DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   HISTORIA

Jan Gać

Kafarnaum - miasto Pana


Jedno z najważniejszych miast biblijnych, choć jego nazwa ani raz nie została wymieniona w Starym Testamencie. W Nowym Testamencie za to staje się miejscem nader doniosłych wydarzeń.

Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy? (Mt 19, 27). Tymi słowami Piotr Apostoł zaświadczył, że jest człowiekiem interesu, jednocześnie chcąc jakby podkreślić, że pójście za Jezusem wiązało się z niemałym wyrzeczeniem, także w sensie materialnym, bo Piotr wcale nie był człowiekiem ubogim. Przeciwnie, w Kafarnaum musiał uchodzić za majętnego. Posiadał rozległy dom, wygodnie położony na brzegu jeziora, posadowiony w niemal rajskim ustroniu pośród mnogości drzew owocowych. Każdego dnia mógł cieszyć oczy pięknym widokiem na jezioro i okoliczne wzgórza. Wraz z bratem Andrzejem prowadził przedsiębiorstwo rybackie. Miał również innych wspólników: Jana i Jakuba, a okazjonalnie zatrudniał także ich ojca, Zebedeusza. Niewykluczone, że w miarę potrzeby dawał też zajęcie innym.

Piotr był człowiekiem obrotnym, bo dla prowadzenia interesów przeniósł się z rodzinnej Betsaidy do Kafarnaum – miasta stojącego podówczas najwyżej pod względem gospodarczym w rejonie Jeziora Genezaret. Stało się tak dlatego, że Betsaida Julijska, położona na źle wybranym malarycznym terenie, o zarastającym brzegu jeziora w okolicy wpływającego doń Jordanu, dopiero się budowała z woli Heroda Filipa, władcy krain na północ od Galilei. W budowie też pozostawała Tyberiada, miasto założone przez Heroda Antypasa. Kiedy ojciec obu wspomnianych Herodów, Herod Wielki, umierał w roku 4 przed narodzeniem Chrystusa, podzielił swe państwo między synów w taki sposób, iż granica pomiędzy domeną Antypasa a domeną Heroda Filipa przebiegała właśnie przy Kafarnaum. Było to zatem miasto graniczne, gdzie funkcjonowała komora celna i stacjonował garnizon rzymski...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.  

 

 

Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.