DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Jezuita następcą kard. Muellera. Kim jest nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary?

Jezuita następcą kard. Muellera. Kim jest nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary?

To już oficjalna informacja: z Kongregacji Nauki Wiary odchodzi kard. Gerhard Müller. Ojciec Święty nie pozostawił go na drugą kadencję. Kard. Müller, którego na prefekta tej dykasterii mianował przed 5 laty Benedykt XVI, ma obecnie 69 lat.

 

Nowym prefektem tej najważniejszej dykasterii w Watykanie został jej dotychczasowy sekretarz abp Luis Ladaria, hiszpański jezuita. Urodził się on w 1944 r. na Majorce. Przed wstąpieniem do zakonu skończył prawo na uniwersytecie w Madrycie. Teologię studiował na jezuickim wydziale we Frankfurcie nad Menem. Studia doktoranckie odbył na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Tam też później wykładał teologię dogmatyczną, był dziekanem wydziału teologicznego oraz wicerektorem. Od 1995 r. był konsultorem Kongregacji Nauki Wiary. W 2004 r. został sekretarzem generalnym Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W 2008 r. Benedykt XVI mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary.

 

O zmianie na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary, informowaliśmy w piątek, ale wówczas nie była to jeszcze oficjalna informacja. Teraz Watykan zabrał głos w sprawie, mianując nowego prefekta.

 

W ostatnich miesiącach wiele mówiło się na temat różnić zdań między byłym już prefektem najważniejszej kongregacji, a częścią papieskiego otoczenia. Warto przypomnieć, że w jednym z wywiadów kard. Muller pytany o interpretację adhortacji przypomniał oficjalną odpowiedź Kongregacji na list pasterski trzech biskupów niemieckich z 1993 r. Wówczas hierarchowie dopytywali o możliwość przyjmowania komunii przez osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach. Wtedy kard. Joseph Ratzinger, ówczesny prefekt Kongregacji, odrzucił stanowisko biskupów, którzy opowiedzieli się za możliwością udzielania Komunii w pewnych przypadkach osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach. – Nierozerwalność małżeństwa musi być niezłomną podstawą nauczania dla każdego duszpasterskiego towarzyszenia – podkreślał kard. Muller w rozmowie z austriacką agencją prasową Kathpress.

 

Kard. Muller krytycznie odniósł się również do stanowiska niemieckich biskupów, którzy wyrazili swoją interpretację adhortacji. Biskupi tego kraju przedstawili możliwość udzielania w niektórych wyjątkowych przypadkach Komunii Świętej rozwodnikom. – Uważam, że nie służy to zbytnio sprawie, jeśli każdy biskup z osobna komentuje papieskie dokumenty chcąc wytłumaczyć, jak on je subiektywnie rozumie – powiedział kard. Muller w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Rheinische Post”.

 

Kard. Müller zaznaczył, że to nie w jego stylu krytykować publicznie wytyczne episkopatów, ale „nie może być tak, że sformułowana przez Papieża i powszechnie obowiązująca nauka Kościoła interpretowana jest odmiennie, a nawet sprzecznie z nią w Kościołach lokalnych. Fundamentem Kościoła jest jedność w wierze” – stwierdził kard. Muller dodając, że „nikt nie może według własnego uznania zmieniać sakramentów jako skutecznych znaków łaski, tak aby na przykład w sakramencie pojednania mogło być udzielane rozgrzeszenie bez żalu za grzechy i bez mocnego postanowienia poprawy”.


 

Źródło: Radio Watykańskie/PCh24.pl

ged


DATA: 2017-07-01 14:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Przyjdź Królestwo Twoje", Panie Jezu!!!
ponad 1 rok temu / Betta
 
A to dobrze, czy gorzej?
ponad 1 rok temu / panda
 
@axl: Pell ma zarzuty i niczego mu jeszcze nie udowodniono. Prawo nakazuje takiego człowieka na obecnym etapie traktować jako niewinnego.
ponad 1 rok temu / kvt
 
Miejmy nadzieję, że abp. Ladaira będzie szybko i sprawnie wcielał w życie niezbędne reformy.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
Kolejny Kasper
ponad 1 rok temu / Krzychu
 
Były sekretarz KNW, którego wcześniej Franciszek mianował szefem komisji ds. diakonatu kobiet zostaje prefektem tegoż ciała, Czterej Muszkieterowie walcząc w pokorze o Prawdę są nieustannie ignorowani... hmm...sytuacja robi się na prawdę poważna, a schizma de facto ma już miejsce... proponuję dzielić się i publikować jakieś konkretne, wiarygodne wypowiedzi oraz stanowisko nowo wybranego prefekta ws. AL oraz wszelakich "nowinek".. KNW to bardzo istotna instytucja. Jako wierni pownniśmy być czujni i bronić depozytu wiary oraz Tradycji. Zostańcie z Bogiem. Pozdrawiam.
ponad 1 rok temu / Pan Nikt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.