DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   W SŁUŻBIE PAPIESTWU

Rozmowa z żołnierzem Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej

Jesteśmy gotowi zginąć w obronie papieża


Z Leo Vito, żołnierzem Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, rozmawia ks. Henryk Majkrzak SCJ.

Co Pana skłoniło do wstąpienia w szeregi elitarnej jednostki czuwającej nad bezpieczeństwem Ojca Świętego?
– Kiedy pewnego dnia w rodzinnym domu – w Uznach, w kantonie Sankt Gallen – oglądałem w telewizji procesję z udziałem papieża, coś mną nagle do głębi wstrząsnęło. Pomyślałem o kolegach, którzy albo wstydzą się swojej wiary, albo w nic nie wierzą. Zapragnąłem dać świadectwo mojej wiary, pokazać, że jej się nie wstydzę. Chciałem zaświadczyć, że opowiadam się po stronie Chrystusa, Kościoła katolickiego i papieża. Chciałem być żołnierzem Boga! Z tego zrodziło się postanowienie wstąpienia do gwardii.

Jak to postanowienie przerodziło się w czyn?
– Najpierw musiałem odbyć sześciomiesięczną służbę wojskową w Szwajcarii, ponieważ do gwardii przyjmują dopiero po ukończeniu przeszkolenia wojskowego we własnym kraju. Zaraz potem udałem się do Rzymu. Ochotnicy do służby w gwardii przybywają do Rzymu trzy razy w roku: w lutym, czerwcu i listopadzie. Za każdym razem około dwudziestu – dokładnie tylu, ilu odchodzi ze służby. Oddział nie może przekraczać liczby stu dziesięciu oficerów, podoficerów i żołnierzy. Po czterech tygodniach „szkoły rekrutów” zdaje się egzamin i przystępuje do służby na wyznaczonych posterunkach. W sumie zdaje się pięć egzaminów. Najtrudniejszy z nich, zwany egzaminem Świętej Anny, zdaje się po ośmiu, najwyżej dwunastu miesiącach służby. Po jego zaliczeniu można już pełnić służbę w Bramie Świętej Anny, gdzie jest największy ruch ludzi i samochodów. Po półtora roku służby zdaje się egzamin Capo posto (dowódcy warty) i wtedy można wtajemniczać młodszych żołnierzy w tajniki naszej służby.

Czy wcześniej wykonywana praca ułatwiła Panu służbę w gwardii?

– Przed wstąpieniem do gwardii pracowałem jako piekarz, więc łatwo mi było podejmować nocną służbę na wyznaczonych posterunkach w Pałacu Apostolskim.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Naukowcy z amerykańskiej firmy Ouroboros Steaks opracowali metodę „zrób to sam” produkcji mięsa z ludzkich komórek. Póki co, wynalazek jest jedynie protypem, ale planuje się jego komercjalizację.  

 
 

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nie będzie tegorocznej wizyty kolędowej. Wierni będą zapraszani do parafialnych kościołów. W ich intencji będzie sprawowana Msza święta a po niej odbędzie się mniej formalne spotkanie: kolędowanie lub rozmowa. Swoje mieszkania wierni pokropią wodą święconą samodzielnie.

 

W politycznie poprawnej debacie publicznej od lat gości kilka tematów, o których się nie rozmawia. Zwyczajne TABU. A jeśli już porusza się taki temat, to czyni się to tylko w jedynie słusznym kontekście. Tak oto nie wspomina się o niektórych życiorysach, nie można zbyt wiele też powiedzieć o narodzie żydowskim, zgodnie milczy się także o prześladowaniach chrześcijan. W Polsce, do grona tematów zakazanych trafiło pojęcie „POLEXIT”. Tak oto nie jest możliwa nawet merytoryczna debata o alternatywnym scenariuszu dla Polski. Równocześnie dopuszczalne jest straszenie „POLWYRZUTEM”, który to stał się w lewicowych rękach dość skuteczną pałką do bicia politycznej piany.

 

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sporze dotyczącym uzależniania środków unijnych od „praworządności”. Szef rządu określił też jaki jest plan Polski względem funkcjonowania w strukturach Unii Europejskiej.

 

Pracujemy nad tym, aby strumień odwiedzających najbliższych w święta Bożego Narodzenia był jak najmniejszy. Może pojawią się pewne zakazy – powiedział w poniedziałek na antenie TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.