DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2019 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

JOWy nowym wrogiem PiSu? Zmiana ordynacji wyborczej uderzy w sztandarowy postulat Kukiza

JOWy nowym wrogiem PiSu? Zmiana ordynacji wyborczej uderzy w sztandarowy postulat Kukiza
Fot. Bogusław Sacharczuk / Forum

Zgodnie z obowiązującym prawem niektórych samorządowców wybieramy w ramach ordynacji większościowej, czyli w słynnych Jednomandatowych Okręgach Wyborczych. Era JOW może się jednak rychło skończyć. Wszystko za sprawą pomysłów rządzących.

 

Politycy PiS chcą dokonać poważnych zmian w samorządowych zasadach wyborczych. Najgłębsza reforma miałaby dotknąć ordynacji, czyli zasad ustalania zwycięzców.

 

Zgodnie z pomysłami PiSu kadencja prezydentów oraz wójtów i burmistrzów miałaby trwać dłużej niż obecnie – 5 lat. Ponadto wprowadzono by ograniczenie w możliwej maksymalnej ilości sprawowania kadencji. Obecnie na poziomie samorządu żadne regulacje w tej materii nie obowiązują, a wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów pełni funkcje od dekad, sięgając początkiem swojej kariery do schyłku PRL. Ograniczenie ilości kadencji do dwóch cieszy się akceptacją. Kontrowersje wzbudza jednak fakt, że partia rządząca chce, by ilość kadencji nie mierzyła się od chwili uchwalenia prawa, co uniemożliwiłoby kandydowanie w przyszłych wyborach samorządowcom sprawującym w tej chwili drugą kadencję.

 

Obecnie w wyborach do rad gmin niebędących miastami na prawach powiatu obowiązuje ordynacja jednomandatowa. Tą sytuację chcą zmienić rządzący – donosi rmf24.pl. Ostateczna decyzja w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadła – powiedział w rozmowie ze stacją Adam Lipiński z PiS. Zdaniem innych polityków partii rządzącej kierownictwo formacji jest jednak zdecydowane na taki krok, mimo iż w referendum z roku 2015 Polacy masowo poparli pomysł wprowadzenia okręgów jednomandatowych w wyborach do władz centralnych.

 

Nie wiadomo jak na takie działanie PiSu zareaguje środowisko Pawła Kukiza. Zaangażowany społecznie muzyk jako swój główny postulat stawia wprowadzenie JOWów na wszystkich szczeblach samorządu oraz w wyborach władz centralnych. Pozostający poza rządem klub parlamentarny Kukiz’15 swoimi dotychczasowymi działaniami znacząco różnił się od opozycji totalnej spod znaku PO i Nowoczesnej. Czy PiSowskie uderzenie w JOW rozsierdzi posłów z klubu muzyka?

 Źródło: rmf24.pl

MWł


DATA: 2017-01-30 10:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do MWł i redaktora naczelnego! Jak, mający się za katolicki portal - pozwala sobie przytaczać judzące i napuszczające Polaków wzajemnie na siebie komentarze redaktorów szerzących podziały i nieprawdę w społeczeństwie. Na dodatek bez własnego komentarza do wiadomości cytowanych i z własnym nagłówkiem redakcyjnm "JOWy nowym wrogiem PiSu? Zmiana ordynacji wyborczej uderzy ....." jeszcze bardziej budzącym wrogość niż oryginał wywiadu RFM z P. Kukizem. A przechodząc do meritum to uważam, że niestety polskie społeczeństwo nie dojrzało do wybierania reprezentantów, bo jest manipulowane od ponad 300 lat przez "oświeconych" i żyje w niewoli "Władców Pieniądza". Uważam, że JOW to tak samo utopiczny system jak partyjny z "politycznie zorganizowanymi bandami". Jedyne środowisko, które próbuje wprowadzać ewangeliczne zasady w polityce, czyli rozsądnego dbania o dobro wspólne to wyborcy PiS. Oni właśnie głosują za reprezentantami, którzy próbują łączyć i służyć, a nie władać.
ponad 2 lata temu / StanP
 
Trzy zasady JOW: Pierwsza. JOW likwiduje selekcję negatywną, która polega na forowaniu przez wodza partii działaczy biernych, miernych ale wiernych (BMW) . Nie będzie układanych przez partyjne wierchuszki list wyborczych, lojalność wobec wodza znika a pojawia się wobec Nas obywateli. Co więcej, stosując JOW z jedną turą wyborów - czyli zasadę zwycięzca bierze wszystko - uruchomimy selekcję pozytywną! Druga. JOW przywraca odpowiedzialność osobistą posła przed wyborcami w jego okręgu. W małym jednomandatowym okręgu wyborczym poseł będzie podlegał nieustannej, skrupulatnej kontroli. Trzecia. JOW otwiera system polityczny umożliwiając wymianę elit. Dziś zmieniają się w Polsce rządy, ale u władzy pozostaje wciąż ten sam krąg ludzi (Tusk, Kaczyński, Pawlak, Miller są w Polskiej politycy obecni od 20 lat!) A przecież trudno zaprzeczyć, że władza deprawuje i zużywa? JOW oznacza wybory w małych okręgach, a więc daje szanse ludziom, którzy sprawdzili się lokalnie.
ponad 2 lata temu / Uczmysiemysleć
 
JOW-y to żadne panaceum na wszelkie zło. Na szczeblu gminnym może się sprawdzają i powinny zostać, ale wyżej betonują tylko układ PiS - PO, względnie innej opozycji, która wyrośnie i będzie w stanie wystawić kandydatów we wszystkich okręgach. Przykładem jest Wielka Brytania, gdzie partia UKIP Nigela Farage'a zrobiła bardzo dobry, bo zdaje się 10-procentowy wynik (w liczbie głosów), a wprowadziła do izby gmin tylko 2 posłów (to samo jest zresztą w naszym senacie, gdzie okrągłostołowy beton PO-PiS wygrał bezapelacyjnie). W tej ordynacji jest wszystko albo nic. Biorąc pod uwagę zróżnicowaną liczbę wyborców w poszczególnych okręgach, może się nawet okazać, że większa bezwzględna liczba oddanych głosów nie przełoży się na zwycięstwo wyborcze danego ugrupowania. To ma być demokracja? Mrzonki p. Kukiza w tym względzie trącą XIX-wiecznym romantyzmem i były dobre może wtedy. Z Panem Bogiem.
ponad 2 lata temu / Setfan
 
Nie problem w jowach tylko w ordynarnych fałszerstwach wyborczych przy liczeniu głosów .Na tym systemie ordynacji działa Australia i ma się dobrze.Pis to raczej stołków dla swoich szuka ,bo to samo robi każda wydmuszka okrągłostołowa. Jeżeli nie zmienimy konstytucji i ordynacji ten cyrk nie będzie miał końca z karuzelą stanowisk.
ponad 2 lata temu / Wojciech
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.