DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2019 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

#KALENDARIUM

18 stycznia

2
 
18 stycznia
 

1401 – zawarta została unia wileńsko-radomska. Witold za uzyskanie dożywotniej władzy wielkoksiążęcej na Litwie uznał zwierzchność Władysława II Jagiełły i Korony. Po śmierci Witolda Wielkie Księstwo miało wrócić do Korony i króla. Gdyby wcześniej bezpotomnie zmarł Władysław Jagiełło, strona litewska zastrzegła sobie prawo do wpływu na wybór nowego władcy. Dokument wystawiony w Wilnie, potwierdziła 18 marca w Radomiu rada koronna.


1901 – Ojciec Święty Leon XIII ogłosił encyklikę Graves de communi, O działalności socjalnej katolików. Papież przeciwstawił w niej działalność społeczną katolików, opartą na miłości bliźniego, socjaldemokracji, odrzucającej prawa ustanowione przez Boga. Podkreślił, że kwestia socjalna ma nie tylko wymiar ekonomiczny, ale także religijno-obyczajowy. Często przyczyną nędzy są nie tyle warunki pracy czy wysokość płacy, ale niemoralne życie.


1902 – W „Tygodniku Ilustrowanym” ukazał się pierwszy odcinek powieści Chłopi Władysława Reymonta. Ostatni wyszedł 26 grudnia 1908. W formie książkowej utwór ukazywał się partiami – pierwsze dwa tomy zostały wydane w 1904 roku, tom trzeci – w 1906, natomiast czwarty – w 1909.


1919 – otwarto konferencję pokojową w Wersalu. Obrady trwały do 29 czerwca 1919 roku, kiedy to podpisano traktat wersalski. Uczestniczyło w niej 27 państw, jednak decyzje podejmowali przedstawiciele zwycięskich mocarstw: Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Włoch i Japonii. Polskę reprezentowali: Roman Dmowski i Ignacy Paderewski.


1952 – papież Pius XII w liście apostolskim Cupimus Imprimis potępił prześladowania katolików przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Ich sytuację porównał do położenia pierwszych chrześcijan. Skrytykował również dążenia części Kościoła chińskiego do uniezależnienia się od Stolicy Apostolskiej.

1
0
 

1874 – w Drelowie, parafii unickiej na Podlasiu, wojsko rosyjskie zastrzeliło 13, a ciężko raniło około 200 unitów. Drelów, był parafią unicką od 1661 roku, toteż gdy Rosjanie postanowili przekazać tamtejszą cerkiew prawosławnym, wierni stawili opór. Wyznaczonemu przez Rosjan prawosławnemu popowi parafianie odebrali klucze od świątyni. Rano 17 stycznia 1874 roku przybyło do Drelowa stu kozaków i trzy roty piechoty oraz naczelnik powiatu major Kotow, który zażądał wydania kluczy cerkiewnych.

 
2
0
 

1919 - Ignacy Jan Paderewski objął stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Sławny kompozytor, związany politycznie z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, zastąpił na tym stanowisku socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego, który w tym samym dniu zgłosił dymisję swego gabinetu.

 
1
0
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, polski myśliciel, poeta, dramatopisarz, prozaik, epistolograf. Zaliczany do grona „trzech wieszczów”. Do największych jego dzieł należą dramaty: Nie-Boska komedia (1835), ukazująca wizję krwawej rewolucji niszczącej uporządkowany świat, oraz filozoficzno-historyczny Irydion (1836). W Trzech myślach... (1840) dał wyraz zaniepokojeniu kierunkiem rozwoju świata, odchodzącego od tradycyjnych wartości chrześcijańskich. Stanowczym sprzeciwem wobec ideałów i spisków rewolucyjnych w kraju były Psalmy przyszłości (1845).

 
2
0
 

1507 – prymas Polski abp Andrzej Boryszewski koronował w katedrze wawelskiej Zygmunta I Starego na króla Polski. Urodzony w 1467 r. Zygmunt był piątym z kolei synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Jako monarcha prowadził politykę ostrożną, opartą na współpracy z możnowładcami.

 
0
0
 

1831 – Sejm Królestwa Polskiego ogłosił akt detronizacji Mikołaja I, który na mocy decyzji Kongresu Wiedeńskiego i konstytucji państwa był także królem Polski. Tym posunięciem posłowie zerwali związek polityczny łączący Królestwo Polskie z Rosją.

 
3
0
 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Tam obok pracy na uniwersytecie wiedeńskim redagował tygodnik „Der Christliche Ständestatt”. Po aneksji Austrii przez III Rzeszę uciekł do Szwajcarii. Dzień po opuszczeniu wiedeńskiego mieszkania wtargnęło do niego gestapo. Potem wyjechał do USA, gdzie spędził resztę życia.

 
1
0
 

1953 – zapadł wyrok w pokazowym procesie Kurii Krakowskiej (21-27 stycznia). Jego ofiary, w tym kapłani diecezji krakowskiej, otrzymali  wyroki śmierci i więzienia. Wyroków śmierci nie wykonano. Decyzją Rady Państwa z 18 sierpnia 1953 r. zamieniono je na karę dożywotniego więzienia. W związku z październikową odwilżą 11 marca 1959 r. Najwyższy Sąd Wojskowy uchylił wyrok.

 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.