DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2018 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

#KALENDARIUM

16 lipca

1
 
16 lipca
Las Navas de Tolosa, mal. Horacy Vernet
 

1054 – początek wielkiej schizmy wschodniej. Narastające od wieków nieporozumienia między Kościołem zachodnim i wschodnim za rządów zarozumiałego patriarchy Konstantynopola Michała I Cerulariusza zaowocowały kolejnym kryzysem we wzajemnych stosunkach. Wysłani przez papieża Leona IX legaci nie zostali przyjęci przez patriarchę, który w dodatku przeciw nim podburzał lud. To wszystko oraz odrzucenie przez miejscowe duchowieństwo zasad reformy Kościoła zachodniego, skłoniły legatów do złożenia na ołtarzu w kościele Bożej Mądrości bulli Sancta Romana prima et apostolica sedes ekskomunikującej Cerulariusza i jego zwolenników. Mimo że papież już nie żył, w związku z czym ważność bulli była problematyczna, nagromadzone animozje sprawiły, że zerwanie jedności stało się faktem.


1212 – armia chrześcijańska pod wodzą Alfonsa VIII rozgromiła muzułmanów w bitwie pod Las Navas de Tolosa w Hiszpanii. Idącym przez wąwóz chrześcijanom drogę zastąpiły wojska kalifa Muhammada an-Nasira. Oddziały Alfonsa VIII zaatakowały środek szyków muzułmańskich, rozbijając je. Odparły także uderzenie nieprzyjaciela na skrzydła. W końcu chrześcijanie opanowali obóz kalifa na wzgórzu. Bitwa uznawana jest za jeden z ważniejszych punktów zwrotnych w dziejach rekonkwisty.


1821 – papież Pius VII wydał bullę De salute animarum, która regulowała status Kościoła katolickiego w Prusach. Ustalenia dotyczące ziem polskich przewidywały połączenie unią personalną archidiecezji gnieźnieńskiej z wyniesioną do rangi archidiecezji diecezją poznańską.


1943 – zaczęła się dwudniowa rzeź (16-17 lipca) Polaków dokonana przez bandę UPA we wsi Kupowalce, w województwie wołyńskim. Uzbrojeni w broń palną oraz noże i siekiery Ukraińcy wtargnęli do wsi i rozbiegli się po domach, mordując ludność polską. W następny dzień przeczesywano pola w poszukiwaniu ukrywających się ludzi. Łącznie z ręki bandytów zginęło ok. 150 mieszkańców. Stało się tak, pomimo że wieś miała dobre stosunki z Ukraińcami i dostarczała UPA żywność.

3
0
 

1410 - armia polsko-litewska pod dowództwem króla Władysława Jagiełły rozgromiła na polach Grunwaldu wojsko krzyżackie. Podczas bitwy poległ Wielki Mistrz Krzyżacki Ulrich von Jungingen oraz elita rycerstwa zakonnego.

 
1
0
 

1789 – motłoch Paryża zajął Bastylię, wypuszczając na wolność: czterech fałszerzy, oskarżonego o kazirodztwo hrabiego oraz dwóch szaleńców. Dowódcę i kilku żołnierzy załogi zamordowano, a ich zwłoki zbezczeszczono. Wydarzenie to oficjalnie uważa się za symboliczny początek rewolucji francuskiej.

 
0
0
 

1944 – podczas rozbrajania min pod Ankoną poległ Adolf Maria Bocheński (ur. 1909), polski konserwatysta, politolog, publicysta, członek Zakonu Maltańskiego, podporucznik WP, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

 
0
0
 

64 – w nocy z 18/19 lipca wybuchł wielki pożar Rzymu, który niszczył miasto przez pięć i pół dnia. Tylko cztery z czternastu dzielnic uniknęły zniszczeń, trzy zostały kompletnie strawione przez ogień, zaś kolejnych siedem zostało poważnie wypalonych. Oskarżany przez opinię publiczną o celowe podpalenie Neron, dla odwrócenia uwagi, wskazał na chrześcijan jako winowajców i rozpoczął prześladowania.

 
0
0
 

1903 – zmarł Ojciec Święty Leon XIII (Vincenzo Gioacchino Pecci). Papież ten odegrał w historii Kościoła istotną rolę, przyczyniając się m.in. do uznania tomizmu i neoscholastyki za oficjalny system doktrynalny Kościoła (Aeterni Patris z 1879) oraz nakreślając program rozwiązania „kwestii robotniczej” w oparciu o zasadę sprawiedliwości i miłości chrześcijańskiej (Rerum novarum 1891).

 
0
0
 

1773 - papież Klemens XIV ulegając presji dworów burbońskich ogłosił w brewe Dominus ac Redemptor kasatę Towarzystwa Jezusowego. W chwili kasaty zakonu liczył on 2341 jezuitów, 56 kolegiów, 20 rezydencji i 65 stacji misyjnych. Dekret kasacyjny nie został jednak ogłoszony na ziemiach wcielonych do Rosji w pierwszym rozbiorze Polski, tam też kontynuował zakon swą działalność do chwili przywrócenia go w 1814 r.

 
0
0
 

1944 - w zajętym przez oddziały sowieckie Chełmie został ogłoszony Manifest PKWN (Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego). Jego tekst został opracowany w Moskwie i uzgodniony w szczegółach ze Stalinem. Manifest odmawiał rządowi na emigracji prawa reprezentowania narodu i państwa polskiego, wskazywał na konieczność ścisłego sojuszu z ZSRR oraz zapowiadał przeprowadzenie reformy rolnej i nacjonalizacji gospodarki.


 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.