DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2018 r.

XXIII Niedziela zwykła
Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

#KALENDARIUM

18 listopada

5
 
18 listopada
Oblężenie Jasnej Góry w 1655 roku
 

326 – w Rzymie papież Sylwester I dokonał konsekracji pierwszej Bazyliki św. Piotra. 1300 lat później, tj. w 1626 r. Ojciec Święty Urban VIII konsekrował nową Bazylikę św. Piotra, wzniesioną w miejscu wyburzonej poprzedniej.


1302 – papież Bonifacy VIII wydał bullę Unam Sanctam, która głosiła wyższość Kościoła nad państwem. Według bulli, Bóg oddał Kościołowi dwa miecze, jeden duchowy, a drugi świecki – pierwszy na wyłączny użytek Kościoła, drugi natomiast dla władzy świeckiej, dla posługi zgodnej z wolą Kościoła. Ogłoszenie Unam Sanctam było związane ze sporem, jaki wybuchł między papieżem a królem Francji Filipem IV Pięknym.

1655 – wojska szwedzkie przystąpiły do oblężenia klasztoru na Jasnej Górze. W południe pod mury klasztoru podszedł korpus gen. Burcharda Müllera, a wraz z nim polski oddział pułkownika Wacława Sadowskiego. Łącznie oddział liczył 2250 żołnierzy (w tym 800 jazdy polskiej) i 8 lekkich dział. Zakonnicy odmówili wpuszczenia Szwedów na Jasną Górę, co oznaczało początek oblężenia, które trwało od 18 listopada do nocy z 26 na 27 grudnia 1655 roku. Załoga twierdzy jasnogórskiej liczyła ok. 300 ludzi oraz kilkanaście dział.


1893 – papież Leon XIII ogłosił encyklikę Providentissimus Deus. Przypomniał w niej naukę Kościoła katolickiego, wedle której w Piśmie św. Starego i Nowego Testamentu oraz w Tradycji niepisanej jest zawarty depozyt Objawienia, danego ludziom przez Boga dla ich zbawienia. Papież nakłaniał do rozwoju nauk biblijnych w seminariach i uniwersytetach.


1926 – papież Pius XI podpisał encyklikę Iniquis Afflictisque, O prześladowaniu katolików w Meksyku.

1965 - biskupi polscy przebywający w Rzymie na obradach soboru watykańskiego II z okazji zbliżającego się Millenium Chrztu Polski wystosowali 56 listów do episkopatów różnych krajów. Szczególnego znaczenia nabrał list skierowany do biskupów niemieckich. Zawarte w nim słowa: „udzielamy przebaczenia i prosimy o przebaczenie” posłużyły Władysławowi Gomułce i władzom komunistycznym za pretekst do rozpętania nagonki na Kościół.

 

 

2
0
 

1370 – w katedrze wawelskiej arcybiskup gnieźnieński Jarosław z Bogorii koronował na króla Polski Ludwika Węgierskiego. Nowy władca bardziej czuł się władcą Węgier niż Polski i wkrótce wrócił do Budy. Państwem nad Wisłą postanowił zarządzać przez namiestnika. Początkowo funkcję tę pełniła jego matka Elżbieta Łokietkówna, potem książę opolski Władysław, następnie pięcioosobowa rada z biskupem krakowskim Zawiszą Kurozwęckim na czele. Brak władcy odbił się fatalnie na stanie państwa. Za panowania Andegaweńczyka Królestwo Polskie utraciło Santok i Drezdenko na rzecz Brandenburgii oraz Ruś Halicką, przyłączoną w 1377 roku do Węgier.

 
4
0
 

1846 – Austria dokonała aneksji Wolnego Miasta Krakowa. Istniejący na mocy decyzji mocarstw koalicji antynapoleońskiej z 1815 r. twór quasi-państwowy stał się ośrodkiem polskich ruchów niepodległościowych. Zaniepokojone tym Rosja i Austria stopniowo ograniczały swobody miniaturowej Rzeczypospolitej. Jedynie Prusy ze względów ekonomicznych były zainteresowane utrzymaniem status quo. Wybuch i szybki upadek Powstania Krakowskiego w 1846 r. stał się pretekstem do wcielenia Wolnego Miasta Krakowa do terytorium Austrii.

 
0
0
 

1918 –  poległ Jurek Bitschan, 14-letni obrońca Lwowa (ur. 1904). 20 listopada dołączył do oddziału por. Petriego. Musiał długo przekonywać żołnierzy, by pozwolili mu pójść ze sobą. Gdy ruszyli do ataku Bitschan śmiało szedł w pierwszym szeregu. Na drugi dzień rano oddział zajął stanowiska na Cmentarzu Łyczakowskim. Tu między grobami chłopca dosięgły dwie kule. Wkrótce zmarł. Na drugi dzień Lwów był polski. Jurek Bitschan przeszedł do legendy jako jedno z Orląt Lwowskich.

 
1
0
 

1963 – zmarł Clive Staples Lewis, brytyjski pisarz, historyk literatury, profesor uniwersytetu w Cambridge (ur. 1898). Pod wpływem przyjaciela J.R.R. Tolkiena, Lewis na nowo zainteresował się chrześcijaństwem. Odzyskana wiara wywarła ogromny wpływ na jego twórczość. Ceniona jest jego eseistyka moralistyczno-religijna oraz powieści fantastyczno-naukowe. Wielką popularnością cieszy się cykl baśni dla dzieci pt. Opowieści z Narnii.

 

 
2
0
 

1700 – kardynał Jan Franciszek Albani został wybrany papieżem i przyjął imię Klemens XI. W 1708 ustanowił święto Niepokalanego Poczęcia Maryi obchodzone odtąd 8 grudnia. Zdecydowanie zwalczał jansenizm. 8 września 1713 wydał bullę Unigenitus, w której potępił 101 tez jansenistycznego pisarza Quesnela, a pięć lat później obłożył jansenistów ekskomuniką. Papież Klemens aktywnie zajmował się działalnością misyjną. Między inymi zakładał w Rzymie kolegia misyjne.

 
1
0
 

1848 – ograniczany w swoich prawach i narażony na napady zrewoltowanego motłochu, Pius IX, w przebraniu zwykłego księdza, uciekł z Rzymu do Gaety, na terytorium Królestwa Neapolu. Po wyborze na papieża Pius IX dokonał szeregu zmian w ustroju Państwa Kościelnego, m.in. zwiększając udział jego świeckich mieszkańców w życiu publicznym. W 1848 r. pod wpływem propagandy rewolucyjnej nastroje w Rzymie zaczęły się radykalizować. 15 listopada 1848 zamordowano szefa rządu papieskiego Pelegryna Rossiego.

 
1
0
 

1177 – król Jerozolimy Baldwin IV Trędowaty i książę Antiochii Renald z Châtillon pokonali wojska Saladyna w bitwie pod Montgisard. W 1177 roku Saladyn wyprawił się przeciw Królestwu Jerozolimskiemu. Mimo że król Baldwin dysponował siłą zaledwie kilkuset rycerzy, postanowił stawić nieprzyjacielowi czoła. Posiadając miażdżącą przewagą, muzułmanie zlekceważyli zupełnie przeciwnika i rozproszyli swe wojska. Zaskoczeni nagłym atakiem chrześcijan ponieśli sromotną klęskę.

 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.