Zdziwienie pierwsze:
kolegiata śródpolna
Przygodny podróżny, podążający drogą z Łęczycy do Łowicza, przeciera oczy ze zdumienia. Kilka kilometrów za miastem, w szczerym polu, wyrasta przed nim, niczym samotna skała, ogromny, kamienny kościół. Skąd, jak, po co wydźwignięto wzwyż taki stos kamieni pośrodku malutkiej wioski?
Gdyby się zastanowił, przypomniałby sobie, że widywał już ten sam kościół w swoim szkolnym podręczniku jako modelowy przykład „świątyni w stylu romańskim”. Gdyby podumał, zrozumiałby, że kiedyś nie było tu wioski, lecz tętniący życiem gród. Słowo „tum” to spolszczony włoski „il Duomo” czy niemiecki „der Dom” – czyli katedra albo wielki kościół; nazwy takie spotykamy w najstarszych i największych polskich miastach, a nie we wioskach. Wszak to we Wrocławiu i Poznaniu mamy wyspy zwane „Ostrowami Tumskimi” – dlatego właśnie, że tysiąc lat temu stanęły na nich romańskie katedry. Otóż malutka wioska Tum też była kiedyś ważnym miastem – właściwą Łęczycą. Kilkaset metrów za światynią widnieją wały tego dawnego grodu, stolicy Ziemi Łęczyckiej. W końcu jednak przeniesiono miasto parę kilometrów dalej.
Powie ktoś: co za niewygoda! Jakże daleko mieli odtąd ludzie do kościoła! Otóż nie – kolegiatę przeznaczano dla wzniosłej liturgii nielicznych księży kanoników, zamieszkujących tu gwoli wspólnego, pobożnego życia. Zwykli parafianie korzystali z małej, drewnianej świątynki, która nadal stoi tuż obok, do kolegiaty przybywali ze szczególnych okazji.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.
Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.
– Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.
Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.
Mimo, że Polska zabiegała o pogłębienie współpracy Chin z krajami Europy Środkowowschodniej w ramach formatu „16+1,” w obecnej sytuacji, gdy nie widać wyraźnych korzyści z zacieśniania relacji, rząd w Warszawie podjął decyzję o wycofaniu się z tej polityki – pisze Łukasz Sarek na stronie jamestown.org.
Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI