DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Jordan Peterson: mówiąc o miłosierdziu i zapominając o piekle, Kościół pokazuje, że nie dba o ludzi

Jordan Peterson: mówiąc o miłosierdziu i zapominając o piekle, Kościół pokazuje, że nie dba o ludzi
fot. YouTube / LifeSiteNews

Jordan Peterson, znany psycholog kliniczny i popularny wykładowca akademicki w rozmowie z biskupem Robertem Byronem skrytykował kładzenie nacisku jedynie na miłosierny wymiar Boga. Jego zdaniem, zapominanie o grzechu i karze jest dowodem na to, że Kościół przestał dbać o ludzi. Peterson przekonywał, że miłość wyklucza tolerowanie błędów umniejszających człowieka.

 

Biskup pomocniczy archidiecezji Los Angeles tłumaczył Petersonowi, że Łaska Boża nie jest „jedynie miłosierdziem i jedynie sprawiedliwością”, które są jej dwoma ramionami. „Myślę, że to czego dzisiaj brakuje w Kościele to te dwa ramiona. Staliśmy się zbyt miłosiernym Kościołem” – podkreślił. Jednocześnie zaznaczył, że taki nacisk jest niejako uzasadniony gdyż zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka, Kościół ma „towarzyszyć” i być „szpitalem polowym” dla głęboko zranionych osób.

 

Peterson zgodził się z pierwszą częścią jego myśli. „Tak, dokładnie myślę tak samo. Myślę, że zbyt mało wymagacie od swoich ludzi. Nie ukazujecie im piekła”. Psycholog kliniczny podkreślił, że prawdziwa miłość może być czasami „okropną rzeczą”, ponieważ „jeżeli kochasz swoje dziecko, nie możesz pozwolić by w czymś mu się upiekło. Nazywasz po imieniu ich występki”.

 

Następnie Peterson podał przykład swojego dziecka, które kłamało mu w żywe oczy. „Czułem, że coś jest nie tak i nie mogłem pozwolić by mu się upiekło, ponieważ nie mogłem pozwolić mu nauczyć się, że jest to akceptowalne albo, że przymknę na to oko” – opisał sytuację.

 

„Więc przycisnąłem go i to przez bardzo długi czas i w końcu wyznał, że wszystko co do tej pory mówił było kłamstwem” – dodał. Psycholog nałożył synowi karę za kłamstwo, nawet jeżeli dla samego ojca było to bardzo bolesne. „Ponieważ jeżeli kogoś kochasz, nie możesz tolerować gdy ktoś nie dorasta do swojego potencjału i staje się kimś gorszym” – tłumaczy.  

 

„Jeżeli ktoś więc przychodzi do Kościoła i słyszy jedynie o przebaczeniu, to nie ma w tym troski” – podkreśla. Jego zdaniem Kościół powinien mówić: „co ty do cholery robisz? Tylko spójrz na siebie. Jesteś uzależniony. Jesteś zakotwiczony w pornografii. Zdradzasz swoją żonę. Obijasz się w pracy. Nie dbasz o siebie. Co jest z tobą nie tak? Gdzie jest prawdziwy Ty?".

 

Stwierdził, że takie podejście w połączeniu z szacunkiem i nie wywyższaniem siebie może być dla drugiego człowieka bardzo pomocne. Aby uzdrowienie było skuteczne należy człowiekowi przywrócić należną mu godność. „Człowiek jest stworzony do godności” – podkreślił. Razem z biskupem zgodzili się, że dzisiejszy Kościół zbytnio przejmuje się urażeniem uczuć innych osób. „Jesteśmy tak zatroskani o obecne uczucia ludzi, że nie mówimy im o ich przyrodzonej godności i nie wskazujemy, że zostali stworzeni do rzeczy lepszych i piękniejszych” – przyznał bp Byron.

 

„Tak bardzo boimy się urazić obecne uczucia ludzi, że stawiamy na szali ich dobro w przyszłości” – przyznał biskupowi Peterson. „To oznaki bardzo niedojrzałych i bardzo niemądrych czasów” – dodał.

 

 

Źródło: YouTube / Lifesitenews.com

PR     


DATA: 2019-07-19 21:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Biskup, z którym rozmawiał Peterson nazywa się Robert Barron.
6 miesięcy temu / Karol
 
Bracia nie mam w zwyczaju pisać komentarzy pod artykułami. Tym razem robię wyjątek. Chciałbym was przestrzedz przed Petersonem, ponieważ człowiek ten nie jest w żadnej mierze chrześcijaninem i nie robi naszej wierze niczego dobrego, a nawet przekręca jej dogmaty. Polecam wam książkę "Jordanetics" autorstwa Vox Day. Czy się z nią zapoznacie pozostawiam to wam. Ja sam dałem się omamić słowom Petersona i przez moment zgadzałem się z jego twierdzeniami, ale okazało się że nie są one w żadnym stopniu związane z dogmatami naszej wiary. Chciałem też podkreślić że ten Profesor zaczął mówić i tłumaczyć pismo święte zanim do niego chociaż raz zerknął. Uważajcie Bracia. Wielu jest fałszywych proroków w naszych czasach. Pokój z Wami
10 miesięcy temu / blueiro
 
@ praca cenzora również może prowadzić do zmian oceny rzeczywistości i rzeczywistość zaczyna skrzeczeć
10 miesięcy temu / szpulas11
 
@JEffs Może i dobrze, że w zepsutej Kanadzie ktoś taki jest, ale uważam, że katolicy nie powinni się nim specjalnie podniecać.
10 miesięcy temu / ktoś
 
Odczepcie się od Petersona. Facet wyrósł w cywilizacji bezbożnej, otoczony jest syfem i indoktrynacją, a mimo to wyrąbał sobie drogę ku prawdzie. Może nie jest doskonała, ale wierzę, że będzie coraz bardziej, bo facet nie próżnuje. To jego wielka zaleta, że wyszedł z nauki i dochodzi bo nie doszedł chyba w 100% do Boga. Jesli to nie jest proces metanoi, to co nim jest? Niech Zachód dziękuje Bogu za Petersona. Jest uszyty na ich miarę.
10 miesięcy temu / Jeffs
 
Peterson może i często ma rację, ale zdarza mu się mówić głupoty. Twierdził, że aborcja jest zła, ale to niekoniecznie znaczy, że musi być nielegalna. Jego wypowiedzi często opierają się na oczywistościach i mentorskim tonie.
10 miesięcy temu / ktoś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.