DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Kanada: Quebec wprowadzi zakaz noszenia symboli religijnych. Tolerancja kontra rzeczywistość

Kanada: Quebec wprowadzi zakaz noszenia symboli religijnych. Tolerancja kontra rzeczywistość
fot. pixabay.com

Samorząd Quebec chce zakazać noszenia symboli religijnych w przestrzeni publicznej. „To solidne zapewnienie, że prowincja Quebec jest bezwyznaniowa” - komentuje lokalny minister ds. imigracji, Simon Jolin-Barrette.

 

Władze drugiej najliczniejszej prowincji Kanady chcą zakazać obecności w przestrzeni publicznej religijnych symboli takich jak; krzyżyki, jarmułki, hidżaby i wiele innych. Decyzja spotkała się z krytyką lokalnych przywódców religijnych oraz niektórych polityków.

 

Przedstawiciele samorządu tłumaczą swoją inicjatywę chęcią podkreślenia świeckości nie tylko instytucji państwowych, ale także miejsca pracy. Zakaz dotyczyć bowiem ma przede wszystkim pracowników, którzy zostali zatrudnieni po wejściu nowego rozporządzenia w życie.

 

Nowa ustawa (Bill 21) partii Coalition Avenir Québec (CAQ) zakazuje noszenia symboli religijnych osobom zatrudnionym także w sektorze publicznym. Swoim zakresem obejmie m.in. sędziów, policjantów, urzędników miejskich czy nawet nauczycieli.

 

Co ciekawe, decyzję CAQ krytykują także liberalne mainstreamowe media. Podkreślają, że zakaz uderzy przede wszystkim w muzułmańskich imigrantów stanowiących coraz większą część kanadyjskiego społeczeństwa. „W sposób nieproporcjonalny uderzy to w mniejszości religijne” - twierdzi brytyjski „The Guardian”.

 

W Quebecu to nie pierwszy atak na obecność religii w miejscach publicznych. Już w 2017 r. zakazano tam muzułmankom całkowitego zakrywania twarzy; w czerwcu zeszłego roku zakaz ten został uchylony przez sąd. Natomiast kilka tygodni temu władze miejskie Montrealu poinformowały, że w budynku urzędu miasta po trwającym obecnie remoncie nie będzie już krzyża.

 

- Został tam umieszczony w całkiem innej epoce, dziś społeczeństwo się zmieniło i jest reprezentowane przez demokratyczne instytucje, które muszą być świeckie, neutralne i otwarte na obywateli - oświadczyła kanclerz miasta.

 

Źródło: tvp.info / theguardian.com
PR


DATA: 2019-04-04 09:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie istnieje prawo neutralne światopoglądowo.
ponad 1 rok temu / aaa
 
"jest reprezentowane przez demokratyczne instytucje, które muszą być świeckie, neutralne i otwarte na obywateli". Święckie nie jest neutralne. Świeckie to inaczej ateistyczne. A ateistyczne nie jest neutralne tylko jest ateistyczne. Ateizm to wiara w nicość. Wiara w nicość nie jest neutralna. Pani kanclerz miasta nie wie co mówi. Możliwe, że jest ateistką, a ateizm jest neutralny tylko dla ateistów. I dla nikogo innego.
ponad 1 rok temu / magnat
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.