DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

John Horvat II: adwent to czas na powrót do Domu Ojca, do ładu chrześcijańskiego

John Horvat II: adwent to czas na powrót do Domu Ojca, do ładu chrześcijańskiego
fot. Clemens PFEIFFER (CC BY 2.5) / commons.wikimedia.org

John Horvat II zwraca uwagę, że dla wielu ludzi do adwentu podejdzie na sposób świecki. Skupią się oni na zakupach czy przygotowywaniu spotkań. Remedium na to podejście jest przeżycie adwentu na wzór przypowieści o synu marnotrawnym.

 

Pan Jezus w przypowieści mówi o synu, który opuścił dom rodzinny i roztrwonił majątek Ojca. Znalazł się na dnie i „pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał”. Postanowił zatem wrócić do domu ojca i został tam przyjęty z otwartymi ramionami. Przypowieść ta może zainspirować nas do nawrócenia zarówno indywidualnego, jak i społecznego.

 

Wszak dzisiejszy świat znajduje się w sytuacji analogicznej do syna, szukającego świńskiego jedzenia. Jest niezwykle silnie naznaczony grzechem. Nie rozróżnia on dobra od zła ani cnoty od wady. Popełnianych jest wiele grzechów poważnie obrażających Pana Boga. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z dramatu sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Podobnie syn marnotrawny nie od razu zdał sobie sprawę z marności własnej sytuacji.

 

Jak przekonuje John Horvat nasz świat zasługuje na karę, o której mówiła Matka Boża w Fatimie. Trzeba sobie to uświadomić, by następnie podjąć decyzję o modlitwie, pokucie i walce w obronie wiary.

 

Jak podkreśla amerykański myśliciel zdanie sobie sprawy ze skrajnego zepsucia świata, pozwoli na podjęcie czynów modlitewnych i pokutnych. Nie należy jednak się na nich zatrzymywać. Adwent jest bowiem czasem nie tylko pokuty, lecz i radosnego oczekiwania. Dlatego też warto wzbudzić w sobie tęsknotę za domem Ojca, do którego pragniemy powrócić – niczym syn marnotrawny. Nie jest łatwe, jednak pomocne mogą okazać się dobre rzeczy, na jakie natrafiamy na co dzień. Owe drobne przejawy prawdy, dobra i piękna pomogą nam wznieść się do Stwórcy.

 

Na poparcie swej zachęty amerykański myśliciel cytuje słowa świętego Pawła z listu do Filipian „w końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym – to miejcie na myśli!”.

 

Kultywowaniu tej tęsknoty za Domem Ojca może posłużyć również przyjmowanie oferowanych przez Stwórcę łask. W niektórych przypadkach chodzi tu o łaskę współdziałania z innymi katolikami, tęskniącymi za chrześcijańskim porządkiem. W innych zaś o łaskę znoszenia cierpień. John Horvat II zaleca również wysiłek intelektu i wyobraźni służący odtworzeniu chrześcijańskiego ładu.

 

Szczególnie istotna jest jednak zaufanie Ojcu. Trzeba wierzyć, że pragnie on naszego powrotu do Niego bardziej niż my sami. Tak bowiem jest w rzeczywistości.

 

Na marginesie omawianego tekstu warto wspomnieć także o polskich tradycjach adwentowych. Wieńce i pnie adwentowe, odśpiewywanie scen biblijnych na łonie rodziny czy wieczornice adwentowe to piękne tradycje znane od stuleci w Polsce. Reaktywowanie tych zapomnianych już zwyczajów pozwoli odkryć na nowo piękno świąt i przygotować się na powrót do Domu Ojca, do chrześcijańskiej cywilizacji.

 

Jak wołał prorok Izajasz „Głos się rozlega: Drogę dla Pana przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec naszemu Bogu!”.

 

 

Źródło: tfp.org

mjend  

 

 


DATA: 2018-12-04 14:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mojego poprzedniego, ostrzejszego komentarza nie opublikowano, ale może spróbuję tak: czy nie wydaje wam się, że sprowadzanie oczekiwania na przyjście Pana do oczekiwania na przyjście chrześcijańskiej cywilizacji jest właśnie formą "podejścia do adwentu na sposób świecki"?
ponad 1 rok temu / asdf
 
Polecam przepiękne rekolekcje o tym, czym jest prawdziwy, duchowy adwent..."Rekolekcje Adwentowe "Pan pragnie powrócić - kołacze" z ks. Łukasz Brus, Opublikowany 3 gru 2018
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.