DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Kajetan Rajski: czy Powstańcy Warszawscy walczyli o LGBT?

Kajetan Rajski: czy Powstańcy Warszawscy walczyli o LGBT?
fot. wikimedia.org

Pośród symboli narodowych znak Polski Walczącej – popularnie nazywany „Kotwicą” – zajmuje miejsce wyjątkowe. Symbolizuje dziedzictwo Polskiego Państwa Podziemnego w skład którego wchodziła największa podziemna armia okupowanej Europy – Armia Krajowa. Dziś dziedzictwo to próbują przejąć środowiska LGBT twierdzące uparcie, że AK miała charakter lewicowy. Czy słusznie?

 

Oblicze ideowo-polityczne Polskiego Państwa Podziemnego kształtowały cztery partie – Stronnictwo Ludowe (krypt. „Trójkąt”), Polska Partia Socjalistyczna („Koło”), Stronnictwo Narodowe („Kwadrat”) oraz Stronnictwo Pracy („Romb”). Tak zwana „gruba czwórka” tworzyła także polityczną reprezentację podziemia polskiego począwszy od Politycznego Komitetu Porozumiewawczego (utworzonego w 1940 r.), przez Krajową Reprezentację Polityczną (1943 r.), aż po Radę Jedności Narodowej (1944 r.). Układ sił w ramach podziemnego quasi-parlamentu rozkładał się różnie, deklaracje programowe były zatem efektem tarć i kompromisów między ludowcami i socjalistami a Stronnictwem Narodowym.

 

Cele artykułowane przez podziemie polskie w manifestach programowych – jak choćby interwencjonizm państwa w gospodarce, uspołecznienie przemysłu, „usunięcie krzywdzących dysproporcji socjalnych” – były promowane przez centrolewicowe partie polityczne już w II RP, a w wyniku głębokiej niechęci większości narodu do sanacyjnych rządów w wyniku klęski wrześniowej (inna sprawa czy była to niechęć zasłużona, czy też nie), jedynie zyskały jeszcze większy oddźwięk społeczny. Mylne jest jednak uznawanie całego Państwa Podziemnego za mające wyłącznie lewicowy charakter. Ostatnim pełniącym obowiązki Delegata Rządu na Kraj był Jerzy Braun, twórca katolickiej organizacji „Unia”. To on właśnie nadał kształt końcowym dokumentom wydanym przez Polskie Państwo Podziemne – „Manifestowi do Narodu Polskiego i Narodów Zjednoczonych” oraz „Testamentowi Polski Walczącej”.

 

Braun, jako twórca oryginalnej myśli filozoficzno-politycznej, dążył do „rozszerzenia chrześcijańskiego imperatywu moralnego na całą dziedzinę instytucji publicznych i stosunków społecznoekonomicznych”. W deklaracji programowej „Unii” krytykował wyłączenie religii do sfery prywatnej. Twierdził, że „idea Kościoła Bożego może być realizowana stopniowo już tu na ziemi przez budowę ładu społeczno-politycznego, będącego chrystianizmem urzeczywistnionym w organizacji życia zbiorowego”. A zatem Ewangelia według ostatniego p.o. Delegata Rządu na Kraj miała przenikać nie tylko życie jednostek, ale także narodu i społeczeństwa, wreszcie rozwiązań prawnych.

 

W sposób szczególnie absurdalny brzmią tezy o rzekomej walce Powstańców Warszawskich o postulaty LGBT w kontekście historii AK. Armia Krajowa, legalne wojsko polskie w konspiracji, z założenia miało pozostawać apolityczne. Płk Franciszek Niepokólczycki, wybitny oficer będący zastępcą komendanta Kedywu AK, a po wojnie prezes II Zarządu Głównego WiN, pisał o konieczności zachowania „ponadpartyjnego charakteru wojska, które jest w służbie narodu”. Podstawowym celem działania żołnierzy AK była walka z wrogiem, ze znienawidzonym okupantem mordującym w milionowej skali polskich obywateli, która to walka miała skutkować odzyskaniem niepodległości.

 

Prawdą jest, że z ZWZ-AK scalały się organizacje zbrojne o charakterze politycznym, a zatem również w szeregach Sił Zbrojnych w Kraju polityka w pewien sposób była obecna i rzutowała na oblicze ideowe niektórych oddziałów. Nie sposób jednak nie zauważyć, że znaczna część włączonych w skład Armii Krajowej organizacji miała charakter wprost prawicowy.

 

W 1942 r. Narodowa Organizacja Wojskowa liczyła 80 tysięcy członków. Część z nich scaliła się z AK, część współtworzyła Narodowe Siły Zbrojne. W Powstaniu Warszawskim walczyło z kolei około trzech tysięcy żołnierzy NSZ. Dodajmy, że liczne oddziały powstańcze miały charakter również narodowy bądź chadecki. Dowódcą Zgrupowania „Krybar” był kpt. Cyprian Odorkiewicz „Krybar”, ściśle związany ze wspomnianą wyżej organizacją „Unia” – tworzył jej wojskowe struktury.

 

Ponadto około 150 księży katolickich pełniło funkcje kapelanów oddziałów powstańczych. Odprawiali Msze święte, spowiadali, udzielali ostatniego namaszczenia, asystowali przy zawieranych małżeństwach. Symboliczną postacią jest bł. Józef Stanek, kapelan Zgrupowania „Kryska”. Wzięty do niewoli przez Niemców podczas pacyfikacji Czerniakowa, został powieszony na własnej stule. Odwołania do treści religijnych widać również w pieśniach partyzanckich i podziemnych. Nieformalny hymn Polskiego Państwa Podziemnego wzywał: „Naprzód, do boju żołnierze/Polski Podziemnej! Za broń!/Boska potęga nas strzeże,/Woła do boju Was dzwon./Godzina pomsty wybija, Za zbrodnie, mękę i krew./Do broni! Jezus Maryja!/Żołnierski woła nas zew”.

 

Żadne z podziemnych stronnictw politycznych czy oddziałów powstańczych nie wspominało o postulatach współczesnych środowisk LGBT. Niezależnie od poglądów politycznych, afirmacja i akceptacja czynów homoseksualnych nie mieściła się ówczesnym ludziom w głowach, uznawano to za dziwactwo i zboczenie. Nie ma absolutnie żadnych źródeł, z których można byłoby wnioskować, że Powstańcy Warszawscy na swoich sztandarach wywiesili hasła ideologii LGBT.

 

Zamieszczanie znaku Polski Walczącej wraz z sześciokolorową flagą ma dwa cele. Pierwszy z nich, mający za zadanie oddziaływać bezpośrednio, to prowokowanie. Środowiskom LGBT w sposób oczywisty potrzebni są „cierpiący za elgiebetowską sprawę” po to, by pokazać, jak bardzo osoby o skłonnościach homoseksualnych są w „faszystowskiej” Polsce prześladowane. I ten cel Polacy dostrzegają, a podobne prowokacyjne zachowania co do zasady spotykają się ze społecznym potępieniem. Drugi jednak cel jest znacznie bardziej niebezpieczny.

 

To próba ograniczenia środowisk katolickich, prawicowych, narodowych, jedynie do dziedzictwa Narodowych Sił Zbrojnych oraz Żołnierzy Wyklętych. Mamy do czynienia z usiłowaniem zawłaszczenia przez środowiska liberalno-lewicowe historii Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej jako rzekomych bojowników o prawa mniejszości seksualnych. Komuniści rozumieli historię jako odwieczną walkę klas. Tak manipulowali faktami, aby przedstawiać odwieczne zmagania klas posiadających i wyzyskiwanych. Środowiska LGBT historię rozumieją również jako konflikt – tym razem o wyzwolenie spod patriarchalnego ucisku oraz heteroseksualnej dominacji. Armia Krajowa ma zostać w ich zamierzeniu przeformatowana, zmanipulowana i przedstawiona w sposób nieprawdziwy.

 

Autentycznych kombatantów coraz mniej – kto się upomni, gdy ich już zabraknie?

 

Kajetan Rajski


DATA: 2019-08-07 07:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A Kopernik była kobietą ... Einstein też była kobietą... Niedługo usłyszymy że heteroseksualni są chorzy i stosunki miedzy kobietą i mężczyzną są nienormalne...
11 miesięcy temu / Polka
 
Z tego co wiemy to AK zorganizowała powstanie Warszawskie a nie oorganizacje lewackie.
11 miesięcy temu / Robert Soplica
 
Uwzględniając fakt, że czołowi niemieccy naziści z SA i SS byli homoseksualistami i kult pederastów dominował w elicie niemickiej armii z trupimi główkami to Powstańcy raczej walczyli zbrojnie z protoplastami dzisiejszych zboków z LGBT. Rózowa Swastka to rzecz warta przeczytania!
11 miesięcy temu / lilu
 
Przecież wiadomo że lgbt walczyło z patriarchalnymi Krzyżakami pod Grunwaldem :D ale odlot, otwieram lodówkę a tam LGBT walczy z nabiałem...
11 miesięcy temu / Gary
 
Powstańcy może nie walczyli o LGBT, ale generalnie alianci walczyli o uzyskanie współczesnego kształtu świata.
11 miesięcy temu / koteq
 
na pewno nie byli lewicowi ale na 100% byli tam homoseksualiści i męskie pary
11 miesięcy temu / wiem
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.