DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Kaczyński o Ukrainie: Polska nie zgadza się na promowanie oprawców i ludobójców

Kaczyński o Ukrainie: Polska nie zgadza się na promowanie oprawców i ludobójców
fot. Krystian Maj/FORUM

- Jeżeli jakiś kraj uznałby, że mordowanie jego obywateli - masowe i wyjątkowo okrutne - jest w jakimś kontekście dopuszczalne, to można powiedzieć: wyrzekłby się w ten sposób swoich najbardziej podstawowych praw – powiedział w rozmowie z TVP Rzeszów prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując kwestię trudnych relacji z Ukrainą.

 

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP Rzeszów odniósł się do kwestii zakazu wjazdu na Ukrainę, jaki otrzymał prezydent Przemyśla, Robert Chomy. Wydały tamtejsze służby specjalne. Szef PiS mówił o stosunkach, jakie łączą Polskę i Ukrainę oraz zdecydowanych rozmowach odbywanych na ten temat z prezydentem Petro Poroszenko.

 

- Być może jest to niefortunna – z punkty widzenia Ukrainy – reakcja, a może jakieś inne czynniki zdecydowały – powiedział Kaczyński, komentując sprawę prezydenta Przemyśla. Z kolei na pytanie czy w tej kwestii między Polską a Ukrainę dojdzie do „zgrzytu” czy poważnej „rysy” na obustronnych relacjach, szef PiS odparł dyplomatycznie: - To jeszcze zobaczymy.

 

Kaczyński odniósł się też do sprawy rzezi wołyńskiej, której ludobójczy charakter i prawdziwy przebieg Ukraina kwestionuje. Poinformował, że grudniowe rozmowy z prezydentem Poroszenko miały „taki przebieg, że pan prezydent Ukrainy nie może mieć wątpliwości, iż Polska na taką sytuację, w której oprawcy, masowi mordercy czy ludobójcy są na Ukrainie bohaterami, się nie zgadza; że promowanie takich postaw jest niedopuszczalne w cywilizowanym świecie”. Prezes PiS potwierdził, że powiedział o tym prezydentowi Poroszence osobiście. - Ja rozmawiałem dosyć długo z prezydentem Poroszenką w sposób całkowicie jednoznaczny – przyznał Kaczyński.  

 

- My w każdym razie na pewno nie zejdziemy z tej linii i będziemy interesów Polski bronić; bo to jest interes. Jeżeli jakiś kraj by uznał, że mordowanie jego obywateli, masowe, wyjątkowo okrutne jest w jakimś szczególnym kontekście dopuszczalne, to można powiedzieć: wyrzekłby się swoich najbardziej elementarnych praw – przyznał były premier.

 

Prezydent Przemyśla wybierał sie do Lwowa, na zaproszenie polskiego konsulatu, gdy okazało się, że objęty został zakazem wjazdu na Ukrainę. Zakaz miały wydać Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Jednak na początku nie poinformowano prezydenta o powodzie przyznania takiego zakazu. Dopiero później rzecznik Służby Bezpieczeństwa przyznała, że Robert Choma nie może wjechać na Ukrainę z powodu działalności „antyukraińskiej” i wspierania „marszów antyukraińskich”.

 

Powód ten zapewne odnosił się do zaangażowania prezydenta w marsz upamiętniający bitwę pod Niżankowicami. W walkach, które odbyły się w grudniu 1918 roku, polegli polscy harcerze i uczniowie, broniąc Przemyśla przed Ukraińcami.

 

W piątek SBU potwierdziła, że anulowała zakaz wjazdu do tego kraju dla prezydenta Chomy. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca decyzję dotyczącą prezydenta Przemyśla nazwał to zdarzenie „pomyłką techniczną”, która została naprawiona.

 

 

Źródło: rp.pl

ged


DATA: 2017-01-29 08:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyżby do rządzących w końcu dotarło, że relacje z Ukrainą są dalekie od choćby poprawnych i to nie może być tak, że Polska ciągle pozwala na kąsanie pomocnej dłoni? Wszystko zaczęło się od koszmarnych błędów dyplomatycznych Wałęsy i Skubiszewskiego a potem kolejne rządy (włącznie z obecnym) brnęły w tą ślepą uliczkę bez opamiętania. Czas z tym skończyć. Ukraina to wcale nie mniejsze zagrożenie niż Rosja. Obawiam się jednak, że słowa prezesa były tylko tym, co ta część Polski chciała usłyszeć bo na Podkarpaciu świadomość prawdziwej rzeczywistości ukraińskiej jest o wiele lepsza niż w reszcie Polski. Niewykluczone, że za tymi słowami nie pójdą żadne czyny i strumień polskich pieniędzy nadal będzie płynął do ukraińskich oligarchów oraz na wspieranie antypolskich działań a wrogie gesty Ukrainy wobec Polski nadal będą ignorowane.
ponad 3 lata temu / marina
 
Albo Kaczyński już wie (lub zgaduje), że Trump przełoży wajchę, albo to jest tylko takie gadanie i na gadaniu się skończy, a dotacje dla banderowców będą spokojnie płynąć.
ponad 3 lata temu / albo-albo
 
PiS i jego rząd UPAdnie POdobnie jak UPAdło PO i jego rząd. Taki jest koszt podlizywania się banderowcom. Odczuł to także dotkliwie były prezydent Komorowski. Za nierozumne popieranie upowców został skreślony przez wyborcę.
ponad 3 lata temu / wyborca
 
Trochę późno to to otrzeźwienie, mam nadzieję, że nie za późno....
ponad 3 lata temu / stasiu
 
Jak czytałem na łamach, chyba tego portalu rząd nadal dofinansowuje antypolskie tytuły ukraińskie? ! Kto za tym stoi warto się przyjrzeć i dlaczego tu rząd jest taki bezwolny?
ponad 3 lata temu / tor
 
Od dawna podzielam ten pogląd Prezesa. Oczekuję od redaktorów Gazety Polskiej, Frondy, niezależnej.pl, wsieci, wpolityce, TVP, Pospieszalskiego i in. przeprosin skierowanych do Polaków za szerzenie oszczerstw, w postaci oskarżania ich, z powodu głoszenia prawdy, o ruską agenturalność. Jak widać rozpowszechnianie kłamstw i oszczerstw w miejsce katolickiej prawdomówności cechuje wszystkich wymienionych i przychodzi im z łatwością.
ponad 3 lata temu / Polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.