DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Kanada: w ciągu 10 lat zamkniętych zostanie 9 tys. kościołów. Powód? Brak wiernych

Kanada: w ciągu 10 lat zamkniętych zostanie 9 tys. kościołów. Powód? Brak wiernych
Zdjęcie ilustracyjne, By Aimelaime/Wikimedia

W ciągu najbliższych dziesięciu lat w Kanadzie zaplanowano zamknięcie 9 tys. kościołów, co stanowi jedną trzecią wszystkich świątyń w tym kraju. Zdecydowana większość z nich zostanie zlikwidowana na terenach wiejskich. Decyzja jest uzasadniana wysokimi kosztami utrzymania kościołów i coraz mniej licznymi wspólnotami wiernych.

 

Jak informuje Krajowy Fundusz Powierniczy w Kanadzie, w najbliższych 10 latach zlikwidowanych zostanie ok. 9 tys świątyń. Instytucja zajmująca się ochroną dziedzictwa narodowego wskazuje, że zamknięcie kościołów jest konieczne ze względu na stale zmniejszającą się grupę wiernych, korzystających z obiektów sakralnych. Robert Pajot tłumaczy, że część z nich zostanie przeznaczonych na budynki mieszkalne, natomiast niektóre ze świątyń mogą zostać przebudowane i zamienione w sklepy i obiekty handlowe.

 

Przeciwko tej decyzji protestują katolicy w Kanadzie. Głosy sprzeciwu pojawiają się również ze strony architektów, dbających o otoczenie i wygląd budynków. „To będzie zdecydowanie coś złego” - ocenił architekt Roberto Chiotti w rozmowie z tygodnikiem archidiecezji Toronto „The Catholic Register”. Nazwał on kościoły teologią wykutą w kamieniu i podkreślił znaczenie obiektów sakralnych dla całej miejscowej społeczności.

 

W Kanadzie istnieje około 27 tys. miejsc kultu, z których jedna trzecia zostanie sprzedana, zburzona lub opuszczona w ciągu najbliższej dekady. Nie dotyczy to jednak całego kraju, bo np. w archidiecezji Toronto od początku XXI wieku niemal co roku budowany jest nowy kościół. Ma to związek z osiedlaniem się osób pochodzących z innych krajów, którzy są ludźmi wierzącymi i praktykującymi.

 

Zagrożone są natomiast świątynie na obszarach wiejskich. Na przykład w katolickiej diecezji Antagonish w Nowej Szkocji w ciągu minionych 12 lat już zamknięto 30 proc. kościołów. Wiąże się to z odpływem mieszkańców wsi do miast w poszukiwaniu pracy. Podobnie jest w prowincjach Nowy Brunszwik i Québec, a także w południowo-zachodniej części prowincji Ontario oraz na zachodzie Kanady.

 

Problemem jest także starzenie się księży, którzy zbliżając się do wieku emerytalnego lub już go osiągnąwszy, nie są w stanie pełnić posługi duszpasterskiej w kilku kościołach.

 

Podobna sytuacja występuje w wielu krajach Europy Zachodniej, także we Francji czy w Holandii. Głównym powodem takich decyzji jest zazwyczaj niewielka liczba wiernych. Niestety w takich przypadkach zazwyczaj świątynie są desakralizowane i zamieniane w biblioteki, restauracje lub inne obiekty usługowe. Szokujące jest również to, że kościoły są także przekazywane muzułmanom i tym samym przekształcane w meczety.

 

 

Źródło: KAI, Interfax-Religia

WMa

 

 


DATA: 2019-04-11 13:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kanada przyjmuje najwięcej uchodźców na świecie
5 miesięcy temu / do Bobro
 
nie wiem gdzie w Torontonskiej archidiecezji budowane sa nowe koscioly bo, jak tam mieszkalam ok. 15 lat to, wlasnie jeden kosciol w samym Toronto przerobiono na "market" warzywniakowy, inny sie podobno spalil itd., itp. Pozniej juz w innych Prowincjach sprzedaz kosciolow katolickich tez bywaly choc przyznam ze, do jednego z nich sama chodzilam i nie bylo znowu az tak malo wiernych a samo miasteczko tez nie jest male. Mieszkam tu ponad 31 lat.
5 miesięcy temu / Marianna
 
warto zauwazyc i czytac ze zrozumieniem, ze akurat dane mowia o czyms innym, niz tu sie sugeruje zacznijmy najpierw od Polski: w Polsce deklaruje katolicyzm 30 mln Polakow, a may wedlug spisu 10 054 kosciolow w Kanadzie katolicy to 38.7% czyli 12.81 milionow tymczasem w Kanadzie jest 27 tysiecy kosciolow, z tego przewiduje sie, ze 9 tysiecy ulegnie likwidacji, zostanie wciaz 18 tysiecy no to faktycznie chyba jest problem - w anglojezycznej literaturze pisza , ze w jednej z miejscowosci, ktora liczy 127 osob obecnie, istnialo 7 kosciolow, z czego 5 zamknieto slusznie ? a kto ma to utrzymwac ? ja bym sie zastanowil , czy w Polsce nie ograniczyc dofinansowywania kosciola
5 miesięcy temu / slimakk
 
Ucywilizowany naród widzi że do kontaktu z Bogiem niepotrzebni są bardzo drodzy zboczeni adwokaci i niepotrzebne są ogromne do indoktrynacji bogate świątynie.
5 miesięcy temu / Jaśko
 
Ja chcę do Kanady :
5 miesięcy temu / Bobro
 
Brawo Kanada.
5 miesięcy temu / Teqilus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.