DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Jezuita na Twitterze przekonuje, że liturgia powinna być... brzydka!

Jezuita na Twitterze przekonuje, że liturgia powinna być... brzydka!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Jezuita David Inczauskis wyraził zdumiewający pogląd na Twitterze. Stwierdził bowiem, że liturgia NIE powinna być piękna – lecz brzydka i skandaliczna. To oburzające stwierdzenie kłóci się z sięgającą Platona tradycją zachodnią i nauczaniem Kościoła.

 

„Liturgia nie powinna być piękna. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus umył śmierdzące stopy. W ogrodzie Jezus się pocił. Na krzyżu Jezus został brutalnie zamordowany. Po zmartwychwstaniu Jezus wciąż miał otwarte rany. Nie, liturgia nie powinna być piękna. Powinna być brzydka i skandaliczna" - napisał na Twitterze.

 

Tego typu szokujące twierdzenia przywołują na myśl dążenia marksistów kulturowych do wyplenienia z życia publicznego przejawów piękna. Były agent FBI W. Cleon Skousen w książce „The Naked Communist” z 1962 roku przedstawił 45 aktualnych celów komunistów. Wśród wskazanych przez Skousena celów znajduje się degradowanie artystycznych środków przekazu i promocja brzydoty oraz sztuki odpychającej i pozbawionej znaczenia. Amerykańskiej komórce Partii Komunistycznej nakazano usuwanie wszelkiej dobrej sztuki z parków oraz budynków. Zastąpić ją miała sztuka bezkształtna, pozbawiona znaczenia i nieporęczna. Realizację tego postulatu można dostrzec w muzeach i parkach zdominowanych przez tak zwaną sztukę nowoczesną – zauważa John Henry Westen na łamach Life Site News.

 

Postulaty o. Davida Inczauskisa wpisują się w tego typu dążenia i przenoszą je na płaszczyznę religijną. W związku z tym szkodzą również dobru duszy. W tym kontekście warto zacytować fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jak czytamy w nim:

 

„spełnianie dobra łączy się z przyjemnością duchową i pięknem moralnym. Podobnie prawda łączy się z radością i blaskiem piękna duchowego. Prawda jest piękna sama z siebie. Prawda słowa, czyli racjonalne wyrażanie poznania rzeczywistości stworzonej i nie stworzonej, jest konieczna w życiu człowieka obdarzonego rozumem. Prawda może jednak znaleźć inne, uzupełniające formy ekspresji ludzkiej, zwłaszcza gdy chodzi o wywołanie tego, co w niej niewyrażalne, jak głębia ludzkiego serca, uniesienia duszy, tajemnica Boga. Bóg, zanim objawił się człowiekowi w słowach prawdy, objawia mu się w uniwersalnym języku stworzenia, dziele swojego Słowa, swojej Mądrości, w porządku i harmonii kosmosu”.  

 

Kościół, podobnie jak kiedyś Platon zwraca więc uwagę na powiązanie Prawdy, Dobra i Piękna. Próby rozbijania tego związku to szkodzenie nie tylko dobremu smakowi, ale i duszom.

 

Źródła: lifesitenews.com / Katechizm Kościoła Katolickiego / pch24.pl

mjend

 


DATA: 2020-07-21 13:45
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zajmujemy się socjologią, psychologią, mądrze debatujemy, a tu trzeba nazwać rzeczy po imieniu. Św. Franciszek żyjący bardzo ubogu dla sprawowania kultu eucharystycznego starał się o najlepsze jakościowo elementy jak kielichy, szaty liturgiczne. Dbał też o wygląd świątyń... Myślę, że to wystarczy jako odpowiedź na wypowiadane brednie przez tego jezuitę.
5 miesięcy temu / Krakusik
 
Sprawdzić czy ten jezuita ma zaliczony egzamin z Liturgiki? I sprawdzi kto mu wykładał liturgikę.
5 miesięcy temu / ks. krakowski
 
To jest pretensjonalna poza ludzi którzy chcą uchodzić za "twardzieli". Prawdziwie doświadczony człowiek nie szpanuje cierpieniem, brzydotą, nawet bliznami. Twardziele szanują spokój, piękno i kwiaty. Kochają Pana Boga.
5 miesięcy temu / Gubernator
 
Zły przykład idzie z góry. Z samej góry!
5 miesięcy temu / Jan
 
mówiąc łaskawie ale osioł!
5 miesięcy temu / abcdef
 
Jezuici już od dawna wyłączyli się z Kościoła, idą swoją drogą, która niestety nie jest drogą Jezusa Chrystusa.
5 miesięcy temu / anty
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.