DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Kaczyński: „PiS zasłużył na więcej”. Czy przyjdzie refleksja?

Kaczyński: „PiS zasłużył na więcej”. Czy przyjdzie refleksja?
Fotograf: Adam Chelstowsk iArchiwum: Forum

Choć Zjednoczona Prawica wygrała wybory i – jak wskazuje exit poll – uzyskała więcej mandatów niż przed czterema laty, nie można mówić o sukcesie Jarosława Kaczyńskiego. Bo miało być zupełnie inaczej.

 

Kiedy despotycznego gubernatora kolonii brytyjskiej w Australii Lachlana Macquaire zapytano o to, co myśli o planach ustanowienia gremium wspierającego go w sprawowaniu władzy, odparł z rozbrajającą szczerością: „żywię słodką nadzieję, że taka instytucja nigdy nie powstanie”. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że poważny gracz w tych wyborach – także pod względem prowadzenia kampanii – był tylko jeden. A jego lider, Jarosław Kaczyński, podobnie jak twardy Macquaire, żywił „słodką nadzieję” nie tylko na samodzielne rządy, ale także na konstytucyjną większość oraz na to, że do Sejmu nie dostanie się żadna inna siła na prawo od PiS. Ta nadzieja prawdopodobnie legła w gruzach.

 

Zasługujemy na więcej”

 

Prezes PiS wierzył, że istnieje szansa na konstytucyjną większość. Zjednoczona Prawica bezwzględnie dominowała w kampanii nad nieporadnymi konkurentami. Gdyby nie awans (jeśli sondaże się potwierdzą) do sejmu Konfederacji, być może stan posiadania rządzącej partii byłby znacznie większy. Słowa Kaczyńskiego o tym, że jego ugrupowanie „zasłużyło na więcej” oraz wyczuwalny żal w głosie, iż nie udało się trafić do pewnej grupy wyborców, to niewątpliwie rozgoryczenie związane z rosnącymi w siłę konkurentami w walce o głosy konserwatywnych wyborców.

 

Spełnił się zatem koszmar Kaczyńskiego: po prawej stronie sceny politycznej wyrósł mu najprawdopodobniej konkurent. Jeśli Konfederacja faktycznie wprowadzi do Sejmu posłów i nie pozwoli się zwasalizować PiS-owi, to być może wówczas głos katolików, dla których największym zawodem była niechęć rządzącej partii do zaostrzenia ustawy aborcyjnej, zacznie być lepiej słyszalny. I być może niepocieszony prezes PiS zrozumie, że ludzie, którym zależy na obronie życia stanowią ważny składnik jego potencjalnego elektoratu.

 

Konfederacja pod lupą

 

Jeśli faktycznie Konfederacja zajmie krzesła na sali sejmowej po prawej stronie od posłów PiS, wszyscy jej wyborcy powinni surowo rozliczać jej liderów z tego, co obiecywali w trakcie kampanii. Czy walka z aborcją faktycznie stanie się dla nich jednym z ważniejszych postulatów? Czy staną się inspiratorami prorynkowych ustaw? Czy też poświęcą swoje postulaty, by porozumieć się z władzą i utrzymać się na powierzchni dzięki korzystnemu z uwagi na finansowe frukta aliansowi?

 

Niewątpliwie Konfederacja, jeśli pozostanie wierna swoim postulatom, będzie miała w Sejmie pełne ręce roboty. Lewicująca Koalicja Obywatelska i lewackie SLD z Czarzastym, Biedroniem oraz Zandbergiem na czele, niewątpliwie będą się licytować na rewolucyjne projekty ustaw z legalizacją związków homoseksualnych na czele. Jest się czego obawiać, wszak 2019 rok niewątpliwie jest rokiem bardzo intensywnych działań propagandowych grup LGBT+, domagających się akceptacji dla swoich postulatów.

 

Największym przegranym tej kampanii pozostaje Koalicja Obywatelska. Słaby wynik może wpłynąć na przywództwo w Platformie Obywatelskiej, ale też daje do myślenia Donaldowi Tuskowi, który zapewne porzuci ostatecznie marzenia o prezydenturze i wybierze szefowanie Europejskiej Partii Ludowej. Kandydatem PO na prezydenta zostanie, wiele na to wskazuje, Małgorzata Kidawa-Błońska, która w kampanii intensywnie pracowała na swoją rozpoznawalność. Co może niepokoić, głównym konkurentem w najbliższych miesiącach będzie dla KO lewica. Staniemy się zatem na pewno świadkami ostrej rywalizacji na lewackie postulaty, co może poważnie wpłynąć na polaryzację i radykalizację opinii publicznej. Czy Polacy przechylą się bardziej na lewo czy też na prawo – tutaj wiele zależy od postawy katolickich mediów oraz samego Kościoła, który stanie przed wyzwaniem konfrontacji z lewicowymi radykałami oraz zapewne wspierającymi ich tzw. liberalnymi katolikami.

