z pamięcią o żołnierzach, którzy zrządzeniem historii przeszli szlak bojowy od Wschodu i po wojnie zdecydowali się służyć jedynej legalnej wówczas - choć nie z woli narodu - w Polsce władzy...
ponad 4 lata temu / Darnok
 
Powtórze pytanie do "Łupaszki" nick ile osób z oddziału Burego zostało zabitych ile rannych w czasie "rajdu" po wsiach białoruskich? jakie zgrożenie stwarzali wozacy-furmani, że ich zabito? tez byli uzbrojeni?
ponad 4 lata temu / mieszkaniec
 
Na Podlasiu Sulima, na Warmii i Mazurach "Narodowości Pruskie" Polacy to taki dziwny naród, że każdy stara sie udowodnić, że nie jest Polakiem.
ponad 4 lata temu / też zniesmaczony, do Michał Wałach
 
ŁupaszkoII. No nie ja. Ale wejdź sobie na fb np.kresy.pl,czy frondę,a i na pch24 też się niezłe kwiatki antypolskie znajdą,wypisywane przez różnych trolli. Nawet Sulima czasem tam pisze. Ale i na stronach prawosłąwnych na fb pełno tego jest,zwłaszcza na grupach.
ponad 4 lata temu / zniesmaczony
 
Nocą 25 stycznia 1946r Oddział "Rekina" ,podkomendnego "Burego"przechodził z Hodyszewa przez Kiewłaki i Zanie w kierunku Kiersnowa gdzie miał na chwilę wypocząć.Na wysokości Zań z wioski w kierunku szpicy posypała się długa seria z rkm,Jeden z Żołnierzy został ciężko ranny,opatrzony w Olszewku. Zmarł jednak następnego dnia.Nazwisko jest mi znane.Te i inne zagrażające oddziałowi zdarzenia przeważyły szalę by zrobić porządek z tymi zsowietyzowanymi wioskami.Nadmienię ,że z Zań co najmniej 8 białorusinów należało już w 1937r do KPZB .Podobnie jak w Szpakach cofający się żołnierze WP we wrześniu 39 byli atakowani w Zaniach,lecz żadnego z żołnierzy nie zabito ,tak jak w Szpakach.Co wyczyniali białorusini ,ukraińcy i poleszucy/nie mylić z polską ludnością Podlasia/w 39r ,można dowiedzieć się z cennej książki "Kresy" .Widać ,że ten portal obserwują lewacy białoruscy nieprzejednani wrogowie polskości i POLSKI!!!!!
ponad 4 lata temu / ŁupaszkoII
 
mieszkaniec. Spytaj o to ludzi z IPN,ale nie tych z Białegostoku,zwłaszcza białoruskiego pochodzenia,bo oni ci prawdy nie powiedzą. Jest zwłaszcza jeden taki kłamca,który na spotkaniach tego niby teatru Czrevo i pani Troc o Zaleszanach i incydencie z Burym,kłamie na korzyść Białorusinów. A uzbrojenie mieszkańców Zaleszan,Bielska Podl.,Hajnówki,Narewki,było naprawdę świetne i gdzieniegdzie nawet o wiele lepsze,niż leśnych z AK. "Biedni" i "poszkodowani" w.wym.miejscowości wcale nie byli tacy niewinni,jak się wydaje takiej annie poniżej. Poza tym,p.Łabędzki ma rację,że gdy się spodziewali zaleszanie odwetu,to dzieci i starcy powinni być ewakuowani stamtąd. A spodziewali się odwetu,czego dowodem niezły arsenał w domach "biednych" wieśniaków z Zaleszan.
ponad 4 lata temu / zniesmaczony
 
mam konkretne pytanie, z uwagi na dobre uzbrojenie ludności białoruskiej w Zaniach, Zaleszanach, Wólce ile osób z oddziału Burego odniosło rany , ilu zostało zabitych?
ponad 4 lata temu / mieszkaniec Bielska Podlaskiego
 
anna. Może jakieś konkrety? Bo jednak p. Łabędzki w bardzo wyważony sposób wypowiada się. Co do Burka,to nie można po jednym incydencie skreślać człowieka. Natomiast znając historię Podlasia,można powiedzieć,że winy Białorusinów wobec Polaków są o wiele większe,niż to co zrobił oddział Burego wobec bandytów ze wsi Zaleszany. Sorki,ale nie przekonuje mnie Sulima i Niczyporuk,których przodkowie zwalczali polskośc na Podlasiu. Białorusini i Podlaszuki do dzisiaj zwalczają polskość i gloryfikują komunę i bolszewię.Dowód,działalność Sulimy,Niczyporuka,muzeum białoruskiego w Hajnówce,pismo Czasopis,Niva oraz teatr Czrevo z Hajnówki i p. Troc. anna. Zanim coś napiszesz,zacznij myśleć.
ponad 4 lata temu / zniesmaczony
 
