19 listopada 2014

Kraków: bł. Karolina ma nam dziś coś do powiedzenia – premiera filmu „Karolina”

(fot.kinsum/sxc.hu)

„Karolina to błogosławiona na dzisiejsze czasy i ma nam coś do powiedzenia” – mówił Andrzej Sobczyk, producent filmu o bł. Karolinie Kózkównie. Dwa premierowe pokazy odbyły się 18 listopada w Krakowie-Łagiewnikach, w setną rocznicę śmierci błogosławionej.


„Zgromadziła nas dziś tutaj osoba niezwykła – bł. Karolina Kózkówna” – tymi słowami na premierze filmu „Karolina” przywitał zgromadzonych gości Andrzej Sobczyk ze Stowarzyszenia „Rafael”, które wyprodukowało film. Dodawał, że właśnie mija setna rocznica męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny a w Krakowie i całej Polsce mają miejsce różne inne wydarzenia, inne dobre rzeczy zainspirowane przez bł. Karolinę. „Myślę, że się nie pomylę, patrząc na to wszystko, jeśli powiem, że Karolina to błogosławiona na dzisiejsze czasy i że ma nam coś do powiedzenia” – mówił producent filmu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Karolina” to film o dwóch osiemnastolatkach Kaśce i Magdzie, które kończą liceum filmowe. Mają za zadanie przygotować etiudę filmową. Chciały kręcić film o ważnych społecznie sprawach, o współczesnych problemach, chciały zmieniać świat a nauczyciel zaproponował im historię wiejskiej dziewczyny sprzed 100 lat. W pierwszej chwili bohaterki filmu buntują się, ale w końcu wyruszają do Zabawy, gdzie żyła i zginęła ich bohaterka – Karolina Kózkówna.

W Auli św. Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 18 listopada wieczorem odbyły się dwa premierowe pokazy „Karoliny”. Z zaproszonymi gośćmi spotkali się aktorzy filmu, jego twórcy i producenci.

 

„Myślę, że oklaski są skierowane nie tylko tu na ziemię ale też tam na górę, do nieba. Wierzę głęboko, że tak jest, dlatego z tym większą pokorą przyjmuję te oklaski dla siebie i dla wszystkich, którzy ten film ze mną tworzyli” – mówił po filmie jego reżyser i scenarzysta Dariusz Regucki.

 

Aktorzy i twórcy filmu otrzymali różańce z relikwiami bł. Karoliny Kózkówny. Podziękował im także bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Producent filmu podziękował również tym, którzy tworzyli grupę „Pancerz”, czyli otaczali modlitwą powstające dzieło oraz wszystkim darczyńcom, a było ich blisko 2 tys., którzy zdecydowali się na finansowanie projektu.

 

Film wejdzie do kin 22 listopada.

 

W głównej roli wystąpiła Marlena Burian (Kasia i Karolina). W filmie zagrali także Barbara Duda (Magda) oraz Karol Olszewski (Przemek) a towarzyszyli im znakomici aktorzy: Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus, Sebastian Oberc, Jacek Lenczar. Film wyreżyserował Dariusz Regucki a wyprodukowało Stowarzyszenie „Rafael”. Honorowym patronatem film objął biskup tarnowski Andrzej Jeż, w którego diecezji leży Zabawa – miejsce życia i śmierci błogosławionej.

 

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego. Zginęła heroicznie broniąc się przed gwałtem, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

 

W 1987 roku Karolina Kózkówna została ogłoszona przez Jana Pawła II błogosławioną. Jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej.

 

 

Źródło: KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram