DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Joga – sposób na zyskanie zdrowia czy zgubienie duszy?

Joga – sposób na zyskanie zdrowia czy zgubienie duszy?
Fot. Rafal Kuzma/FORUM

W pogrążonym w niepewności świecie ludzie szukają ucieczki w świat tajemniczości i obcości. Najlepszym na to dowodem jest rosnąca w naszym kraju popularność jogi. Ludzie uczęszczają na zajęcia z niej z najrozmaitszych powodów. Dla jednych jest to sposób na pozbycie się bólu kręgosłupa. Dla innych na znalezienie sensu życia. Sęk w tym, że praktyka prawdziwej, hinduskiej jogi wiąże się z oddawaniem czci hinduistycznym bałwanom.

 

We współczesnej Polsce zajęcia z jogi oferują praktycznie wszystkie fitness-kluby. Fakt, że zjawisko to ma miejsce w wielkich miastach nikogo już nie dziwi. Jednak co ciekawe, z podobnych zajęć można skorzystać także w miastach powiatowych – takich jak Starachowice czy Elbląg. Psychologowie tłumaczą to nie tylko modą, ale także eskapizmem, chęcią ucieczki od niepewnej rzeczywistości będącej źródłem stresu.

 

„Wśród adeptów jogi są osoby, które chcą poprawić kondycję fizyczną, wzmocnić mięśnie, pozbyć się bólu kręgosłupa. Są tacy, którzy szukają sposobu na walkę ze stresem czy skutecznej metody relaksu. Jeszcze inni liczą, że dzięki jodze poprawią swoje życie, szybciej osiągną sukces, wyjdą z depresji, uporają się z kłopotami w domu i pracy” - pisze Agnieszka Niewińska na łamach „Rzeczpospolitej”. Innymi słowy Polacy liczą, że joga stanie się panaceum na ich problemy.

 

Do wzrostu popularności orientalnej techniki przyczynia się także propagowanie jej wśród celebrytów i znanych postaci polskiego życia publicznego, takich jak Joanna Brodzik, Kora Jackowska czy Jolanta Pieńkowska. Zachęcają oni do uprawiania jogi mówiąc o lepszym samopoczuciu, poprawie wydajności w pracy czy zadowolenia z życia. Wiele obiecują także trenerzy jogi. Co ciekawe, zdaniem psychologów, osoby przychodzące na jogę chcą tych obietnic słuchać. Sęk w tym, że o ile praktykowanie wschodniej techniki może poprawić psycho-fizyczne samopoczucie, to nie może ono rozwiązać wszystkich problemów. Ponadto, pozytywne skutki przynoszone przez jogę można by równie dobrze uzyskać poprzez odcięcie się od komputera czy smartfona.

 

Najbardziej kontrowersyjne w jodze jest jednak jej związek z obcymi chrześcijaństwu tradycjami religijnymi takimi jak hinduizm. Dotyczy to w mniejszym stopniu ćwiczeń fizycznych, a w większym medytacji, ćwiczeń oddechowych czy powtarzania mantr sławiących hinduistyczne bóstwa. Jak zauważa Niewińska, na ten fakt zwracają uwagę zwłaszcza osoby, które porzuciły jogę. Zauważają niemożliwość jej pogodzenia z chrześcijaństwem. Wśród nich jest o. Jacques Verlinde, założyciel wspólnoty Rodzina Świętego Józefa. W pewnym okresie życia zaangażował się w jogę, wyjechał nawet do Indii. Stwierdził jednak, że jego zaangażowanie miało negatywne konsekwencje i zdecydował się na nawrócenie – stanowiące jednak powolny proces.

 

Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego „Pierwsze przykazanie potępia politeizm. Domaga się od człowieka, by nie wierzył w innych bogów poza Bogiem i nie oddawał czci innym bóstwom poza Jedynym Bogiem”.

 

Mówiąc o popularności jogi warto też wspomnieć o słowach Gilberta Chestertona. Jak zauważył brytyjski pisarz „jeśli ludzie nie wierzą w Boga, uwierzą w cokolwiek”. Popularność obcych technik i bezkrytyczna wiara w ich skuteczność i dobroć to doskonały przykład ilustrujący prawdziwość słów autora „Człowieka, który był czwartkiem”.

 

Źródło: „Rzeczpospolita” - dodatek „Plus Minus”

mjend

DATA: 2015-12-08 06:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Osobiście uważam, że nie można z góry skreślić całej jogi tylko ze względu na jej pochodzenie. Pozycje z jogi wykorzystano chociażby w fitnessie i co fitnessu też mamy teraz nie uprawiać? Jako fizjoterapeuta widzę same plusy w tych ćwiczeniach. Żadnych mantr nie powtarzam, nie ma takich na zajęciach, z których korzystam a czas "medytacji" po prostu wykorzystuje na chwilę odpoczynku. Ćwiczenia oddechowe są bardzo ważne w terapii bólu i nie rozumiem czym grożą?
ponad 3 lata temu / Magda
 
Czy tam jest napisane 'hinduistycznym bałwanom'? Art. z góry skreślam... chciałbyś aby ktoś Twoich Bogów/Boga nazywał bałwanem? To pewno taki szacunek i miłośc bliźniego swego XXI wiek i taki język.
ponad 3 lata temu / Milus
 
jeśli ktoś praktykuje jogę jako ćwiczenia fizyczne połączone z koncentracją,to jak najbardziej polecam,inaczej ma się sprawa,gdy zagłębiamy się już w sferę religijno-duchową,a tak dla wiadomości,to joga jest starsza niż hinduizm,joga odreligijniona to obecnie pilates i spory obszar fitnessu/nikt tam nie lewituje/
ponad 4 lata temu / stan
 
Nawet na wsiach typu Dobroszyce można na jogę chodzić. Ale wydaje mi się, że ta popularność wynika właśnie z faktu, że "przyroda" nie lubi pustki. Słabe duszpasterstwo dorosłych może być powodem, że nie w Kościele radości i sił do życia się szuka, tylko w różnych właśnie gimnastykach ze wschodu
ponad 4 lata temu / onek
 
TROOPER, czy któraś z zasad gry w szachy niesie ryzyko złamania nogi, czy też złamanie nogi nie miało bezpośredniego związku z zasadami gry? No i właśnie, negatywny wpływ jogi w opisanych przypadkach jest bezpośrednim skutkiem stosowania się do zalecanych przez nią technik, czyli do medytacji/mantr. A jeśli podczas strzelania w Sylwestra ktoś by W ZWIĄZKU Z TYM STRZELANIEM medytował/mantrował, to byłoby nie-neutralne duchowo.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@ Rozczarowany Znane są przypadki, że ktoś złamał nogę grając w szachy. Czy warto zatem ryzykować? A strzelanie w Sylwestra to jest neutralne duchowo czy nie jest?
ponad 4 lata temu / TROOPER
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.