DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Kambodża: rząd zapowiedział zwrócenie katolikom stuletniej katedry

Kambodża: rząd zapowiedział zwrócenie katolikom stuletniej katedry
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Władze Kambodży zapowiedziały zwrócenie katolikom stuletniej katedry, wzniesionej przez kolonizatorów francuskich na górze Bokor na południu kraju. Od czasu wojny domowej w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, była ona opuszczona i dziś znajduje się w opłakanym stanie.

 

Dokument w sprawie oficjalnego zwrotu dawnej świątyni społeczności katolickiej przekazał na ręce wikariusza apostolskiego stolicy bp. Oliviera Michela Marie Schmitthaeuslera minister środowiska Kambodży Say Samal. W swym przemówieniu minister oświadczył, że rząd postanowił przekazać wspólnocie katolickiej kościół wzniesiony przez Francuzów w 1917. Podkreślono, że świątynia będzie musiała zostać odnowiona, tak by mogła służyć celom religijnym. „Oznacza to, że rząd uznaje wszystkie religie i prawo narodu do praktykowania swojej wiary” – stwierdził Say Samal.

 

W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews o. Gianluca Tavola, delegat Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych w Kambodży, wyraził zadowolenie z tej decyzji. „Dla wiary naszego ludu to miejsce kultu jest świadectwem stuletniej obecności Kościoła katolickiego w tym kraju” – powiedział włoski misjonarz. Zauważył, że wspólnota katolicka w prowincji Kampot z górą Bokor, na której znajduje się historyczna katedra, jest stosunkowo młoda, gdyż istnieje dopiero nieco ponad 20 lat.

 

Według kapłana obecne postanowienie władz o zwrocie budynku kładzie kres wieloletnim zabiegom w tym kierunku. „Zwracaliśmy się w tej sprawie do władz prowincji, do spółki, która wynajmowała od rządu całą górę i w końcu udaliśmy się do ministra środowiska, który umożliwił to odzyskanie” – powiedział ks. Tavola. Dodał, że decyzja władz nadeszła kilka dni temu „i wszystko wydarzyło się bardzo szybko”.

 

Rozmówca agencji wyjaśnił również, że odzyskany obiekt będzie raczej sanktuarium niż siedzibą parafii, gdyż na samej górze nie ma wspólnoty wiernych. Zaznaczył, że „zważywszy na piękno tych okolic, katedra będzie dla katolików z Kampotu i z całej Kambodży miejscem pielgrzymek i rekolekcji, jeśli uda się nam zbudować tam niezbędne struktury”. Budynek jest bowiem całkowicie ogołocony w środku a jego odbudowę weźmie na siebie Kościół, nawet jeśli ministerstwo jest gotowe wspierać te prace, ale trzeba pamiętać o barierach biurokratycznych – oświadczył miejscowy przełożony PIME.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

 

 


DATA: 2017-12-29 18:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

całe szczęście
ponad 1 rok temu / aaa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.