25 września 2020

Justin Trudeau zapowiada Kanadyjczykom „zielone ożywienie”

(Justin Trudeau, premier Kanady. Fot. Reuters / FORUM )

Kanadyjski premier, podobnie jak liderzy UE postanowił uczynić działania klimatyczne „kamieniem węgielnym” krajowego planu odbudowy po kryzysie koronawirusowym. Do programu musi przekonać parlamentarzystów.

 

W obszernym przemówieniu skierowanym do posłów, przedstawiając wizję programu swojego mniejszościowego rządu obiecał „natychmiast” opublikować plany dotyczące zwiększenia ambicji klimatycznych do 2030 r. i całkowitej dekarbonizacji gospodarki do 2050 r.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Działania na rzecz klimatu będą kamieniem węgielnym naszego planu wspierania i tworzenia miliona miejsc pracy w całym kraju. Możemy dziś stworzyć dobre miejsca pracy i globalnie konkurencyjną gospodarkę nie tylko w przyszłym roku, ale także w 2030, 2040 i później – przekonywał.

 

Pogrążony w skandalach związanych z konfliktem interesów i straciwszy większość w parlamencie po ubiegłorocznych wyborach, Trudeau zaproponował polityczny reset. Obiecał ożywienie po „pandemii,” promując ekologizację gospodarki.

 

Premier walczy o wotum zaufania dla swojego nowego rządu. W tym celu potrzebuje poparcia członków co najmniej jednej partii opozycyjnej: nacjonalistycznego Bloku Quebecois lub lewicowej Nowej Partii Demokratycznej (NDP). Konserwatyści z góry wykluczyli jakiekolwiek wsparcie dla nowego rządu.

 

Wygłoszone przemówienie nie zadowoliło propagatorów walki ze „zmianami klimatycznymi.” Catherine Abreu, dyrektor wykonawcza organizacji pozarządowej Climate Action Network Canada uważa, że Trudeau chociaż dużo mówił o „sprawiedliwości klimatycznej”, nie ogłosił żadnej nowej polityki klimatycznej ani środowiskowej. Dlatego wątpi w „zielone ożywienie” w Kanadzie.

 

Działaczka pochwaliła jednak premiera za wysiłki rządu w celu powiązania polityki klimatycznej i kwestii społecznych. To jej zdaniem „postępowy” krok naprzód. Jednak dopiero po konkretnych decyzjach inwestycyjnych będzie można stwierdzić, czy podjęto sensowne działania, by przekształcić gospodarkę.

 

W czwartek kanadyjski przywódca wziął udział w wirtualnym okrągłym stole z udziałem szefa ONZ Antonio Guterresem w piątą rocznicę podpisania w Paryżu globalnego porozumienia klimatycznego.

ONZ oczekuje od państw zwiększenia ambicji klimatycznych i ogłoszenia tego najpóźniej w grudniu podczas szczytu w Wielkiej Brytanii.

 

Polityka klimatyczna Trudeau  – opracowana przez agendy oenzetowskie, w tym Bank Światowy – obejmuje modernizację domów i budynków w celu poprawy efektywności energetycznej, dotacje i wspieranie inwestycji w energię odnawialną,  inwestycje w stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz produkcję akumulatorów.

 

Tego typu polityka jest realizowana w całej Europie, w tym w Polsce, zgodnie z wcześniej wyznaczonymi wytycznymi.

 

Trudeau obiecał obniżki podatku od osób prawnych, by ściągnąć do Kanady jak najwięcej korporacji IT, firm zajmujących się automatyzacją i robotyzacją.

 

Rząd nie zamierza rezygnować z wprowadzenia podatku węglowego, który ustala cenę za zanieczyszczenie, czemu sprzeciwiają się konserwatyści.

 

Nie wspomniał o ropie i gazie, ani o poparciu rządu dla rozbudowy rurociągu Trans Mountain, którym spływa ropa naftowa z Alberty na wybrzeże w celu eksportu.

 

Trudeau obiecał też zająć się rozwiązaniem problemu „systemowego rasizmu”. Ma wesprzeć społeczności tubylcze i znaleźć dodatkowe sposoby opodatkowania „skrajnych nierówności majątkowych” oraz rozwiązanie problemu unikania płacenia podatków przez firmy.

 

Opozycja była niezadowolona z mowy premiera, sugerując, że program jest bardzo ogólnikowy i zabrakło w nim determinacji, by wykluczyć dalsze wspieranie przemysłu naftowo-gazowego.

 

Lider NDP Jagmeet Singh zapowiedział, że wsparcie jego partii jest uzależnione od tego, czy rząd nadal będzie wypłacał pensje Kanadyjczykom, którzy nie mogą wrócić do pracy z powodu domniemanej pandemii. Zażądał także płatnego zwolnienia chorobowego dla wszystkich.

 

Źródło: climatechangenews.com

 

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram