DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Kanada: prowincja Quebec zakazała noszenia symboli religijnych w pracy

Kanada: prowincja Quebec zakazała noszenia symboli religijnych w pracy
fot. pixabay.com/CC0 Creative Commons

Kanadyjska prowincja Quebec zakazała pracownikom sektora publicznego noszenia w godzinach pracy symboli religijnych. Pomysłodawcy nowego prawa podkreślają, że regulacje mają pomóc w „cementowaniu świeckiego społeczeństwa”. 

 

Przepisy ograniczające wolność wyrażania swoich poglądów religijnych zostały zaproponowane przez środowisko Avenir Quebec. Politycy są zdania, że wprowadzenie regulacji zakazujących noszenia symboli religijnych przez pracowników sektora publicznego było konieczne, ponieważ ma na celu zmniejszenie podziałów w świeckim społeczeństwie. Przeciwnicy zakazu są zdania, że zapisy mają uderzać w muzułmańskie kobiety noszące hidżab. Wszystko wskazuje jednak na to, że nowe prawo będzie obowiązywało również katolików noszących na szyi krzyżyk lub mających przy sobie różaniec. 

 

Prawodawstwo, które ma zostać przyjęte obejmie pracowników sektora publicznego na stanowiskach kierowniczych, w tym nauczycieli, sędziów i funkcjonariuszy policji. Rząd prowincji Quebec od lat próbował ograniczyć wolność do noszenia symboli religijnych w pracy. Pierwotnie zakaz został on wprowadzony już w 2017 roku, ale wówczas zawieszono jego wykonanie. 

 

Co ciekawe, nowe przepisy zostały skrytykowane przez lewicowego premiera Justina Trudeau, który powiedział, że regulacje wprowadzone w Quebecu są dla niego „nie do pomyślenia”. Dodał, że zakaz noszenia symboli religijnych jest formą dyskryminacji obywateli. Reuters tłumaczy jednak, że środowisko polityczne Trudeau stoi w opozycji do Avenir Quebec i w kontekście zbliżających się wyborów federalnych, premier był zmuszony do zaprotestowania i skrytykowania decyzji władz prowincji. 

 

Z kolei premier Quebecu Francois Legault wyraził zadowolenie z przyjętych rozwiązań prawnych i podkreślił, że projekt ustawy „reprezentuje nasze wartości”. Warte odnotowania jest to, że władze prowincji zostały skrytykowane również przez adwokatów związanych z żydowską organizacją B’nai Brith. Ich zdaniem, nowe prawo jest „atakiem na podstawowe prawa i wolności mieszkańców Quebec”. 

 

 

Źródło: reuters.com

WMa


DATA: 2019-03-31 16:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

CIEKAWE CZY BEDZIE TEZ ZABRONIONE NOSZENIE "JARMUŁEK" na głowach ?
ponad 1 rok temu / Marek
 
Kanada już tak się robi krajem promuzumańskim, że owszem, będzie zwracanie uwagi na symbole katolickie i zwalczanie ich, natomiast nie będzie to robione w stosunku do muzułmanów, czy innych religii, niestety.
ponad 1 rok temu / *blondynka
 
kanada juz nie pachnie żywica to czuć swąd szatana
ponad 1 rok temu / katolikPolak68
 
Masoni - pomocnicy szatana na Ziemi.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Neutralność? hmm . . . Na czym opiera 'nauka'swoje twierdzenie, że Boga nie ma?! Nauka wierzy, że tak być musi, więc też obnoszą się publicznie ze swoja wiarą. Na czym genderowcy opierają swe twierdzenia o płci lub jej nieistnieniu? - wierzą że to akt ich woli a nie to co w kroczu, a jeżeli to krocze można dowolnie chirurgicznie transponować, czemu nie z mózgiem aktem woli go poprzycinać tam gdzie sadowią się myśli o grzechu czy wstydzie, toż to możliwe, bo co? - bo wierzą że tak może być! A czy ubieranie się wg płci nie jest karygodnym nadużyciem i manifestowaniem?! Debilizm to bezpośredni efekt zlekceważenia ostrzeżenia S.Exiperego: Pozwolicie rozmnażać się robactwu, będziecie MUSIELI ulec jego prawom!!!Niech każdy dobrze się rozejrzy dookoła i zobaczy gdzie robactwa jeszcze u niego nie ma?!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Ci sami ludzie, którzy walczą o przestrzeń neutralnie wyznaniową czytaj łamanie praw czlowieka poprzez zakaz symboli religijnych nigdy nie prostestują, gdy urzędnicy albo sędziowie urządzają wycieczki w stylu Pana religia nie jest religią pokojową, bądź Pana Bóg się myli.
ponad 1 rok temu / do klik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.