DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   W SŁUŻBIE PAPIESTWU

Rozmowa z żołnierzem Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej

Jesteśmy gotowi zginąć w obronie papieża


Z Leo Vito, żołnierzem Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, rozmawia ks. Henryk Majkrzak SCJ.

Co Pana skłoniło do wstąpienia w szeregi elitarnej jednostki czuwającej nad bezpieczeństwem Ojca Świętego?
– Kiedy pewnego dnia w rodzinnym domu – w Uznach, w kantonie Sankt Gallen – oglądałem w telewizji procesję z udziałem papieża, coś mną nagle do głębi wstrząsnęło. Pomyślałem o kolegach, którzy albo wstydzą się swojej wiary, albo w nic nie wierzą. Zapragnąłem dać świadectwo mojej wiary, pokazać, że jej się nie wstydzę. Chciałem zaświadczyć, że opowiadam się po stronie Chrystusa, Kościoła katolickiego i papieża. Chciałem być żołnierzem Boga! Z tego zrodziło się postanowienie wstąpienia do gwardii.

Jak to postanowienie przerodziło się w czyn?
– Najpierw musiałem odbyć sześciomiesięczną służbę wojskową w Szwajcarii, ponieważ do gwardii przyjmują dopiero po ukończeniu przeszkolenia wojskowego we własnym kraju. Zaraz potem udałem się do Rzymu. Ochotnicy do służby w gwardii przybywają do Rzymu trzy razy w roku: w lutym, czerwcu i listopadzie. Za każdym razem około dwudziestu – dokładnie tylu, ilu odchodzi ze służby. Oddział nie może przekraczać liczby stu dziesięciu oficerów, podoficerów i żołnierzy. Po czterech tygodniach „szkoły rekrutów” zdaje się egzamin i przystępuje do służby na wyznaczonych posterunkach. W sumie zdaje się pięć egzaminów. Najtrudniejszy z nich, zwany egzaminem Świętej Anny, zdaje się po ośmiu, najwyżej dwunastu miesiącach służby. Po jego zaliczeniu można już pełnić służbę w Bramie Świętej Anny, gdzie jest największy ruch ludzi i samochodów. Po półtora roku służby zdaje się egzamin Capo posto (dowódcy warty) i wtedy można wtajemniczać młodszych żołnierzy w tajniki naszej służby.

Czy wcześniej wykonywana praca ułatwiła Panu służbę w gwardii?

– Przed wstąpieniem do gwardii pracowałem jako piekarz, więc łatwo mi było podejmować nocną służbę na wyznaczonych posterunkach w Pałacu Apostolskim.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.