DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Już w sobotę Słowacja wybierze prezydenta. Zanosi się na polityczne trzęsienie ziemi!

Już w sobotę Słowacja wybierze prezydenta. Zanosi się na polityczne trzęsienie ziemi!
Sondażowa faworytka Zuzana Čaputová. FOT.Slavomír Frešo/commons.wikimedia.org

W sobotę 16 marca na Słowacji odbędą się wybory prezydenckie. Będą to pierwsze wybory u naszych południowych sąsiadów, które odbywają się po ubiegłorocznym morderstwie dziennikarza śledczego, 27-letniego Jána Kuciaka. Wydarzenie wzburzyło Słowaków, co może mieć bezpośredni wpływ na to, kto zastąpi w bratysławskim Pałacu Prezydenckim nieubiegającego się o reelekcję Andreja Kiskę.

 

Według różnych sondaży, w ostatnich tygodniach prawnik Zuzana Čaputová niespodziewanie zyskuje coraz większą przewagę nad pozostałymi kandydatami. Zaskoczenie jest tym większe, że wzrost poparcia dla liberalnej kandydatki (rozwódki samotnie wychowującej dwie córki) obserwowany jest w zasadniczo konserwatywnej Słowacji.

 

45-latka z małego Pezinoka pod Bratysławą może zostać pierwszą w historii Słowacji kobietą pełniącą funkcję prezydenta. Co więcej, może zostać zdecydowanie najmłodszą głową państwa.

 

Čaputová ma obecnie kilka punktów procentowych przewagi nad drugim w rankingach Marošem Šefčovičem i kolejne kilka pkt. proc. nad trzecim Štefanem Harabinem. Wedle niektórych sondaży Čaputová może liczyć nawet na 44-procentowe poparcie, jednak w innych badaniach poparcie dla kandydatki jest na niższym poziomie.

 

Czym Zuzana Čaputová przyciąga słowackich wyborców? Mieszkańcy Słowacji są rozczarowani obecnym rządem, co dobitnie pokazały niedawne protesty w rocznicę śmierci Jána Kuciaka. Tymczasem Čaputová nie ma z dotychczasową władzą nic wspólnego. Od wielu lat jest działaczką społeczną – i to nad wyraz skuteczną. Dwa lata temu dołączyła do powstającej partii Progresivne Slovensko (Postępowa Słowacja), obejmując w niej funkcję wiceprzewodniczącej. Jej program jest zdecydowanie proeuropejski. Ważny jego element stanowi szeroko rozumiana tolerancja – także dla związków partnerskich i środowisk homoseksualnych. Wizytówką Čaputowej – polityk do niedawna rozpoznawanej przez garstkę Słowaków – jest jej walka z korupcją. A to w dzisiejszej Słowacji, wściekłej na „zepsuty” establishment, spora dawka nadziei na sukces.

 

Słowacy, szczególnie mieszkańcy stolicy, z pewnością długo nie zapomną Čaputowej tego, jak trzy lata temu udało się jej skutecznie zlikwidować potężne składowisko odpadów koło Pezinoka. Innym ta sztuka nie udawała się przez kilka lat. Polityk otrzymała za to prestiżową Nagrodę Goldmanów – odpowiednik Nobla w sferze ochrony środowiska.

 

Najpoważniejszym rywalem Čaputowej jest bez wątpienia Maroš Šefčović. To były dyplomata i unijny komisarz reprezentujący rządząca partię Smer-SD. Šefcovič twierdzi, że nie jest członkiem partii, jednak bez skrupułów przyjmuje od niej pieniądze, co łatwo może stać się narzędziem finansowych nacisków. Trzeci w sondażach jest 62-letni Štefan Harabin – prawnik, sędzia, były przewodniczący Sądu Najwyższego, wicepremier i minister sprawiedliwości (2006-2009). Niektóre sondaże to właśnie Harabina, a nie Šefčoviča, wskazują jako rywala Čaputowej w decydującym starciu II tury.

 

Początkowo wydawało się, że nieco większym poparciem cieszyć się będzie Marian Kotleba z Bańskiej Bystrzycy – przewodniczący Partii Ludowej Nasza Słowacja. Niechętny imigrantom, Romom i muzułmanom polityk odwołuje się tradycji ks. Jozefa Tiso i kierowanej przez niego Pierwszej Republiki Słowackiej (kolaborującej z III Rzeszą). W wyborach w roku 2014 kierowana przez niego LSNS uzyskała 8-procentowe poparcie. W sobotę cieszyć się będzie zapewne poparciem na bardzo zbliżonym poziomie.

 

Wiele wskazuje na to, że wybory szóstego już słowackiego prezydenta nie rozstrzygną się w I turze – zresztą nigdy w historii takiego rozstrzygnięcia nie było. O wszystkim zadecyduje najprawdopodobniej zaplanowana na 30 marca II tura.

 

 

Chrystian Ślusarczyk

 

 


DATA: 2019-03-15 15:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

niezależna - ale proeuropejska i tolerancyjna czyli popierająca gender. Niezależna ale chyba tylko od zdrowego rozsądku.
ponad 1 rok temu / Pejot
 
Wystrugli genderyskę z banana i udaje niezależną! Gdyby była niezależna, to by była martwa przy takim poparciu! Nie ma żadnych niezależnych kandydatów, każdy poważny kandydat jest nękany przez bezpieczniackie watahy i albo podpisze z nimi współpracę, albo zapisze się do agencji zagranicznych. Inaczej zostanie zniszczony przez jednych albo drugich. No jedyną niezależną frakcją mogła by zostać frakcja katolicka. Ale kk nie miesza się oficjalnie w politykę!
ponad 1 rok temu / Janusz z Koloni
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.