8 marca 2018

Jonny Daniels w TV Trwam: „Nie było mocnej reakcji ze strony Netanjahu”

(Jonny Daniels. FOT.Jacek Lagowski/FORUM)

Stosunki polsko-żydowskie były tematem „Rozmów Niedokończonych” na antenie TV Trwam. Gościem programu był Jonny Daniels, założyciel fundacji „From the depths”. Żydowski aktywista pochwalił Benjamina Netanjahu i podkreślił, że reakcja premiera Izraela na ustawę o IPN nie była mocna.

 

Jonny Daniels pojawił się w polskiej przestrzeni publicznej praktycznie znikąd. Co więcej, w ostatnim czasie odgrywa dużą rolę w debacie na temat stosunków polsko-izraelskich. Niektórzy wieszczą, że jest wielkim przyjacielem Polski, ale jego działalność bywa także zdecydowanie krytykowana. Tym razem żydowski działacz wypowiedział się na antenie katolickiej TV Trwam, gdzie mówił o przyszłości polsko-żydowskich stosunków. W swojej wypowiedzi pochwalił premiera Benjamina Netanjahu za… stonowaną reakcję w związku z nowelizacją ustawy o IPN.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak spojrzymy na polityków partii rządzącej z Izraela, to jestem pełen uznania. Możemy przyjrzeć się, jakie podejście ma premier Netanjahu. Premier Izraela jest w trudnej sytuacji i nie jest tajemnicą, że mierzy się z dużymi problemami prawnymi. Z tej perspektywy łatwo byłoby obwiniać innych, by odciągać uwagę od swoich problemów. I jak widzimy, nie było tak mocnej reakcji ze strony Netanjahu, jaka mogła być – powiedział Daniels.

 

Co ciekawe, żydowski aktywista nie chciał skomentować krytycznej wobec Polski wypowiedzi ambasador Izraela – Anny Azari, która padła podczas uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Jonny Daniels powiedział, że nie jest upoważniony, aby komentować tę sprawę. Co więcej, dodał, że tak naprawdę to nie wie co dokładnie powiedziała Azari.

 

Podczas „Rozmów niedokończonych”, pod adresem gościa padały także trudne pytania, ale Jonny Daniels bardzo sprytnie uchylał się od wchodzenia w szczegóły. Wielokrotnie podkreślał za to, że Polskę i Żydów łączy przeszło 1000-letnia wspólna historia, a nasza przyszłość będzie zdecydowanie „wspaniała”. Co ciekawe, w jednej ze swoich odpowiedzi przyznał, że podczas II wojny światowej, wśród Żydów byli także ci, którzy wydawali niemieckich zbrodniarzom innych Żydów. Dodał, że były również jednostki, które w jakiś sposób kolaborowały z Niemcami.

 

Daniels zwrócił uwagę na konieczność prowadzenia dialogu, nie tylko na poziomie politycznym, w gronie elit, ale także na niższych poziomach społeczeństwa. Podkreślił, że powinniśmy mówić prawdę o naszej wspólnej historii, ale należy szanować inną perspektywę. – Musimy mówić otwarcie o rzeczach dobrych dla naszych narodów, ale i trudnych czasach. Jeżeli każda ze stron będzie na siłę promować tylko swoją prawdę, to nie jest to prawda. Musimy być otwarci, by usłyszeć inny punkt widzenia. Nawet jeżeli się z nim nie zgadzamy, możemy o nim dyskutować, kłócić się. (…) Co więcej, możemy się z nim nie zgadzać, to piękna rzecz, ale musimy szanować inną perspektywę – powiedział.

 

Gość TV Trwam mówił również o tym, że dużym problemem Polski jest to, że nie mogła opowiedzieć o swojej historii. Podkreślił, że po II wojnie światowej nastąpiło ponad 50 lat komunizmu, a po 1989 roku trwała odbudowa państwa. Przywołał w tym miejscu autentyczną sytuację, która wydarzyła się w Muzuem Powstania Warszawskiego. Daniels powiedział, że dwaj amerykańscy kongresmeni bardzo dziwili się, że w placówce nie ma zdjęć Żydów. Gość programu doprecyzował, że politycy z USA byli przekonani, że w Polsce miało miejsce jedynie Powstanie w Gettcie, ponieważ o Powstaniu Warszawskim nigdy nie słyszeli.

 

Podczas części z udziałem telewidzów, jeden z nich zapytał Danielsa na antenie o wycieczki młodzieży oraz studentów z Izraela. Szef fundacji „From the depths” powiedział, że młodzi Żydzi odwiedzają Auschwitz, a dopytywany o muzeum rodziny Ulmów, która ratowała żydów podczas II wojny światowej odparł, że problemem jest lokalizacja, która nie pozwala na częste odwiedziny tej placówki.

 

Ci uczniowie przez cały tydzień jeżdżą ze spuszczoną głową, odwiedzając takie miejsca jak Majdanek, Treblinka i Sobibór i Majdanek. To bardzo ciężkie doświadczenie. Ale widzę też, jak zmieniają się, gdy odwiedzają takie miejsca jak warszawskie zoo. I nagle do tych uczniów wraca życie i pojawia się wielkie uznanie, już nie bohaterów, ale superbohaterów – powiedział Jonny Daniels.

 

Źródło: TV Trwam, wpolityce.pl

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram