DZIŚ JEST:   15   LUTY   2019 r.

Św. Klaudiusza la Colombiere
Bł. Michała Sopoćki
 
 
 
 

KAI: niemiecka „biskupka luterańska” uważa Franciszka za wzór reformatora, porównuje go do Lutra

KAI: niemiecka „biskupka luterańska” uważa Franciszka za wzór reformatora, porównuje go do Lutra
© Evandro Inetti via ZUMA Wire / FORUM

Obecny papież jest reformatorem swego Kościoła i wzorem reformatora Kościoła na trzecie tysiąclecie, podobnie zresztą jak Marcin Luter, który chciał zreformować swój Kościół rzymskokatolicki – powiedziała w Rzymie niemiecka biskupka luterańska Margot Käßmann. Reprezentowała ona niemieckich ewangelików na odbywającym się na Papieskim Ateneum św. Anzelma sympozjum międzynarodowym i międzywyznaniowym w ramach przygotowań do przypadającej w przyszłym roku 500. rocznicy Reformacji. Taką informację podaje Katolicka Agencja Informacyjna. 

 

Ta niespełna 58-letnia obecnie „teolożka i duchowna” [taka jest oryginalna pisownia KAI - przyp. PCh24] była w latach 1999-2010 biskupką a w latach 2009-10 jako pierwsza kobieta stała na czele Kościoła Ewangelickiego Niemiec (EKD). Teraz jest delegatką tego gremium ds. jubileuszu Reformacji. Przyjechała do Rzymu, aby wziąć udział we wspomnianym sympozjum i aby zachęcić Kościół katolicki do udziału w rocznicowych uroczystościach.

 

Käßmann podkreśliła, że w samych Niemczech wielu katolików wyraziło gotowość uczestnictwa w tych obchodach. W wywiadzie dla włoskiej agencji wiadomości religijnych SIR zwróciła uwagę, że „Reformacja jest elementem naszej wspólnej historii, który wszystkich nas zmusza do zastanowienia" - czytamy w depeszy KAI, agencji, która od wielu lat zachęca katolików do świętowania jubileuszu Reformacji. 

 

KAI podaje też, że przedstawicielka niemieckich ewangelików bardzo pochlebnie wyraża się o poczynaniach Franciszka. Zeświecczonemu światu, który wykluczył Boga, papież pokazuje, co to znaczy być chrześcijaninem dzisiaj. Umyć nogi więźniom, przygarnąć rodziny muzułmańskie, udać się na Lampedusę i Lesbos, by odwiedzić potrzebujących, oto znaki autentycznego chrześcijaństwa ekumenicznego – uważa Käßmann. Jej zdaniem Biblia domaga się dziś od Kościołów, aby były znakiem przebaczenia. "Mamy świadczyć, że każdy z nas może przebaczyć drugiemu, bo wszyscy jesteśmy winni i musimy prosić o przebaczenie. Zwłaszcza Europa Zachodnia ponosi winę względem uchodźców, za to, że w Morzu Śródziemnym giną ludzie" – dodała ewangelicka biskupka.

 

Margot Käßmann jest znana z ostrej krytyki nauczania Kościoła katolickiego nt. homoseksualizmu, AIDS, święcenia kobiet i celibatu. W 2007 rozwiodła się z mężem, z którym ma 4 córki. Władze Kościoła przyjęły to ze zrozumieniem i zgodziły się, aby nadal pełniła urząd "biskupki" (do 2010).

 

Sympozjum, w którym uczestniczyła M. Käßmann, odbyło się w dniach 5-6 maja na Papieskim Ateneum św. Anzelma pod hasłem "Znaki przebaczenia - drogi nawrócenia - praktyka pokuty: Reforma, która angażuje wszystkich".

 

Dodajmy, że Katolicka Agencja Informacyjna w swej depeszy słowa "biskupka" ani razu nie opatrzyła cudzysłowem.

 

 

 

KAI, kra

 

 


DATA: 2016-05-13 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Radulphus + Cała Polska czyta encyklikę "A quo primum" Papieża Benedykta XIV +++ Powstają również Polskie Drużyny Dadulfusa (PDR). Ciekawe jakie siły mogą być zawarte w tak niewielkim liście encyklicznym "A quo Primum". Cała Polska czyta "A quo primum". Jest jeszcze rada i siła w Narodzie.
ponad 2 lata temu / Leo
 
@wolnościowiec Oczywiście, brak sukcesji apostolskiej oznacza jedno - pastor jest aktorem.
ponad 2 lata temu / VVV
 
Z przedstawionej powyżej, hecy z tak zwana,bez cudzysłowu, biskupka i niefrasobliwości w polskiej pisowni i w podstawowych pojęciach KK zaprezentowanych przez agencje KAI,należy się modlić za Papieża którego mamy,aby nie poddawał się namowom rożnych "widzimisiow",a także za redaktorów KAI,aby nie ulegali ekumenicznej tendencji ujednolicania pojęć i nie wywoływać zamętu w umysłach odbiorców wiadomości.
ponad 2 lata temu / stan
 
Ja też (z przykrością) porównuję F1 do Lutra. Jest przecież wychowankiem modernistycznych niemieckich biskupów - tych samych którzy w kilkadziesiąt lat opróżnili niemieckie kościoły
ponad 2 lata temu / [email protected]
 
@yeti: U luteranów jest Eucharystia, ale nie ma święceń kapłańskich - duchowny, mimo używania tytułu księdza, nie jest kapłanem.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
Cała Polska czyta encyklikę "A quo primum" Papieża Benedykta XIV.
ponad 2 lata temu / Radulphus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.