DZIŚ JEST:   25   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Marka Ewangelisty
Św. Rustyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   KRZYŻOWIEC XX WIEKU

Jestem człowiekiem prawicy

Jestem człowiekiem prawicy

Plinio Corrêa de Oliveira nigdy nie krył swego światopoglądu – w żadnym aspekcie. Dotyczyło to także jego zapatrywań politycznych. Zawsze zdecydowanie i konsekwentnie stawiał się na prawicy – konserwatywnej i katolickiej.

 

 

Zapytano mnie, czy jestem człowiekiem prawicy. