DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

„Jestem katolikiem, ale...”. Prezydent Warszawy o „neutralności światopoglądowej”

„Jestem katolikiem, ale...”. Prezydent Warszawy o „neutralności światopoglądowej”
Fot. Andrzej Hulimka/Forum

Jestem katolikiem, ale uważam, że urząd powinien być neutralny światopoglądowo i nie powinniśmy się w związku z tym obnosić z tym, kto jest jakiego wyznania – powiedział na antenie TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Prezydent miasta stołecznego zapowiedział, że nie powiesi krzyża w swoim gabinecie w warszawskim ratuszu. – Nigdy go tam nie było. Hanna Gronkiewicz-Waltz nigdy nie demonstrowała swojej religijności publicznie, w miejscach w których sprawowała urząd. (…) Uważam, że urząd i prezydent powinien być niezależny, nie pokazywać swoich poglądów publicznie, a poza tym sam urząd powinien być neutralny – stwierdził.

 

Brak krzyża w gabinecie prezydenta Warszawy to nie wszystko. Rafał Trzaskowski zapowiedział również, że nie ma zamiaru zapraszać księży na otwarcia świeckich instytucji takich, jak szpital czy linia metra. – Nie będę zapraszał księdza, ale to nie jest żadna wojna światopoglądowa, tylko uważam, że to po prostu nie jest taka uroczystość, która powinna być uroczystością o rysie religijnym. Natomiast jeżeli mamy święta i śpiewamy kolędy i gdzieś zaproszony jest ksiądz – nie mam z tym żadnego problemu – zapowiedział, po czym dodał, że „z nikim nie zamierza wojować”, a na pewno nie z tradycją.

 

Prezydent stolicy wypowiedział się również na temat nauczania religii w szkołach. – Mój głos, moja osobista refleksja jest taka, że nie sprawdziła się religia w szkołach. Natomiast nie będę wojował z tym, żeby religię ze szkół wyprowadzić. Jedno jest dla mnie pewne: religia powinna być na pierwszej lub ostatniej lekcji, na pewno nie powinno się stygmatyzować dzieci, które na religię nie chodzą i na pewno ta opcja z etyką nie powinna być tylko i wyłącznie fikcją. Zastanawiam się też, czy dwie lekcje religii to rzeczywiście ten zakres, który jest potrzebny. (...) Na pewno nie będę tym froncie pierwszą osobą, która będzie chciała rugować religię ze szkoły – mówił.

 

Dopytywany o finansowanie lekcji religii, powiedział, że „wielokrotnie się nad tym pochylał jako minister administracji, również jeżeli chodzi o wycofanie finansowania i próbę przejścia na podatki”. – Małe kościoły miały wtedy do mnie o to pretensje, protestanci, kościół prawosławny. Oni mówili, że Kościół katolicki sobie poradzi, natomiast inne kościoły będą miały problemy. Ja nie jestem dogmatykiem w tej sprawie, uważam, że kwestie finansowania mogą pozostać tak, jak one są w tej chwili – tłumaczył.

 

Źródło: TVN24 / tvn24.pl

TK


DATA: 2019-01-09 09:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@jego ekscelencja - pomyliłeś portale satanisto
ponad 1 rok temu / Alex Wolf
 
Praktykujący, ale... nie wierzący
ponad 1 rok temu / irtur
 
Słowa naszego Pana są dosyć jasne: "Kto się zaprze Mnie przed luddźmi..." Resztę można sobie dopowiedzieć. W ogóle nauka kościoła o relacji państwo-kościół jest dosyć bogata i nie jest to tak często dziś lansowany rozdział. Tylko niewielu bierze ją na poważnie, nawet w obrębie kościoła. Nie czarujmy się, świat Boga nie chce... i na siłę nikt nikogo nie będzie uszczęśliwiał. Z Bogiem.
ponad 1 rok temu / Łukasz
 
Jak widać na załączonym obrazku, a mając jeszcze w pamięci słowa kard. Nycza, Królestwo Boże musi widocznie być neutralne światopoglądowo.
ponad 1 rok temu / Kaziu
 
Najważniejsze żeby zapalał chanukę
ponad 1 rok temu / J-23
 
:)zdjęcie jest przestrogą dla młodzieży( oby nie zachętą), by uważali na produkty z Columbii, gdyż mogą wyrządzić wielkie szkody w górnej części głowy.
ponad 1 rok temu / szpulas11
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.