DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Kalifornia: wandale zniszczyli kolejny pomnik św. Junipero Serry

Kalifornia: wandale zniszczyli kolejny pomnik św. Junipero Serry
Św. Juniper Serra Burkhard Mücke / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

W Kalifornii w święto rdzennej ludności zniszczono kolejny pomnik św. Junipero Serry. Pomnik, który znajdował się na prywatnym terenie Misji Świętego Rafała Archanioła w San Rafael w pobliżu San Francisco, pomalowano czerwoną farbą, a następnie zrzucono go na ziemię. Wandalizmu dopuściła się grupa aktywistów.

 

Chociaż historycy podkreślają, że XVIII-wieczny święty protestował przeciwko nadużyciom wobec ludności tubylczej i dążył do zwalczania ucisku kolonialnego, przez wielu lewicowych działaczy jest traktowany jako symbol kolonializmu oraz cierpień, jakie spotkały rdzennych mieszkańców Ameryki.

 

Na tego rodzaju zachowanie nie ma miejsca w żadnym cywilizowanym społeczeństwie. Podczas gdy policja na szczęście aresztowała pięcioro z grupy sprawców, decydujące jest to, co stanie się później, gdyż jeśli potraktowano by to jako małe przestępstwa przeciwko własności, będzie to nieporozumieniem: symbole naszej wiary są obecnie atakowane nie tylko na terenie publicznym, ale teraz na naszym własnym terenie, a nawet wewnątrz naszych kościołów – powiedział we wtorek arcybiskup Salvatore Cordileone, metropolita San Francisco. Hierarcha potępił też „rządy motłochu” oraz fakt, że posąg został „bezmyślnie zniszczony i obalony przez mały, agresywny motłoch”.

 

Dzień Rdzennej Ludności jest obchodzony w niektórych rejonach USA zamiast Dnia Kolumba. Ponieważ w Kalifornii w tym roku zniszczone wiele pomników katolickich świętych, pracownik misji zabezpieczył okna misji deskami, a posąg Junipero Serry okleił taśmą, by ochronić go przed zniszczeniem. Mimo to protestujący zdarli taśmę, pomalowali pomnik sprayem i obalili go na ziemię, co zostało sfilmowane przez telewlizję Fox2. W związku z incydentem policja aresztowała pięć kobiet.

 

Abp Cordileone zauważył, że Serra, który został kanonizowany przez papieża Franciszka w roku 2015, jest „złym symbolem”, jeśli chodzi o wyrażenie swojego gniewu z powodu cierpień rdzennej ludności. Podczas gdy „nie ma wątpliwości, że rdzenne ludy (...) cierpiały pod panowaniem Europejczyków”, to jednak „o. Serra i jego współbracia franciszkanie wyrzekli się wszystkich światowych dążeń, by poświęcić swoje życie służeniu rdzennym ludom, a zatem chronić je przed nadużyciami ze strony ich rodaków Hiszpanów” – powiedział abp Cordileone.

 

Tę opinię potwierdzają też badacze tamtej epoki i historycy. Na przykład dr Ruben Mendoza, archeolog i profesor Stanowego Uniwersytetu Kalifornii – Monterey Bay, powiedział: „Serra pisze z ekscytacją o tym, jak w końcu odnalazł powołanie swojego życia i że oddałby życie za tych ludzi i ich zbawienie”. Św. Junipero Serra sporządził nawet „projekt praw” rdzennej ludności w 33 punktach, który przedstawił namiestnikowi wędrując z Kalifornii do stolicy Meksyku. Zdaniem Mendozy najgorszych nadużyć wobec ludności miejscowej dopuszczono się po epoce misyjnej i zaprzestaniu finansowania ze strony rządu hiszpańskiego.

Abp Cordileone zachęcił ludzi, by dowiedzieli się więcej na temat franciszkańskiego świętego, którego pierwsze pomniki obalono 19 czerwca w Golden Park w San Francisco i tego samego dnia w Los Angeles.

 

Źródło: CatholicNewsAgency.com

jjf


DATA: 2020-10-15 09:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hiszpanie i Portugalczycy nawet jako cywilni koloniści, w porównaniu do Anglosasów, okazywali i tak wiele życzliwości miejscowej ludności. Najlepszym dowodem na to jest stan demograficzny krajów Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie Indianie i ludność mieszana stanowią znaczną część jeśli nie większość, zależnie od kraju społeczeństw w tych państwach. I to wcale nie marginalizowaną czy dyskryminowaną. A co mamy w USA? Indian w rezerwatach. Z Panem Bogiem.
1 miesiąc temu / Stefan
 
najpierw pomnik, później kościół bez ludzi a jak będą ludzie to nawet lepiej - taka filozofia przyświeca sprawcom, dlatego nie wolno tego odpuszczać i machać ręką, bo skutki będą straszne. Teraz w Stanach a idzie to już do nas
1 miesiąc temu / mmx
 
cóż odlegle skutki ....
1 miesiąc temu / lil
 
Taki sposób odnoszenia się do miejsc kultu stał się w środowiskach lewackiej ekstremy modny, popularny i bezkarny. Błąd tkwi w asekuracyjnej postawie i bezczynności tych, którzy takich miejsc winni byli bronić jak własnego oka. Samo narzekanie i lamentowanie w środkach masowego przekazu, nie poparte żadną zdecydowaną reakcją, tylko rozzuchwaliło bojówkarzy, nadało im rozgłosu i motywacji do dalszego działania. Gdyby w ten sam sposób, jak to czynią "dzisiejsi obrońcy wiary", zachwali się rycerze epoki obrzydzanego nam Średniowiecza, to nikt z nas, dziś żyjących o Chrześcijaństwie nie wiedziałby więcej, niż o epoce zlodowacenia.
1 miesiąc temu / W-Sawa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.