Nie przekonuje mnie część argumentacji autora, szczególnie dotycząca niewinnych kobiet i dzieci, które zostały zamordowane podczas akcji Burego. Nie można - nie wolno! - zrzucać odpowiedzialność na rodziny za ukrywanie dzieci! To haniebne. Natomiast generalnie obraz sytuacji na Podlasiu wydaje się bliższy prawdy, niż film Biełsatu. w owym filmie występuje jakiś profesor z Białegostoku, który nadliczebność Białorusinów w służbach UB i NKWD, czyli zdrajców Rzeczypospolitej, tłumaczy tak samo, jak Żydzi tłumaczą nadreprezentatywność Żydów w rosyjskiej agenturze na szczeblu centralnym prl. A mianowicie tym, że większość Białorusinów (Żydów, ed.) nie popierała rosyjskiej okupacji. Czyli takie dziecinne zrzucanie odpowiedzialnośći - to nie jak, to ci z drudzy z piaskownicy. Bury popełnił zbrodnie. Czy były to zbrodnie rozpaczy (to wszak już 1946!), czy "pokaz siły" - nie ma znaczenia. Dziś widać, że to niesłychanie cenna amunicja dla pogrobowców Stalina w GW.
ponad 4 lata temu / gtkrk
 
Wstyd mi za pana Łabędzkiego. Wstyd, że w naszym kraju tacy ludzie bezkarnie przeinaczają historię i próbują wybielić morderców. Pan Łabędzki zachowuje się jak podwójny faryzeusz.
ponad 4 lata temu / anna
 
Łupaszlp II. Popraw sobie błędy,bo na początku myślałem,że piszesz po spożyciu wódki. Ogólnie dobrze napisałeś. Tego całego Sulimę znam z facebooka,to wyjątkowa kanalia jest. Język i poziom intelektualny mniej niż zero Zresztą i szefowa tego podłego kanału Biełsat też nie lepsza. To wyjątkowi polakożercy. Zresztą,bywając w Hajnówce,od wielu Białorusinów podlaskich słychać głosy,że cytuję,"tą Polskę należałoby rozebrać". Państwo powinno zlikwidować dotację dla wszelakiego rodzaju mniejszości,zlikwidować Biełsat i inne gadzinówki,a pieniądze przekazać na inne cele,może nawet na pomoc Polonii na Białorusi,czy na tzw.Litwie. Po co wrogów i pasożytów finansować.
ponad 4 lata temu / zniesmaczony
 
Pozwać goofno raz, drugi, trzeci - i niech zapłacą odszkodowanie!
ponad 4 lata temu / John Galt
 
Uzupełniajac ten jedynay od długiego czasu pozytywny artykuł o Burym ,chcę dodać takie fakty:We wsi Szpaki po bitwie 13 IX 39 pod Olszewem ,zostało zabitych siekierami dwóch Ułanów Mazowieckich.Siodła i konie przywłaszczne przez białorosinów.Cała wię była prawosławna ,białoruska,wrogo nastawiona do Polaków już przed wojną.Róznymi kanałami ta wiadomość dotarła do 3 Brygady NZW,ustalono ww których domach znajdują sie wojskowe siodła,zidentyfikowano numery siodeł.W 1944 komuniści z Komunstycznej Partii Zachodniej Białorusi,mieli bunkier na drodze między Szpakami a Zakrzewem,z tego własnie miejsca przechodzący droga oddział /w kierunku Pulsz/ został zdradziecko ostrzelany przez białorusinów.Ta cała i inne ssytuacja miały wpływ na decyzję o wymierzeniu sprawiedliwości tej wiosce. Gdybym był na miejscu Burego podjąłbym dokłądnie taką samą decyzję.Ofiary niewinne może i były ,lecz gdy trwa śmiertelna wojna ofiary zawsze są...
ponad 4 lata temu / Łupaszko II
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.