DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   NASZE DZIEDZICTWO

Dorota Niedźwiecka

Kalwaryjska arystokratka

#HISTORIA    #SZTUKA    #ZABYTKI    #BAROK    #ARCHITEKTURA

Powstała w baroku. Wysokość fasady: pięćdziesiąt dwa metry, wysokość prowadzących do niej schodów: trzydzieści trzy metry – razem dokładnie tyle, ile mierzą współczesne wysokościowce Platinum Towers w Warszawie. Ta gigantyczna i wysmakowana budowla wznosi się w miejscowości zamieszkanej przez zaledwie dziewięćset osób.

 

Bazylikę w Wambierzycach (województwo dolnośląskie) wzniesiono z rozmachem charakterystycznym dla budownictwa pałacowego. Niczym starożytna Świątynia Salomona stoi na zboczu wzgórza zwanego Syjon. Naprzeciw – Wzgórze Kalwarii, do którego można dojść przez Dolinę Jozafata (wambierzycki Rynek) i Cedron. Na południu miejscowości – zgodnie z topografią Świętego Miasta – Góra Złej Rady.

Wambierzyce najdokładniej ze wszystkich położonych na terenie Polski kalwarii odwzorowują Święte Miasto, znane ze schematycznych planów z czasów wypraw krzyżowych – podkreślają specjaliści. Atutem wambierzyckiej kalwarii jest także programowe bogactwo budowli i treści, umiejętne połączenie wielu stylów architektonicznych i – co stanowi ewenement w skali kraju – podporządkowanie planu całości osady budowlom sakralnym. Domy mieszkalne przeplatają się tu z pałacami jerozolimskimi i ozdobnymi bramami. Część świeckich budynków uzupełniają detale charakterystyczne dla budowli sakralnych.

Od stu sześćdziesięciu czterech lat atrakcją miejscowości jest także nieszablonowa ruchoma szopka.

Początki miejscowości sięgają XIII wieku.

Według podania to wtedy miejscowy drwal Jan z Raszewa odzyskał wzrok, modląc się przy figurce Matki Boskiej, umieszczonej na przydrożnej lipie – mówi Andrzej Kofluk, przewodnik dolnośląski PTTK. – Do wizerunku, uznanego przez ludność za cudowny, zaczęły przybywać coraz liczniejsze pielgrzymki. Przed lipą postawiono ołtarz (obecnie w krużganku bazyliki), a magnat o nazwisku Tschischwitz ufundował niewielki kościół. Wkrótce w tym miejscu powstała osada.

Pielgrzymki wędrowały tu podczas wojen husyckich w XV wieku, wojny trzydziestoletniej w XVII wieku, wojen śląskich w XVIII wieku i w wiekach kolejnych. Z niektórych wiosek przychodziły co roku z podzięką za uratowanie od kataklizmu czy epidemii. Od 118 lat przybywa zazwyczaj około stuosobowa pielgrzymka z Gliwic-Sośnicy...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.

 
 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.

 

Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.

 

Komisja Europejska nie ustaje w próbach wprowadzenia ideologii gender do unijnego prawa. Na wypadek niepowodzenia planu ratyfikacji kontrowersyjnej Konwencji stambulskiej, zapowiedziała podjęcie działań w celu przyjęcia nowego wiążącego prawa opierającego się na tych samych genderowych założeniach, co Konwencja


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.