DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   HISTORIA

Jan Gać

Kafarnaum - miasto Pana


Jedno z najważniejszych miast biblijnych, choć jego nazwa ani raz nie została wymieniona w Starym Testamencie. W Nowym Testamencie za to staje się miejscem nader doniosłych wydarzeń.

Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy? (Mt 19, 27). Tymi słowami Piotr Apostoł zaświadczył, że jest człowiekiem interesu, jednocześnie chcąc jakby podkreślić, że pójście za Jezusem wiązało się z niemałym wyrzeczeniem, także w sensie materialnym, bo Piotr wcale nie był człowiekiem ubogim. Przeciwnie, w Kafarnaum musiał uchodzić za majętnego. Posiadał rozległy dom, wygodnie położony na brzegu jeziora, posadowiony w niemal rajskim ustroniu pośród mnogości drzew owocowych. Każdego dnia mógł cieszyć oczy pięknym widokiem na jezioro i okoliczne wzgórza. Wraz z bratem Andrzejem prowadził przedsiębiorstwo rybackie. Miał również innych wspólników: Jana i Jakuba, a okazjonalnie zatrudniał także ich ojca, Zebedeusza. Niewykluczone, że w miarę potrzeby dawał też zajęcie innym.

Piotr był człowiekiem obrotnym, bo dla prowadzenia interesów przeniósł się z rodzinnej Betsaidy do Kafarnaum – miasta stojącego podówczas najwyżej pod względem gospodarczym w rejonie Jeziora Genezaret. Stało się tak dlatego, że Betsaida Julijska, położona na źle wybranym malarycznym terenie, o zarastającym brzegu jeziora w okolicy wpływającego doń Jordanu, dopiero się budowała z woli Heroda Filipa, władcy krain na północ od Galilei. W budowie też pozostawała Tyberiada, miasto założone przez Heroda Antypasa. Kiedy ojciec obu wspomnianych Herodów, Herod Wielki, umierał w roku 4 przed narodzeniem Chrystusa, podzielił swe państwo między synów w taki sposób, iż granica pomiędzy domeną Antypasa a domeną Heroda Filipa przebiegała właśnie przy Kafarnaum. Było to zatem miasto graniczne, gdzie funkcjonowała komora celna i stacjonował garnizon rzymski...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Musimy skupić całą naszą uwagę na tym pokornym poruszeniu miłości płynącym z naszej woli. To zaś co dotyczy słodkości i pociech cielesnych albo duchowych, choćbyś je za bardzo święte i miłe uważał – powiedziałbym chętnie, gdyby szacunek i przyzwoitość na to pozwalały, że powinniśmy mieć względem nich pewną obojętność.

 
 

1831 – podczas powstania listopadowego doszło do bitwy pod Olszynką Grochowską. Maszerującym na Warszawę, liczącym ok. 59 tys. ludzi, wojskom feldmarszałka Iwana Dybicza zastąpiła drogę 40-tysięczna armia polska. Po krwawym boju Polacy wycofali się. Pod wrażeniem męstwa powstańców rosyjski dowódca porzucił zamiar bezpośredniego ataku na Warszawę.

 

Jak podkreśla patriarcha Kościoła chaldejskiego kardynał Louis Sako, głównym wyzwaniem chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest samo przetrwanie. Chrześcijanie chcą, by ich dzieci żyły w bezpiecznych i stabilnych warunkach. Dlatego często decydują się na porzucenie własnej ojczyzny. Zadaniem Kościoła, również powszechnego, jest przekonać ich do pozostania na miejscu, udzielić im odpowiedniego wsparcia.

 

„The Owl House” – animowany serial wytwórni Walta Disneya, polecany dzieciom w wieku 7 lat i starszym, jest „komedią grozy”, promującą czary, demony i okultyzm. Serial potępiły amerykańskie organizacje prorodzinne.

 

Niemiecka policja zatrzymała kierowcę, który podczas karnawałowej parady w niemieckim mieście Volkmarsen wjechał w tłum i ranił co najmniej 30 osób, w tym 10 poważnie. Relacje świadków wskazują, że sprawca działał z premedytacją.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.