19 czerwca 2019

„Już nic nie będzie takie jak kiedyś”. Co zapowiada Instrumentum Laboris Synodu Amazońskiego?

(fot. ChurchMilitant)

Opublikowany kilka dni temu dokument roboczy przed mającym odbyć się w październiku Synodem Amazońskim porusza kwestie inkulturacji, nawrócenia ekologicznego i synodalności. Najprawdopodobniej rację miał biskup Franz-Josef Overbeck z Essen, który określił nadchodzący synod mianem „miejsca skąd nie będzie odwrotu” oraz sytuacją, po której „już nic nie będzie takie jak kiedyś”.

 

64-stronicowy tekst instrumentum laboris stworzy podstawę do dyskusji na temat kwestii związanych z synodalnością, tzw. nawróceniem ekologicznym i inkulturacją. Prezentujący dokument kard. Lorenzo Baldisseri oświadczył, że praca czerpie z obszernych konsultacji oraz pomocy wykwalifikowanych ekspertów. Jak się zdaje, na Synodzie przesądzona zostanie kwestia wyświęcania żonatych mężczyzn „viri probati” oraz podjęte zostaną kroki do przyznania kobietom nowej roli w Kościele.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak twierdzi znany watykanista Edward Pentin, „pośród tych zagadnień znajduje się wiele kontrowersyjnych zapisów”. I dalej kontynuuje: „wzywa konferencje episkopatów do zdrowej decentralizacji, do adaptacji rytuału Eucharystycznego do innych kultur” oraz rozważa wyświęcanie na kapłanów starszych i posiadających rodziny „doświadczonych mężczyzn” (viri probati) w celu dostarczenia Sakramentów do odległych, niedostępnych miejsc”. Dodatkowo otwarta jest kwestia przyznania oficjalnych stanowisk kościelnych kobietom.

 

Kolejne wytyczne wymagają „nauki Panamazońskiej lokalnej teologii” na wszystkich etapach edukacji, oraz przyznają, że „lokalne rytuały i ceremonie są nieodzowne dla integralnego zdrowia” oraz wzywają uczestników Synodu do dokładniejszego rozważenia związku tych tendencji ze sposobem posługi duszpasterskiej Kościoła na tych terenach. Dokument mówi także o synodzie jako coraz doskonalszym narzędziu do „słuchania Ludzi Boga”.

 

Dokument wyjaśnia, że opracowanie wytycznych na podstawie „trzech nawróceń” bazuje na nauczaniu papieża Franciszka. „Nawrócenie duszpasterskie” zostało opisane w apostolskiej ekshortacji Evangelii Gaudium, wezwanie do „nawrócenia ekologicznego” postuluje encyklika Laudato Si  i w końcu nawrócenie Kościoła na drogę synodalności zostało zawarte w konstytucji apostolskiej Episcopalis Communio.

 

Według dokumentu, Kościół ma „historyczną szansę” na odwrócenie skutków zniszczeń jakie „ewangelizacji wyrządziły siły kolonizatorskie” oraz zaprezentować Chrystusa w całej jego „wyzwalającej i nadającej ludzką godność mocy”. Ludy Amazonii mają dzisiaj „doświadczać momentu Łaski, Kairós” i mogą podzielić się sięgającym tysiące lat doświadczeniem dbania o ziemię, wodę i lasy.

 

Wymienione w dokumencie pojęcie integralnej ekologii ma polegać na uznaniu, że „względność jest podstawową ludzką kategorią”, oznaczającym, że rozwój człowieka uzależniony jest od jego relacji z innymi. W tym kontekście obowiązkowym wydaje się uznanie relacji jakie amazońskie ludy posiadają z „doświadczeniem przodków, kosmologią, lokalną duchowością i teologią”.

 

W myśl dokumentu, Kościół musi uchronić te społeczności przed „neokolonizacją” przejawiającą się w promocji „nowych form rodziny”; związkami kohabitacyjnymi, nieregularnymi związkami czy coraz mniejszą ilością instytucjonalnych małżeństw. Rozwiązania duszpasterskie mają zostać oparte na zapisach adhortacji Amoris Laetitia. Postanowienia zbliżającego się synodu mają mieć znaczenie dla całego Kościoła, nie tylko dla rejonu Amazonii. Papież Franciszek wezwał do „Kościoła o bardziej amazońskiej twarzy”, podczas gdy kardynał Baldisseri określił skutki synodalnych postanowień jako uniwersalne dla całego Kościoła.  

 

Źródło: ncregister.com

PR       

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 285 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram