DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   HISTORIA

Jan Gać

Kafarnaum - miasto Pana


Jedno z najważniejszych miast biblijnych, choć jego nazwa ani raz nie została wymieniona w Starym Testamencie. W Nowym Testamencie za to staje się miejscem nader doniosłych wydarzeń.

Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy? (Mt 19, 27). Tymi słowami Piotr Apostoł zaświadczył, że jest człowiekiem interesu, jednocześnie chcąc jakby podkreślić, że pójście za Jezusem wiązało się z niemałym wyrzeczeniem, także w sensie materialnym, bo Piotr wcale nie był człowiekiem ubogim. Przeciwnie, w Kafarnaum musiał uchodzić za majętnego. Posiadał rozległy dom, wygodnie położony na brzegu jeziora, posadowiony w niemal rajskim ustroniu pośród mnogości drzew owocowych. Każdego dnia mógł cieszyć oczy pięknym widokiem na jezioro i okoliczne wzgórza. Wraz z bratem Andrzejem prowadził przedsiębiorstwo rybackie. Miał również innych wspólników: Jana i Jakuba, a okazjonalnie zatrudniał także ich ojca, Zebedeusza. Niewykluczone, że w miarę potrzeby dawał też zajęcie innym.

Piotr był człowiekiem obrotnym, bo dla prowadzenia interesów przeniósł się z rodzinnej Betsaidy do Kafarnaum – miasta stojącego podówczas najwyżej pod względem gospodarczym w rejonie Jeziora Genezaret. Stało się tak dlatego, że Betsaida Julijska, położona na źle wybranym malarycznym terenie, o zarastającym brzegu jeziora w okolicy wpływającego doń Jordanu, dopiero się budowała z woli Heroda Filipa, władcy krain na północ od Galilei. W budowie też pozostawała Tyberiada, miasto założone przez Heroda Antypasa. Kiedy ojciec obu wspomnianych Herodów, Herod Wielki, umierał w roku 4 przed narodzeniem Chrystusa, podzielił swe państwo między synów w taki sposób, iż granica pomiędzy domeną Antypasa a domeną Heroda Filipa przebiegała właśnie przy Kafarnaum. Było to zatem miasto graniczne, gdzie funkcjonowała komora celna i stacjonował garnizon rzymski...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1846 - we Francji dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud na górze wznoszącej się nad La Salette w Alpach ukazała się Matka Boża. Dzieci ujrzały kulę świetlną. Wewnątrz siedziała Piękna Pani. Twarz miała zakrytą dłońmi i płakała. Przekazała dzieciom tajemnice przestrzegające przed upadkiem wiary oraz zachęcała do modlitwy. Zapowiadała kary w postaci wielkiego głodu, klęski nieurodzajów oraz śmierci małych dzieci na rękach bezsilnych matek.

 
 

Następcą Johna Boltona na stanowisku doradcy do spraw bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych został Robert O'Brien. O tej nominacji poinformował w środę osobiście Donald Trump.

 

Martwię się, ale nie jestem zdesperowany, ponieważ Kościół nie pochodzi od Bergoglio ani od biskupów, ale tylko od Chrystusa, i On rządzi nim z mądrością – powiedział Vittorio Messori, włoski pisarz i publicysta katolicki, komentując obecną kryzysową sytuację w Kościele.  

 

Władze Chińskiej Republiki Ludowej nakazują księżom i zakonnikom cytować na kazaniach myśli rodzimego filozofa Konfucjusza. To kolejny przykład ingerencji w sferę wiary. Katoliccy duchowni widzą w tych naciskach przykład działań zmierzających do erozji chrześcijaństwa na obszarze Państwa Środka.

 

Według włoskiego watykanisty Sandro Magistra, ceną za porozumienie chińsko-watykańskie jest milczenie Stolicy Apostolskiej w drażliwych kwestiach. Chodzi o ciszę wobec trwających w Hongkongu protestów, w których istotną rolę odgrywają katolicy, stanowiący 8 procent ludności regionu.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.