DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

„Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć”. Czy osoba skandująca takie hasło zostanie ukrana?

„Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć”. Czy osoba skandująca takie hasło zostanie ukrana?
Transparent narodowców: Ludobójstwo pamiętamy, banderowców potępiamy, na tle ukraińskiej procesji. Przemyśl, 26 czerwca 2016. Źródło: Rzut ekranu Youtube.

Trwa postępowanie w sprawie niedzielnych niepokojów na ulicach Przemyśla, gdzie pochód mniejszości z okazji „święta ukraińskiej pamięci narodowej” napotkał na polskich narodowców i kibiców. Ich zdaniem Ukraińcy z „procesji” propagowali banderyzm. Jak na razie zarzuty przedstawiono 9 osobom zakłócającym marsz, ale – jak ustalił portal PCh24.pl - policjanci przyglądają się również antypolskim treściom, jakie padać miały ze strony uczestnika lub uczestników „procesji”.

 

Przedstawicielka przemyskiej policji w rozmowie z PCh24.pl przekonywała, że mimo polityczno-społecznych treści obecnych na marszu Ukraińców, w tym samej nazwie: święto ukraińskiej pamięci narodowej oraz powodowi jego zakłócenia przez narodowców i kibiców – trudnych relacji polsko-ukraińskich, uroczystość miała charakter religijny i tylko w takim kontekście będzie rozpatrywana przez służby. Wpływa to na ewentualne sankcje karne dla zakłócających go.

 

Art. 195. § 1. Kodeksu Karnego mówi, że „Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

- To była uroczystość religijna – stanowczo twierdziła policjant. Na nasze zapytania o różnego rodzaju okoliczności niereligijne, a społeczne, polityczne i historyczne, mogące wpływać na kwalifikację prawną czynu, funkcjonariuszka odesłała nas do wyszukiwarki Google oraz Wikipedii.

 

- My, jeżeli chodzi o kwestię ideologiczną, nie ustosunkowujemy się do żadnej ze stron – powiedziała policjantka w rozmowie z PCh24.pl.

 

- Dysponujemy tak obszernym materiałem dowodowym, że żeby go przeanalizować potrzebujemy bardzo dużo czasu. Do tego momentu przeanalizowany materiał pozwolił przedstawić zarzuty dziewięciu osobom. Obecnie materiał jest analizowany pod kątem wszelkiego rodzaju wykroczeń jak również przestępstw nie tylko jednej strony – dodała mówiąc również o ewentualnych antypolskich okrzykach Ukraińców.

 

- Oczywiście, taka informacja również do nas dotarła. Materiał ten jest analizowany. Funkcjonariusze dochodzeniowo-śledczy prowadzą postępowanie w tym zakresie. Oczywiście, jeżeli znamiona przestępstwa zostają tutaj spełnione, w tym zakresie również będzie prowadzone postępowanie – skomentowała doniesienia o skandowaniu przez uczestnika lub uczestników procesji hasła „Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć”.

 

Jak zauważyła nasza rozmówczyni, tego rodzaju procesje odbywały się w poprzednich latach i policja zawsze dba o ich bezpieczeństwo. - Patrząc wstecz procesje te przechodziły bardzo spokojnie – oceniła.

 


PCh24.pl

MWł
   


DATA: 2016-06-28 21:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

" Po ataku w Nicei, Hollande zapowiedział zintensyfikowanie misji zagranicznych wymierzonych w kraje, które wspierają terroryzm. " Czyli ma być bombardowany Waszyngton i oczywiście Paryż.
ponad 2 lata temu / Znafca
 
Proste - po pierwsze lzenie narodu polskiego i na to jest paragraf a po drugie w trybie pilnym ustawa o pozbawieniu obywatelstwo i deportacji. Skonczy sie problem lzenia Polski.
ponad 2 lata temu / vh
 
Więcej banderowców w Przemyślu, żeby się nie trudzili długą podróżą, jak będą robić czystki z polskich osadników.
ponad 2 lata temu / panda
 
@wmo - zgadza się. Niech poniosą karę grzywny ci, co żądają zwrotu Przemyśla Ukraińcom, tak samo jak i ci, co to bredzą o polskim Lwowie, a potem niech te kraje wymienią się między sobą tą kasą i będzie cacy. Pamięta relację z Białostocczyzny, kiedy to władze sanacyjne wyburzały cerkwie. Chłopi Polacy wystąpili przeciwko temu mówiąc: Co robicie, na litość Boską, przecież oni nas wymordują tu wszystkich! No ale to wtedy była "racja stanu" - nie zaprzeczysz. Tyle że nie niezbyt przezorna. NIE WOLNO tego powtórzyć, rozumiecie? Sporo jeszcze Polaków mieszka na dawnych kresach. Czy znów chcecie przez własną krótkowzroczność ich wraz z ich rodzinami złożyć w ofierze?
ponad 2 lata temu / voxclamantis
 
Jeżeli polski sąd (mniejsza o jego ocenę niezawisłości) uzna, że Ukraińcy pod pretekstem manifestacji religijnej złamali prawo, gloryfikując organizacje uznane w Polsce za zbrodnicze, to powinni ponieść prawne konsekwencje. W przeciwnym wypadku pozostanie jałowa dyskusja na temat niegasnącego konfliktu polsko - ukraińskiego. Nikt tu nie poddaje w wątpliwość zbrodni ludobójstwa ukraińskiego dokonanego na Polakach. Bez prawdy i szczerego pojednania nie ma szans na jakiekolwiek porozumienie...
ponad 2 lata temu / wmo
 
@cristero: takiej formy użyła Przedstawicielka Policji, a więć co panu w tej formie uwiera? Nie podobają się "polskie" sądy, to może wsiąść do pociągu (nie byle jakiego) do Królewca i podać się, jak chołopom przystało, zwierzchnictwó jedynego i sprawiedliwego Cara? Cristero.... od rozdzierania koszulek
ponad 2 lata temu / voxclamantis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "44231"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.