DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   HISTORIA

Jan Gać

Kafarnaum - miasto Pana


Jedno z najważniejszych miast biblijnych, choć jego nazwa ani raz nie została wymieniona w Starym Testamencie. W Nowym Testamencie za to staje się miejscem nader doniosłych wydarzeń.

Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy? (Mt 19, 27). Tymi słowami Piotr Apostoł zaświadczył, że jest człowiekiem interesu, jednocześnie chcąc jakby podkreślić, że pójście za Jezusem wiązało się z niemałym wyrzeczeniem, także w sensie materialnym, bo Piotr wcale nie był człowiekiem ubogim. Przeciwnie, w Kafarnaum musiał uchodzić za majętnego. Posiadał rozległy dom, wygodnie położony na brzegu jeziora, posadowiony w niemal rajskim ustroniu pośród mnogości drzew owocowych. Każdego dnia mógł cieszyć oczy pięknym widokiem na jezioro i okoliczne wzgórza. Wraz z bratem Andrzejem prowadził przedsiębiorstwo rybackie. Miał również innych wspólników: Jana i Jakuba, a okazjonalnie zatrudniał także ich ojca, Zebedeusza. Niewykluczone, że w miarę potrzeby dawał też zajęcie innym.

Piotr był człowiekiem obrotnym, bo dla prowadzenia interesów przeniósł się z rodzinnej Betsaidy do Kafarnaum – miasta stojącego podówczas najwyżej pod względem gospodarczym w rejonie Jeziora Genezaret. Stało się tak dlatego, że Betsaida Julijska, położona na źle wybranym malarycznym terenie, o zarastającym brzegu jeziora w okolicy wpływającego doń Jordanu, dopiero się budowała z woli Heroda Filipa, władcy krain na północ od Galilei. W budowie też pozostawała Tyberiada, miasto założone przez Heroda Antypasa. Kiedy ojciec obu wspomnianych Herodów, Herod Wielki, umierał w roku 4 przed narodzeniem Chrystusa, podzielił swe państwo między synów w taki sposób, iż granica pomiędzy domeną Antypasa a domeną Heroda Filipa przebiegała właśnie przy Kafarnaum. Było to zatem miasto graniczne, gdzie funkcjonowała komora celna i stacjonował garnizon rzymski...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga skomentowała zapisy nowego prawa, które chroni życie, obowiązującego w stanie Alabama w USA. Artystka stwierdziła, że będzie się modliła za wszystkie kobiety, które ze względu na regulację chroniącą życie, nie będą mogły zabić swojego poczętego dziecka.

 
 

Hamburska Caritas prowadzi poradnictwo dla homoseksualistów żyjących w związkach z osobami tej samej płci. Osoby utożsamiające się ze światem LGBT mogą korzystać z pomocy kościelnej organizacji i dowiedzieć się m.in. jak dobrze wychowywać dzieci.

 

Coraz więcej niemieckich szkół w praktyce przyjmuje elementy prawa szariatu. Odwołują przyjęcia, święta czy spotkania towarzyskie dla uczniów i rodzin. Powodem tego jest fakt, że muzułmanie trwają w okresie Ramadanu. Okazuje się, że islamski kalendarz w coraz większym stopniu organizuje życie Niemców.

 

 

Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia wykorzystuje obok starej taktyki, także nową, zaawansowaną technologię nadzoru do rozprawiania się z mniejszościami etnicznymi oraz chrześcijanami. Obejmuje ona m.in. nadzór poprzez funkcję rozpoznawania twarzy i aplikację na smartfona, która nagradza obywateli za „lojalność” wobec państwa.

 

Własność prywatna to jedna z naczelnych zasad zachodniej cywilizacji. Mimo wiążących się z nią nadużyć stanowi fundament ciągłości rodzin, rozwoju gospodarczego i swobód obywatelskich. Przez wieki dostrzegał to Kościół, zachęcając jednocześnie do dobroczynności wobec bliźnich. Niestety dziś część ludzi Kościoła wykazuje sceptycyzm wobec indywidualnego posiadania. Pojawiają się postawy godne raczej Robin Hooda niż katolickich hierarchów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.