DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Już wkrótce! Kolejni bohaterowie walki z komunistyczną okupacją odzyskają tożsamość

Już wkrótce! Kolejni bohaterowie walki z komunistyczną okupacją odzyskają tożsamość

17 czerwca 2019 roku w pałacu prezydenckim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia rodzinom not identyfikacyjnych kilkudziesięciu osób, których szczątki odkryto podczas prowadzonych przez IPN w ostatnich latach prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych.

 

Identyfikacje te dotyczą szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych, które od 2012 r. do dziś prowadzi Instytut Pamięci Narodowej.

 

17 czerwca w pałacu prezydenckim wręczymy więcej niż 20 not identyfikacyjnych rodzinom osób zidentyfikowanych podczas badań DNA. Szczątki tych osób zostały odkryte w czasie prac prowadzonych przez IPN. Obecnie wysyłamy już do rodzin powiadomienia o zidentyfikowaniu ich bliskich. Wysyłamy również do nich  zaproszenia na uroczystość 17 czerwca - powiedziała PCh24.pl Monika Mużacz – Kowal, naczelnik Wydziału Identyfikacji IPN w Warszawie. Niestety w uroczystościach nie będzie mógł wziąć udziału prezydent RP Andrzej Duda, gdyż z małżonką w tym czasie ( 13- 17 czerwiec) będzie przebywał z wizytą w USA.

 

Udało się nam dowiedzieć, że szczątki części zidentyfikowanych, odkryto na terenie woj. podlaskiego. Obecnie trwają tam prace poszukiwawcze w dwóch miejscach (Las Olmoncki, rejon cmentarza prawosławnego Białystok) gdzie UB masowo grzebała w ukryciu swoje ofiary. Wcześniej pole śmierci odkryto w dawnym ogrodzie więzienia UB w Białymstoku ( około 400 szczątek ludzkich).

 

Obecnie tajne miejsca pochówku ofiar zbrodni komunistycznych w całej Polsce i zagranicą odnajdują zespoły Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Do tej pory dzięki pracy poszukiwawczej pracowników IPN udało się odnaleźć szczątki wybitnych dowódców Armii Krajowej, m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza, "Łupaszki", oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego, "Zapory", a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy. W Gdańsku odnaleziono szczątki Danuty Siedzikówny, "Inki", oraz Feliksa Selmanowicza, "Zagończyka". Ostatnie wręczenie 21 not identyfikacyjnych odbyło się w październiku 2018 roku.

 

Wiosną tego roku, na niespotykaną do tej pory skalę, ruszyły prace poszukiwawcze prowadzone przez pracowników i prokuratorów IPN. Poszukiwania, głównie szczątek żołnierzy podziemia niepodległościowego, trwają w wielu miejscach kraju i zagranicą. Dokonano już kilku bardzo ważnych odkryć.

 

Prace poszukiwawcze mogły nabrać tak dużego rozmachu dzięki utworzeniu i „nabraniu rozpędu” przez nowy pion IPN – Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, którego pomysłodawcą i szefem jest prof. Krzysztof  Szwagrzyk.  Biura poszukiwań funkcjonują w każdym oddziale IPN, a więc niemal w każdym województwie. Do tego działa specjalna komórka IPN do prowadzenia prac poszukiwawczych za granicą.

 

Adam Białous


DATA: 2019-05-30 12:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.