DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 52  >   CYWILIZACJA

Bogna Białecka

Joga w psychoterapii


Obecny rozwój technologiczny pozwala na dokładne badanie aktywności mózgu w czasie, gdy osoba badana wykonuje różne zadania czy przeżywa określone emocje. Neuropsychologia tworzy podstawy coraz to nowych podejść terapeutycznych. Tymczasem coraz popularniejsza forma terapii bazuje na szkodliwych zabobonach.


 

Kanadyjski uczony, Norman Doidge w pracy zatytułowanej The Brain That Changes Itself opisał ciekawe zjawisko zbawiennego wpływu, jaki na funkcjonowanie mózgu wywiera medytacja. Okazuje się bowiem, że medytacja łagodzi stany lękowe, podnosi samopoczucie w depresji i pomaga w uzyskaniu lepszej samokontroli. Dzięki systematycznej medytacji osoby cierpiące z powodu łatwego pobudzenia do gniewu zaczynają odzyskiwać samokontrolę. Mózg (i to mózg osoby dorosłej) ulega zmianom, przebudowie. To bardzo optymistyczne, bo pozwala mieć nadzieję, że da się „starego psa nauczyć nowych sztuczek”.

Rezultatem badań jest szeroka gama ofert psychoterapii – opartej jednak, co ciekawe, na jednym tylko rodzaju medytacji i ćwiczeń pseudomedytacyjnych. Chodzi o jogę i medytację buddyjską. Mamy zatem terapię medytacją (mindfullness, MBSR), psychoterapię jogą, włączanie medytacji Zen do coachingu oraz inne tego typu pomysły. Pamiętajmy przy tym, że wszelkie medytacje „buddyjskie” oraz joga znana w świecie cywilizacji łacińskiej jest już zestawem technik zaadoptowanych do naszej mentalności, oczyszczonym z licznych w oryginalnych przekazach odniesień do świata demonów i magii. Dlatego też będę je opisywać bardziej ściśle jako medytacje i jogę new age.

Badania pokazują, że w czasie medytacji (niezależnie od jej treści) cała aktywność mózgu uspokaja się i mózg niejako zaczyna działać bardziej harmonijnie. Czy jednak treść medytacji jest istotna? Czy słynna newage’owa medytacja o rodzynce i na przykład medytacja świętego Ignacego Loyoli o dwóch sztandarach wywierają identyczny wpływ na człowieka?



Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Jest Kościół społecznością modlącą się. [To] olbrzymie zrzeszenie wierzących ludzi, którzy się modlą; czynią to może niedoskonale, z roztargnieniem, może nawet rzadko, ale znają wartość i znaczenie modlitwy i ją w jakimś stopniu w swym osobistym życiu praktykują.

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, polski myśliciel, poeta, dramatopisarz, prozaik, epistolograf. Zaliczany do grona „trzech wieszczów”. Do największych jego dzieł należą dramaty: Nie-Boska komedia (1835), ukazująca wizję krwawej rewolucji niszczącej uporządkowany świat, oraz filozoficzno-historyczny Irydion (1836).

 

Rzecznik szpitala University Hospitals Plymouth NHS Trust skomentował sytuację Polaka, skazanego za zagłodzenie.

 

Prof. Jacek Bartyzel komentuje dla PCh24TV sytuację w Stanach Zjednoczonych po zaprzysiężeniu prezydenta Joe Bidena.

 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi poinformował, że administracja Facebooka zablokowała możliwość zagranicznej promocji filmu „Obóz na Przemysłowej – poznaj nasz strach!”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.