DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Kanada: nowe kryteria ogłaszania śmierci mózgu

Kanada: nowe kryteria ogłaszania śmierci mózgu
fot.adamci/sxc.hu

Kanadyjska Rada ds. Dawstwa i Transplantologii (CCDT) radykalnie zmieniła wytyczne orzekania o tzw. śmierci mózgu. Wszystko po to, by zwiększyć liczbę dawców narządów.


Orzekanie o śmierci mózgu praktykowane jest w Kanadzie od 1968 roku, ale nowe kryteria pozwolą lekarzom stwierdzić śmierć pacjenta potencjalnie tydzień wcześniej, niż gdyby orzeczono o niej na podstawie ostatnich kryteriów. Innymi słowy lekarze będą mogli pobierać narządy od ludzi, zanim oni faktycznie umrą. Radzie chodzi o to, aby na rynku pojawiło się więcej narządów w stanie „bardziej przeszczepialnym”.

 

Agencje, które działają w oparciu o wytyczne CCDT jak np. Trillium Gift of Life Network utożsamiają śmierć pacjenta ze śmiercią pnia mózgu. Podkreślają, że neurologiczna śmierć jest „trwała i nieodwracalna”.

 

Zdaniem ekspert Jacquelyn Shaw istnieją zarówno medyczne jak i prawne problemy związane z tym kryterium. Wyjaśnia ona, że zgodnie z nowymi wytycznymi wystarczy stwierdzić śmierć dolnej części mózgu, która jest odpowiedzialna za oddychanie, bezsenność i niektóre odruchy. Nowe kryterium nie wymaga stwierdzenia braku funkcjonalności kory mózgowej, odpowiedzialnej za świadomość, odczuwanie bólu, komunikację itp.

 

Okazuje się, że za martwych będzie można uznać pacjentów, którzy są unieruchomieni, ale np. świadomi tego, co się wokół nich dzieje, odczuwają ból itp. Osoby takie będą się kwalifikować do pobrania organów.

 

Zdaniem Shaw nowe kryteria naruszają prawa pacjentów do życia i fizycznego oraz psychicznego bezpieczeństwa. Dodała, że Stany Zjednoczone i inne kraje odrzuciły kryterium orzekania o śmierci pnia mózgu, ze względu na wysokie ryzyko błędu.

 

Znane są przypadki, gdy lekarze błędnie stwierdzając śmierć osób znajdujących się w śpiączce byli zaskakiwani ich reakcjami na stole operacyjnym, gdy przystępowano do pobierania organów. W niektórych klinikach - w związku ze stresem przeżywanym przez zespół chirurgiczny z powodu poruszania się pacjentów -  wprowadzono obowiązek usypiania rzekomo martwych osób, od których pobierano narządy. (sic!)

 

 - Stwierdzenie śmierci mózgu, nie daje absolutnej pewności, że dana osoba nie żyje - przekonuje inny ekspert dr John Shea. Zdaniem wielu etyków medycy powinni szczerze i z poszanowaniem podchodzić do każdego pacjenta, by uniknąć „pseudo-obiektywnego” twierdzenia, że dawca „naprawdę nie żyje”, które często opiera się na czysto ideologicznej definicji śmierci, zmierzającej do zwiększenia liczby dawców narządów. 

 

Dr Paul Byrne, doświadczony neonatolog, profesor pediatrii z Uniwersytetu w Toledo powiedział portalowi LifeSiteNews, że „wszyscy uczestnicy procesu poboru narządów dobrze wiedzą, iż dawcy naprawdę nie są martwi". - Jak można uzyskać zdrowe narządy od zwłok?  - pyta. - Nie można - konkluduje.

 

 

Źródło: LSN, Agnieszka Stelmach


DATA: 2012-09-05 17:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.