DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Jubileusz fundacji klasztoru w Klimontowie

Jubileusz fundacji klasztoru w Klimontowie
fot. OssO / commons.wikimedia.org, licencja cc

„Dobrze jest dziękować Panu” – pod takim hasłem obchodzony będzie jubileusz 400-lecia

Fundacji zespołu klasztornego dominikańskiego w Klimontowie oraz 380. rocznica  konsekracji świątyni pw. św. Jacka.

 

Uroczystości związane z jubileuszem rozpoczną się już w piątek 24 maja. W tym dniu zaplanowano m.in. Mszę Świętą, którą koncelebrować będą dotychczasowi rektorzy klasztoru. Początek godz. 18. Chętni będą mogli zapoznać się z wystawą fotograficzną „Klasztor wczoraj i dziś”

.

Na sobotę zaplanowano „Festiwal Życia Monastycznego”, nabożeństwo majowe, w czasie którego wierni modlić się będą o powołania zakonne, a także Mszę świętą z udziałem przedstawicieli zakonów. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę. Uroczystej sumie, która rozpocznie się w samo południe, przewodniczył będzie JE ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup diecezji sandomierskiej. Kościół i klasztor pw. Najświętszej Panny Marii i św. Jacka został ufundowany w 1613 roku przez Jana Zbigniewa Ossolińskiego, założyciela Klimontowa.

 

Od 400 lat wierni modlą się w klimontowskiej świątyni. Wielu w tym świętym miejscu wyprosiło dla siebie i swoich bliskich szczególne łaski. Jedną z nich opisał w 1911 roku ks. Wawrzyniec Kukliński. Kapłan zaświadczył, że za rządów austriackich klimontowski klasztor przemieniono na lazaret wojskowy, w „którym choroba epidemiczna do tego stopnia się rozszerzyła, że trupy codziennie furami do jednego dołu wywożono”.

 

Jeden z chorych żołnierzy – Albert – padł na kolana przed Matką Bożą Różańcową i z płaczem prosił Matkę Boską, o zdrowie. - Matko Boża - mówił on - mam zgrzybiałych rodziców, i braci małych, którzy opieki mej potrzebują, ulituj się nade mną!. W tej chwili uczuł się zdrowszym, więc nie do sali epidemicznej, ale do mieszkania lekarza zaprowadzony, przed którym doznany cud opowiedział. Wieść o tym cudzie szybko rozbiegła się po całym lazarecie. Kilkuset chorych żołnierzy zażądało odprawienia nabożeństwa przed tym ołtarzem w ich intencji. Stało się zadość ich życzeniu i od tego momentu żaden już nie umarł. „Obraz ten przeto na rozkaz władzy wojskowej z wielką okazałością i nabożeństwem do kościoła wprowadzony, i na dawniejszym ołtarzu umieszczony został” - czytamy w świadectwie ks. Wawrzyńca Kuklińskiego.

 


pam


DATA: 2013-05-16 07:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.