DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

Jezuicki tygodnik chwali porozumienie Watykan-Pekin i atakuje kard. Josepha Zen

Jezuicki tygodnik chwali porozumienie Watykan-Pekin i atakuje kard. Josepha Zen
fot. REUTERS/Bobby Yip/FORUM

Na łamach „La Civilta Cattolica” ukazał się artykuł, w którym autor bardzo przychylnie wypowiedział się na temat porozumienia pomiędzy Watykanem a Pekinem. Jednocześnie zaatakował kard. Josepha Zen z Hongkongu, który wielokrotnie apelował o wstrzemięźliwość w tej sprawie i zdecydowane wsparcie Kościoła podziemnego w Chinach, który cierpi prześladowania.

 

„La Civilta Cattolica” to dwutygodnik wydawany przez Towarzystwo Jezusowe we Włoszech. W jednym z ostatnich wydań ukazał się artykuł autorstwa Jezuity Stephana Rothlina, w którym przypomniano postać chińskiego biskupa Aloysiusa Jun Luxiana, w przeszłości biskupa Szanghaju. Obszerny artykuł w dużej części stał się atakiem (choć nie zawsze wprost) na kard. Josepha Zen, emerytowanego biskupa Hongkongu. Autor nie szczędził pochwał dla porozumienia podpisanego pomiędzy Watykanem a rządem w Pekinie. Umowa miała gwarantować wolność religijną chińskim katolikom, ale wiele wskazuje na to, że nie tylko nie polepszyła sytuacji katolików w Państwie Środka, co nawet ją pogorszyła.

 

W artykule w pozytywny sposób przedstawiono postać Jezuity, biskupa Aloysiusa Jun Luxiana, który w 1985 roku bez zgody papieża został wyświęcony na biskupa pomocniczego Szanghaju. Hierarcha przez lata prowadził działalność duszpasterską, pozostając w nieuregulowanej relacji z Watykanem. Jednocześnie był uznawany przez władze w Pekinie i należał do tzw. Kościoła patriotycznego. Po wielu latach pojednał się z Watykanem, a papież mianował go biskupem pomocniczym jednej z diecezji.

 

Na łamach dwutygodnika przypomniano wypowiedzi bp. Jun Luxiana, który w przeszłości „atakował” Kościół podziemny i podkreślał, że to wierni tzw. Kościoła patriotycznego cierpią bardziej i spotykają się z ostracyzmem.

 

„Niewielu ludzi naprawdę rozumie, że w oficjalnej społeczności Kościoła cierpimy bardziej, ponieważ jesteśmy w jasnym świetle, poddani stałej kontroli rządu. Niektórzy uważają, że podziemna społeczność jest prawdziwą wspólnotą katolicką w Chinach i że jej członkowie są jedynymi prawdziwie wiernymi papieżowi. Co więcej, uważają, że są bardziej posłuszni papieżowi niż ci z oficjalnej społeczności. To jest całkowicie fałszywe. Dziś rząd zawsze wie, gdzie jesteśmy. Żyjemy pod ogromną presją, aby żyć w zgodzie z żądaniami partii” – mówił bp Aloysius Jun Luxian. „Przeciwnie. Łatwiej jest żyć w Kościele podziemnym” – twierdził.

 

„Podziemna społeczność może się swobodnie poruszać, jak chce. Wiadomo, że zgodnie z prawem kanonicznym kapłan musi pozostać pod jurysdykcją diecezjalnego ordynariusza, ale tajne duchowieństwo przemieszcza się po całych Chinach według uznania, z wielką swobodą; czy to jest zgodne z prawem Kościoła?” – pytał w przeszłości bp Jun Luxian.

 

„Kiedy papież wezwał dwie wspólnoty katolickie w Chinach, by załatały swoje różnice i pracowały jako jeden Kościół, kardynał Zen w Hongkongu zachęcał podziemny Kościół, by stanowczo sprzeciwiał się oficjalnej społeczności. Czy tego właśnie chce papież?” – brzmiała wypowiedź Jezuity.

 

Autor na łamach „La Civilta Cattolica” zauważ, że bp Aloysius Jun Luxian powiedział w przeszłości, że konflikt w chińskim Kościele uosabiają dwie osoby. Z jednej strony ma to być kard. Joseph Zen, a z drugiej Liu Bainian, przewodniczący Chińskiego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików, instrumentu partii komunistycznej, która kontroluje Kościół oficjalny.

 

Bp Jun Luxian w 2010 roku miał powiedzieć, że dopóki obie te osoby nie odejdą, przekroczenie granic dzielących Kościół podziemny od Kościoła patriotycznego, nigdy nie będzie możliwe. Watykanista Sandro Magister zwraca uwagę, że takie postrzeganie sprawy jest głęboko niesprawiedliwe bowiem kard. Joseph Zen ma wielkie zasługi dla Kościoła w Chinach. „Co do kardynała Zen, on jest nieugięty w kontynuowaniu swojej bitwy. Ale gdyby przestał być „przeszkodą”, nie byłoby już mowy o głosie w Kościele chińskim w opozycji do tych (…), którzy chcą jego zabójstwa” – komentuje Magister.

 

 

Źródło: magister.blogautore.espresso.repubblica.it

WMa

 

 

W 2017 roku emerytowany biskup Hongkongu udzielił ekskluzywnego wywiadu portalowi PCh24.pl. Mówił w nim między innymi o tym, dlaczego chińscy komuniści boją się Matki Bożej Fatimskiej, a także dlaczego ci sami komuniści nie boją się negocjacji z Watykanem. A wręcz przeciwnie – dlaczego naciskają na kuriozalne porozumienie z Rzymem. Rozmowę prowadził Krystian Kratiuk. 

 


DATA: 2020-01-19 23:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Ażeby we wszystkim utrafiać w sedno, trzeba być zawsze gotowym wierzyć, że to, co ja widzę jako białe, jest czarne, jeśli tak to określi Kościół Hierarchiczny" Ignacego Loyoli i "Prawda zmienia się wraz z człowiekiem, ponieważ rozwija się wraz z nim, w nim i przez niego" z "Lamentabili" Piusa X, co razem daje takie combo, że mamy gotową armię jezuickich heretyków i konformistów idących ślepo za ślepymi i szukających wytłumaczenia dla każdej najgorszej herezji posoborowej hierarchii.
5 miesięcy temu / M.
 
Ach, ci jezuici!!!
5 miesięcy temu / Zbigniew
 
Co ci Jezuici mają w sobie, w swoich zakonach i seminariach, że tak często zawodzą?
5 miesięcy temu / Marek
 
To porozumienie jest haniebne - tak jakby św. Józef dogadał się z Herodem mordercą. Drodzy jezuici, jedźcie do Chin i tam pracujcie. Jak poświęcicie dla wiary wygodę, wolność, życie - to wtedy będziecie mogli się wypowiadać. A teraz powinniście milczeć i modlić się za prześladowanych braci, a nie szczekać jak bezrozumne pieski.
5 miesięcy temu / kiki
 
Typowe samozaoranie. Artykuł udowodnił bowiem, że znacznie, znacznie lepiej było pozostać Kościołowi w Chinach w ukryciu przed komunistami, lecz w zamian tego wystawiono go na jeszcze większe cierpienia. Jak Chińczycy mają nie czuć się zdradzeni?
5 miesięcy temu / sp
 
Takie porozumienia to przykład "wychodzenia do ludzi" do którego wzywa Franciszek. Ci kompromisowi ludzie ciągle wołają o usprawnienie barabasza kosztem stłamszenia prawdy.
5 miesięcy temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.