DZIŚ JEST:   08   GRUDNIA   2019 r.

Niepokalane Poczęcie NMP
Św. Romaryka, opata
Św. Eutychiana, papieża
 
 
 
 

Kandydatka na szefową Komisji Europejskiej obiecuje zwiększyć cele klimatyczne

Kandydatka na szefową Komisji Europejskiej obiecuje zwiększyć cele klimatyczne
Ursula von der Leyen. Olaf Kosinsky [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

Ursula von der Leyen – kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej – powiedziała, że ​​Europa powinna stać się pierwszym na świecie kontynentem „neutralnym klimatycznie”. Popiera pomysły, by do roku 2030 zdekarbonizować gospodarkę europejską o 50 proc.

 

Niemka nominowana na najwyższe stanowisko polityczne w UE opowiedziała się za podnoszeniem celów klimatycznych (wyżej niż przewiduje porozumienie paryskie). Ursula von der Leyen popiera obciążenie linii lotniczych i transportu morskiego większymi kosztami. Chce także powszechnego wprowadzenia podatku węglowego, aby cała Europa stała się pierwszym kontynentem „neutralnym” pod względem klimatu.

 

Zegar tyka – powiedziała Ursula von der Leyen, gdy w środę zabiegała o poparcie trzech europejskich ugrupowań parlamentarnych. – Chcę abyśmy, jako Unia Europejska, byli pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu – zaznaczyła kandydatka na szefową KE.

 

Obiecała wprowadzić przepisy, które zaostrzą cel UE na 2030 rok. Zamiast 40-proc. redukcji CO2 Ursula von der Leyen proponuje 50-proc. dekarbonizację gospodarki.

 

– Jestem przekonana, że możemy zrobić więcej, być bardziej ambitni. Wiem, że macie cele, które chcecie osiągnąć, ale patrząc na fakty i liczby, jestem przekonana, że możemy osiągnąć 50-proc. redukcję w roku 2030 – przekonywała Zielonych von der Leyen.

 

– UE będzie musiała debatować nad opcją podatku od emisji dwutlenku węgla. To musi zostać wprowadzone. Wiem, że nie jest to łatwe, ale jest to coś, co musimy wziąć na siebie – mówiła kandydatka na szefową najważniejszej instytucji unijnej.

 

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2, zdaniem von der Leyen, działa dobrze, ale powinien zostać rozszerzony na transport morski i lotnictwo.

 

Energia jądrowa jest „czysta”, ale „niebezpieczna” – wskazała. Należy utworzyć „Radę Naukowców”, która będzie monitorować i informować o postępach europejskich państw członkowskich w wypełnianiu ich zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Europejski Bank Inwestycyjny powinien stać się „Europejskim Bankiem Klimatycznym” – mówiła.

 

Zwiększenie do roku 2030 celów UE, co stanowi podstawowe zobowiązanie porozumienia paryskiego, zostało poparte przez ustępującego komisarza ds. klimatu Miguela Ariasa Cañete i Parlament Europejski. Cel zaproponowany przez parlament wynosił 55 proc.

 

Szef ustępującej komisji Jean-Claude Juncker powiedział z kolei w tym miesiącu, że UE powinna skupić się na spełnieniu tego, co uzgodniła, zamiast wprowadzać nowe cele.

 

W tym tygodniu na spotkaniu ministrów środowiska, przedstawiciel fińskiej prezydencji Rady Europejskiej przypomniał państwom członkowskim o zaleceniu KE, że redukcja CO2 do 45 proc. jest możliwa do osiągnięcia dzięki obecnej polityce.

 

Rzecznik socjaldemokratów i były lider tego ugrupowania Udo Bullman powiedział z kolei, że propozycja Leyen dotycząca redukcjo CO2 do 2030 roku była „tylko jedną z kilku niewiążących perspektywicznych propozycji”.

 

Von der Leyen pochodzi z „chadeckiej” Europejskiej Partii Ludowej, ale będzie musiała uzyskać poparcie co najmniej dwóch innych głównych bloków, by zyskać wymaganą większość głosów.

 

Może spotkać się z oporem Zielonych, którzy uzależnili swoje poparcie od determinacji w zakresie wdrożenia polityki klimatycznej. Partia poinformowała, że kandydatka na szefową KE nie przekonuje ich i będą głosować przeciwko niej. Orzekli, że brakowało z jej strony „konkretnych propozycji dotyczących polityki klimatycznej i rządów prawa”.

 

Von der Leyen będzie również musiała przezwyciężyć sceptycyzm ze strony ugrupowań S&D i Renew Europe.

 

W ostatnich tygodniach dążenie do podniesienia celu klimatycznego i wprowadzenia zeroemisyjnej gospodarki do 2050 roku zostało opóźnione przez państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Von der Leyen zaproponowała, by wykorzystać dotacje unijne na transformację energetyczną i dostosowanie do nowych warunków globalizacji państw, które byłyby najbardziej dotknięte wprowadzanymi zmianami. Pomoc miałaby trafić do najuboższych pracowników i społeczności dotkniętych przejściem na tzw. czystszą energię i „czystsze rolnictwo”.

 

 

Źródło: climatechangenews.com

AS

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 66 | Utopia zrównoważonego rozwoju

 

Utopia zrównoważonego rozwoju


DATA: 2019-08-21 11:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To polityk chadecki z partii chadeckiej. Niestety chadecy w Niemczech to dziś partia lewicowo-liberalna właściwie niczym nie różniąca się od socjalistów. Polscy politycy powinni to publicznie nieustannie powtarzać, bo następuje pomieszanie pojęć.
4 miesiące temu / Strażnik
 
Ze względu na program-odrzucić.
4 miesiące temu / panda
 
Jedyną zasługą tej pani jest urodzenie siedmiorga dzieci. Reszta do niczego, a za nią i tak Timmermans będzie w Komisji rządził.
4 miesiące temu / Zbigniew
 
i zapamiętajcie dobrze jest to wybranka Pis-u i PO.
4 miesiące temu / Niko
 
To umysł i myślenie lewaka, uważa się za Boga, może zmieniać klimat. W UE zapanował stan umysłu jaki cechował komunistów z ZSRR, dlatego UE nie da się uzdrowić tak jak nie dało się naprawić socjalizmu. UE musi się rozpaść jak rozpadł się Obóz Socjalistyczny. Te eksperymenty to powtórka z biblijnej Wieży Babel.
4 miesiące temu / Czesław
 
Typowa marksistowska ideologia nie poparta faktami. Oblozyc podatkiem co się da. Wprowadzić rozwiązania społeczne sprzeczne z prawem naturalnym i zdrowym rozsądkiem. Stosować pseudo humanizm bez dobra człowieka... Sołowiow, Benson, Orwell mieli rację pisząc swoje wiekopomne powieści...
4 miesiące temu / Krakusik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.