 

Co dalej?

 

„Słodka nadzieja” prezesa PiS nie zmaterializowała się w politycznej praktyce. To na pewno stanie się częścią obsesji Jarosława Kaczyńskiego. Uparcie będzie dążył do przejęcia wyborców Konfederacji, co stanowi z kolei szansę dla katolików. Ich postulaty mogą być bardziej słyszalne i zapewne część z nich zostanie zrealizowana. Wiele oczywiście zależy od presji, jaką katolickie organizacje wywrą na władzy. Część katolickich mediów w trakcie kampanii raczej łagodnie traktowała Zjednoczoną Prawicę, traktując chociażby pytania o obronę życia zaledwie jako swoisty rytuał. Czasu na wywieranie presji nie będzie zbyt wiele, bo jeśli dojdzie do konserwatywnego przewartościowania w partii władzy, to szef PiS zapragnie szybko zdyskontować poparcie i – kto wie – zdecyduje się rozpisać wybory wcześniej niż obliguje do tego konstytucja.

 

To oczywiście jeden z wielu scenariuszy. Jego warunkiem jest wejście do sejmu Konfederacji. Jedno jest jednak pewne: czekają nas kolejne lata intensywnych projektów społecznych. Niekoniecznie związane będą one z modernizacją naszego kraju i przebudową instytucji państwa. Czeka nas raczej kontynuacja rewolucji portfeli, wypychanych darowanymi przez rząd pieniędzmi. Zakończy się ona wtedy, gdy portfele zaczną szczupleć. Zagrożeniem może być inflacja i podniesienie stóp procentowych a wreszcie zagrożenia związane z radykalnym podniesieniem płacy minimalnej. Warto również pod tym kątem śledzić poczynania rządu Zjednoczonej Prawicy.

 

Tomasz Figura

 


DATA: 2019-10-13 22:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na więcej zasługują ci wszyscy w PiS, którzy prawdziwie pragną dobra RP czyli Narodu Polskiego! 1ym warunkiem jest by wreszcie na czele stanął Polak mający myślenie Dmowskiego, Konecznego i Doboszńskiego! - wtenczas dopiero . . .
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Pycha. Główna cecha charakteru socjalisty. Zawsze mało i że się należy więcej.
8 miesięcy temu / Krzysiek
 
To pobożne życzenia pobożnych ludzi, że Konfederacja cokolwiek zdziała dla życia poczętego, czy dla wiary katolickiej.Czy prorosyjski, arogancki, lubujący się w szokowaniu publiki Korwin, naprawdę może być heroldem praw Bożych? Także Winnicki z Bosakiem nigdy nie powołują się na wiarę- za to patrzą na Wschód. To jest wishfull thinking.
8 miesięcy temu / Vera
 
?PiS zasłużył na więcej?. Czy przyjdzie refleksja? No pewno ino co z aborcja , banksterami , kasta komuchow , cenzura w mediach publicznych. Przecie to chore jak sam prezes co ma kota . Jezeli do tego dojdzie kradziesz zasobow naturalnych . Ostatni gasi swiatlo , niewolnicy go nie POtrzebuja.
8 miesięcy temu / paulus
 
Komendant wprowadził do Sejmu dwie listy, 2 i 3, wypromował trzecie pokolenie UB, Magdalenka kontra Konfederacja...
8 miesięcy temu / ROMAN
 
Nie miejmy złudzeń. Jeszcze dekadę będziemy krążyć po tej pustyni, aż socjalistyczne pokolenie ukształtowane przez niewole czerwonych odejdzie do lamusa, a PiS będzie tylko złym wspomnieniem. Wtedy dopiero nastaną złote czasy dla Polski wielkiej, katolickiej i zwycięskiej. Jeszcze jedna dekada błądzenia i dreptania po tej samej ziemi złych politycznych wyborów. Szczęśliwy kto dożyje tego czasu, bo na świecie zakotłuje się strasznie. To już się zaczyna dziać. Sytuacja w Świętym Kościele Katolickim znakiem tego. Dekada to nie aż tak długo. A Konfederacja może będzie zaczynem do przewrotu za 10 lat. A może nie? Obserwujmy ich i módlmy się.
8 miesięcy temu / lubelak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.