DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Kalifornia: władze stanu chcą zlikwidować tajemnicę spowiedzi

Kalifornia: władze stanu chcą zlikwidować tajemnicę spowiedzi
źródło: twitter.com / Kinga Guzik

Świeckie władze w Kalifornii przypuszczają ostry atak na spowiedź. W Senacie przytłaczająca większością głosów przeszła ustawa, która nakazuje katolickim kapłanom przymusowe „zlikwidowanie tajemnicy spowiedzi”.

 

Nie pomogły protesty ani wskazywanie na zagwarantowaną w amerykańskiej konstytucji zasadę wolności religii i sumienia. Władze stanu Kalifornia zdecydowały, że księża katoliccy będą mieć w świetle prawa obowiązek łamania tajemnicy spowiedzi. Stanowy Senat przegłosował odpowiednią ustawę, znaną jako ustawa 360, przytłaczającą większością głosów. Spośród 32 polityków tylko dwóch stanęło w obronie Kościoła, 30 było za atakiem na spowiedź.

 

Teraz ustawą musi zająć się Zgromadzenie Stanowe (State Assembly), niższa izba kalifornijskiego parlamentu. Jeżeli zaakceptuje nowe prawo (a według komentatorów tak właśnie będzie), to księża katoliccy będą prawnie zobowiązani do ujawniania organom ścigania informacji o nadużyciach seksualnych, które uzyskali od grzesznika podczas spowiedzi.

 

Jestem głęboko rozczarowany dzisiejszym głosowaniem senatu nad ustawą 360 – powiedział arcybiskup Los Angeles, José H. Gomez. - Mam ciągle nadzieję, że możemy wzmocnić prawa o zgłaszaniu [przestępstw] celem ochrony bezpieczeństwa dzieci, jednocześnie szanując świętość spowiedzi – dodał hierarcha.

 

Księża katoliccy – tak jak wszyscy inni obywatele Kalifornii – są tak czy inaczej zobowiązani do informowania organów ścigania o przypadkach nadużyć seksualnych, o których wiedzą lub które podejrzewają. Jak dotąd państwo szanowało jednak tajemnicę spowiedzi. Ustawa 360 oznacza położenie kresu tej zdrowej polityce. Choć prawo i tak zostało nieco złagodzone pod wpływem katolickiej krytyki, wciąż pozostaje całkowicie nieakceptowalne dla Kościoła.

 

W efekcie po prostu nie będzie przestrzegane, zapowiada Bill Donohue, przewodniczący Ligi Katolickiej ds. Praw Religijnych i Obywatelskich. Jak powiedział amerykańskim mediom,  „żaden ksiądz nie będzie respektował [ustawy] i nie pogwałci świętości spowiedzi”. – Co więcej, od katolików nie wymaga się przestrzegania niesprawiedliwych praw – a to jest właśnie ewidentny przykład takiego prawa – dodał.

 

Źródła: cna.com, catholicleague.org

Pach


DATA: 2019-05-30 15:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Apokalipsa
ponad 1 rok temu / X
 
Zaczyna się czas paruzji oj biedni będą ci wszyscy pomocnicy szatana
ponad 1 rok temu / Adam
 
Kolejna sprytna sztuczka szatana. W krajach Europy Zachodniej wmówił ludziom, że spowiedź jest niepotrzebna, w USA ludzie będą tkwić w wielu ciężkich grzechach z obawy przed spowiedzią. Ogromna rzesza ludzi trafi do piekła z obawy przed łamaniem tajemnicy spowiedzi.
ponad 1 rok temu / Iw
 
Zaczną w USA montować podsłuchy w konfesjonałach, jak w Polsce za najgłębszej komuny? Bo pedofile będą teraz przychodzić masowo "do spowiedzi", żeby się wybielić. Nic łatwiejszego niż samemu sobie wystawić świadectwo "niewinności". Bezmyślni.
ponad 1 rok temu / sp
 
w Polsce też to nastąpi,mimowolnie będzie to konsekwencją populistycznego zostrzania prawa przez PiS.
ponad 1 rok temu / marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.