DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Kamerun: biskup Ozga zabrania szczepienia Gardasilem

Kamerun: biskup Ozga zabrania szczepienia Gardasilem
Fot. Pixabay

Polski biskup misyjny Jan Ozga zabronił na terenie swojej diecezji Doumé-Abong’ Mbang szczepienia Gardasilem przeciw rakowi szyjki macicy. W ramach kampanii prowadzonej przez rząd Kamerunu preparat ma być podawany dziewczynkom w wieku 9-13 lat.

 

 

Według poniedziałkowego wydania dziennika „Le Messager”, biskup Ozga swą decyzję „opiera na refleksji na temat tej szczepionki, przeprowadzonej przez Krajową Konferencję Biskupią”. Hierarcha zalecił, by „nie przyjmować ekip medycznych” aplikujących Gardasil.

Podczas 45. Zgromadzenia Plenarnego Krajowej Konferencji Biskupiej Kamerunu, jakie odbyło się w dniach 3-6 listopada 2020 r. w Yaounde, jej przewodniczący biskup Abraham Kome wyraził wątpliwości wobec tej szczepionki i zażądał bardziej pogłębionych badań nad jej stosowaniem. – Opieramy się na logicznej zasadzie: w przypadku wątpliwości należy się powstrzymać [od działania] – wyjaśnił hierarcha.

Biskupi rozmawiali z delegacją ministerstwa zdrowia publicznego i po spotkaniu oświadczyli, że ze względu na swój wyjątkowo delikatny charakter sprawa zasługuje a wręcz wymaga podjęcia głębokiej refleksji zarówno naukowej, jak etycznej.

Również biskupi diecezji Nkongsamba i Obala odrzucili stosowanie szczepionki.

Gardasil to szczepionka na HPV, czyli na wirusa brodawczaka ludzkiego. Istnieją poważne kontrowersje zarówno co do jej wpływu na zapobieganie nowotworom, jak i odnośnie jej niepożądanych skutków ubocznych.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2020-11-24 23:16
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Idea szczepienia jest 100% słuszna, a JEDYNE co może budzić wątpliwości to same skutki uboczne preparatu. W tej kwestii eksperci powinni zabierać głos. Czy je ma i jakie. Natomiast gadanie o "wstrzemięźliwości" jako alternatywie jest żenujące, bo istnieją też na tym świecie gwałty, a Afryka z pewnością nie jest wyjątkiem.
1 miesiąc temu / Xxx
 
Od czasu szczepienia na HPV pojawiło się na świecie coraz więcej stanów przednowotworowych szyjki macicy i to u bardzo młodych kobiet, które dopiero rozpoczęły współżycie. Przed erą szczepień na HPV, takie sytuacje miały miejsce najczęściej dopiero po 35 roku życia. Rak szyjki pojawia się ok 10-15 lat od ekspozycji na HPV wysokoonkogenne, czyli być może jesteśmy przed pandemią poszczepiennego raka szyjki u kobiet dwudziestokilkuletnich zaszczepionych ok 11-13 roku życia.. Trzeba podkreślić, że badania cytologiczne miały być zupełnie wyeliminowane po tych tak bardzo promowanych szczepionkach , a jednak nadal są podstawowym działaniem profilaktycznym w wielu bogatych krajach. Czyżby więc szczepionka nie była skuteczna, a może , jak podnosi wielu epidemiologów wręcz indukuje procesy nowotworowe ?.. Zauważmy, że japońskie Ministerstwo Zdrowia w 2013 roku postanowiło wstrzymać program szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka HPV u nastolatek...
2 miesiące temu / Kefas
 
> Zapytałam, czy nie nie lepiej zalecać ludziom, żeby uważali z kim nawiązują kontakty seksualne, niż szczepić nie wiadomo czym. @Wrotka: Nawet jeżeli myjesz ręce, nie jest głupie zaszczepienie się na żółtaczkę.
2 miesiące temu / Kosma
 
Udzielałam się w organizacji prozdrowotnej, która obok słusznych zaleceń głosiła skuteczność owej szczepionki. W pewnej chwili przeczytałam krytyczny artykuł na temat tego preparatu. Zgłosiłam to szefowej. Zapytałam, czy nie nie lepiej zalecać ludziom, żeby uważali z kim nawiązują kontakty seksualne, niż szczepić nie wiadomo czym. Rozpętała się burza. No i wyszło, że szczepionka na HPV ma być środkiem jedynie słusznym, żeby nie rzec, źródłem sponsoringu. Odeszłam z instytucji.
2 miesiące temu / Wrotka
 
@asosin, wątpię. U nas prędziej powiedzieliby, że odmowa szczepionki np. na COVID to brak miłości bliźniego, łamanie V przykazania itd.
2 miesiące temu / miguel
 
Brawa dla biskupów Kamerunu! Ciekawe, czy nasi się kiedykolwiek odważą bronić swoich wiernych.
2 miesiące temu / asosin
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.