13 czerwca 2019

Łódź: kolejna rodzina uratowana. Dzieci umieszczone w domu dziecka jednak wrócą do matki

(Fot. Filip Blazejowski/FORUM)

Kolejna rodzina uratowana przed rozdzieleniem! Dzięki pomocy prawników z Instytutu Ordo Iuris kobieta z Łodzi wywalczyła w sądzie zmianę orzeczenia o umieszczeniu dzieci w domu dziecka. Rodzina znów jest razem.

 

Jak poinformowało Ordo Iuris, matka wielokrotnie ubiegała się o możliwość powrotu dzieci do domu rodzinnego. Sąd pierwszej instancji orzekając, oparł się na opinii biegłego psychologa sporządzonej po zaledwie jednym spotkaniu z matką. Biegły podczas krótkiego badania wydał daleko idące wnioski przesądzające o losie całej rodziny. Opinia nie zawierała żadnych informacji na temat więzi i relacji między matką a dziećmi, co z punktu widzenia postępowania w przedmiocie władzy rodzicielskiej ma kluczowe znaczenie z uwagi na dobro dzieci. Co więcej, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy zawierał informacje przemawiające na korzyść matki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Prawnicy Ordo Iuris włączyli się w pomoc rodzinie, zaskarżając w całości postanowienie sądu sprzeczne z interesem dzieci. W marcu 2019 r. Sąd Okręgowy w Łodzi pozwolił, aby dzieci na czas trwania postępowania apelacyjnego wróciły do matki. Obecnie Sąd podjął ostateczną decyzję o przekazaniu dzieci pod opiekę matki.

 

 – Odseparowanie małoletnich dzieci od biologicznych rodziców powinno być instytucją prawną stosowaną w ostateczności, jedynie w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach. Dlatego w moim odczuciu dobrze się stało, iż Sąd Okręgowy w Łodzi zmienił zaskarżone postanowienie, zgodnie z wnioskiem apelacji – podkreślił mec. Piotr Madej, reprezentujący rodzinę.

 

Opinia biegłego, mimo szczególnego charakteru nie ma w sprawie znaczenia rozstrzygającego i podlega ocenie, jak każdy środek dowodowy. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, „sąd nie jest związany opinią biegłego w zakresie jego wypowiedzi odnośnie do zastrzeżonych do wyłącznej kompetencji sądu kwestii ustalenia i oceny faktów oraz sposobu rozstrzygnięcia sprawy”. Wydanie zarządzeń o umieszczeniu małoletnich w instytucjonalnej pieczy zastępczej, jest najsurowszą formą z ustawowo przewidzianych form ograniczenia władzy rodzicielskiej. Nie bez powodu ustawodawca wymienił tę formę ograniczenia władzy rodzicielskiej na ostatnim miejscu wśród wskazanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym zarządzeń o charakterze trwałym. W ten sposób ustawodawca daje wyraz przekonaniu, że są to środki najbardziej drastyczne, z czego wynika wskazówka, iż należy je stosować w ostateczności.

 

Jedynym kryterium ograniczenia władzy rodzicielskiej jest zagrożenie dobra dziecka. Orzekając sądy powinny również brać pod uwagę kryterium zagrożenia dobra dziecka w kontekście pobytu małoletnich w placówce oraz jego wpływu na rozpad więzi rodzinnych i stan emocjonalny małoletnich  – skomentowała mec. Anna Przestrzelska pełnomocnik rodziny.

 

Rodzinę reprezentowali Prezes Ordo Iuris – mec. Jerzy Kwaśniewski, mec. Anna Przestrzelska oraz mec. Piotr Madej współpracujący z Instytutem w ramach Programu Centrum Interwencji Procesowej, zrzeszającego prawników-praktyków z całej Polski.

 

Źródło: Ordo Iuris

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 057 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram