29 stycznia 2020

„Zielona Azja Środkowa”. Nowa inicjatywa eko-klimatyczna Niemiec

We wtorek w Berlinie odbyła się konferencja ministerialna na wysokim szczeblu zatytułowana „Zielona Azja Środkowa”, mająca na celu wsparcie integracji regionalnej między pięcioma krajami Azji Środkowej a Afganistanem.

 

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, który był gospodarzem spotkania, podkreślił, że ​​zmiany klimatu są szczególnie dotkliwe dla państw Azji Środkowej i Afganistanu. Stąd potrzebna jest współpraca między nimi. W konferencji wzięli udział ministrowie z Afganistanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Jeśli zmiany klimatu nie znają granic, to nasza odpowiedź w tej kwestii również nie może być ograniczona przez granice – mówił Mass. Szef niemieckiego MSZ zaznaczył, że sprawa wpływu zmian klimatu na bezpieczeństwo jest priorytetem dla Niemiec jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Berlin zgromadził już „grupę przyjaciół” złożoną z 48 państw, w tym Afganistanu, którzy mają podobne zdanie.

 

– Byłbym zachwycony, widząc narody Azji Środkowej dołączające do tej grupy narodów również w kwestii klimatu i bezpieczeństwa. Wasze ważne doświadczenie w regionie byłoby bardzo cenne – przekonywał Maas, nawiązując do współpracy w zakresie środowiska i wody między UE a Azją Środkowa, która trwa już 10 lat.

 

Kwestia wody, będącej kością niezgody, została przekształcona w potencjał współpracy transgranicznej – powiedział niemiecki polityk, chwaląc pierwszy szczyt przywódców Azji Środkowej z 2018 r.

 

Jeszcze kilka lat wcześniej, szczyt pięciu krajów Azji Środkowej byłby absolutnie nie do pomyślenia. Od 2018 r. przywódcy pięciu krajów Azji Środkowej spotykają się co roku, zawsze o tej samej porze, to jest w marcu.

 

Niemieckie instytucje mocno zaangażowały się w inicjatywy w Azji Środkowej, zwłaszcza Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu czy Niemieckie Centrum Badań Naukowych.

 

– Wierzymy w ogromny potencjał waszych krajów i młodej populacji. Jesteśmy bardzo zainteresowani zrównoważoną stabilnością i wysokim wzrostem w całym regionie – podkreślił Maas.

 

Nie wspomniał o liczbach, ale powiedział, że następnym krokiem zacieśnienia współpracy ma być druga berlińska konferencja w sprawie klimatu i bezpieczeństwa, która odbędzie się w dniach 15–16 czerwca br. Pierwsza taka konferencja miała miejsce 4 czerwca 2019 r.

 

Szef UE do spraw zagranicznych Josep Borrell, który uczestniczył w konferencji, pochwalił gospodarzy za inicjatywę. Przypomniał, że w ubiegłym roku UE przyjęła nową strategię dla Azji Środkowej, wskazując na pozytywną dynamikę w regionie i nowe możliwości współpracy.

 

Borell powiedział również, że UE przyjęła w zeszłym tygodniu konkluzje w sprawie unijnej dyplomacji klimatycznej. – Będziemy traktować priorytetowo współpracę z tymi, którzy odpowiadają za największe emisje oraz z krajami najbardziej wrażliwymi, a wiele z nich znajduje się w Azji Środkowej – mówił hiszpański dyplomata.

 

– Oczekujemy, że pod koniec tego roku rozpocznie się nowy projekt UE, zgodny z niemiecką inicjatywą – „Zielona Azja Środkowa” – o której dziś będziemy rozmawiać. Skoncentrujemy się na wzmacnianiu zdolności Uzbekistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu do radzenia sobie z konsekwencjami zmian klimatu dla bezpieczeństwa w Dolinie Fergańskiej – komentował Borrell.

 

Szef unijnej dyplomacji przypomniał, że UE jest zaangażowana od prawie dziesięciu lat we wspieranie programu regionalnego, mającego na celu znalezienie trwałych rozwiązań dla miejsc dziedzictwa uranowego.

 

– Powodzie i osuwiska są coraz częstsze z powodu zmian klimatu. Jeśli nic nie zostanie zrobione, spowodują katastrofalne rozprzestrzenianie się toksycznych i radioaktywnych odpadów ze starych miejsc wydobycia uranu w rzekach transgranicznych regionu. To może być wyjątkowo poważna klęska żywiołowa – oznajmił Borrell.

 

Dawne republiki radzieckie, a zwłaszcza Kazachstan, były w sposób szczególny eksploatowane przez Moskwę, która wydobywała uran. Azja Środkowa to ważne centrum logistyczne, łączące Wschód i Zachód. Berlin wiąże duże nadzieje w zakresie współpracy energetycznej i inwestycji w tzw. zielone technologie np. niemieccy producenci chcą sprzedawać technologie OZE w Turkmenistanie i innych krajach.

 

Źródło: euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram