DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2018 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

#KALENDARIUM

19 lipca

0
 
19 lipca
Wielki pożar Rzymu, mal. Hubert Robert (fragm).
 

64 – w nocy z 18/19 lipca wybuchł wielki pożar Rzymu, który niszczył miasto przez pięć i pół dnia. Tylko cztery z czternastu dzielnic uniknęły zniszczeń, trzy zostały kompletnie strawione przez ogień, zaś kolejnych siedem zostało poważnie wypalonych. Oskarżany przez opinię publiczną o celowe podpalenie Neron, dla odwrócenia uwagi, wskazał na chrześcijan jako winowajców i rozpoczął prześladowania.


1950 – papież Pius XII ogłosił encyklikę Summi Maeroris, wezwanie do modlitwy o pokój. Ojciec Święty podkreślił, że prawdziwy pokój można zbudować jedynie na fundamencie zasad chrześcijańskich. Zaznaczył, że w wielu krajach świata zasady te są łamane, a prawo do wyznawania religii jest ograniczane.


1989 – po nagłej śmierci prezydenta Kazimierza Sabbata, urząd prezydenta RP na uchodźstwie objął Ryszard Kaczorowski. Po ponad roku urzędowania, 22 grudnia 1990 r. przekazał on insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej wybranemu w wyborach powszechnych prezydentowi Lechowi Wałęsie.

1
0
 

1944 – podczas rozbrajania min pod Ankoną poległ Adolf Maria Bocheński (ur. 1909), polski konserwatysta, politolog, publicysta, członek Zakonu Maltańskiego, podporucznik WP, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

 
2
0
 

1794 – w Paryżu zgilotynowano 16 karmelitanek z klasztoru w Compiègne. Wyrzucone z klasztoru zamieszkały w kilku niezbyt odległych od siebie domach przestrzegając reguły. W czerwcu 1794 r. zostały oskarżone o życie we wspólnocie zakonnej i na tej podstawie aresztowane. 12 lipca przewieziono je do więzienia Conciergerie w Paryżu, a 5 dni później skazano na śmierć i ścięto.

 
0
0
 

1434 – koronacja Władysław III Warneńczyka na króla Polski. Po śmierci Albrechta Habsburga otrzymał także koronę węgierską (1440). Zginął 10 listopada 1444 r. w bitwie pod Warną, w trakcie wyprawy przeciw zagrażającym Węgrom i całej chrześcijańskiej Europie Turkom.

 
0
0
 

1400 – Władysław Jagiełło wydał akt odnowienia Akademii Krakowskiej, rozpoczynający kolejny etap działalności tej wszechnicy. Wielkie zasługi dla ponownego otwarcia uczelni położyła królowa Jadwiga. To jej zabiegi u papieża oraz środki finansowe jakie przeznaczyła na ten cel, umożliwiły odnowienie uniwersytetu w pełnym kształcie, z czterema wydziałami typowymi dla średniowiecznych uniwersytetów, a zwłaszcza prestiżowym – teologicznym.

 
0
0
 

1918 - decyzją Zjazdu Biskupów Królestwa Polskiego została powołana uczelnia pod nazwą Uniwersytet Lubelski (obecny KUL). Uniwersytet rozpoczął działalność jesienią 1918 roku. Początkowo korzystał z pomieszczeń tamtejszego seminarium duchownego. Obejmował wtedy 4 wydziały: teologiczny (otwarty w 1919 r.), prawa kanonicznego, prawa i nauk społeczno-ekonomicznych oraz nauk humanistycznych.

 
0
0
 

754 – Papież Stefan II udzielił królewskiego namaszczenia władcy Franków Pepinowi Małemu (ok. 715-768). Nowy monarcha był synem Karola Młota (zwycięzcy spod Poitiers). Tron objął po zdetronizowanym Chilperyku III Merowingu. Pepin stał się założycielem nowej  dynastii – Karolingów.

 
0
0
 

1014 – wojska cesarza bizantyjskiego Bazylego II Bułgarobójcy rozbiły armię bułgarską cara Samuela Komitopula podczas bitwy w wąwozie Strumy. Ogromną ilość jeńców bułgarskich cesarz kazał okaleczyć (oślepić i obciąć prawe dłonie, pozostawiając tylko co setnemu jedno oko by prowadził pozostałych). Potęga Bułgarów została złamana.

 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.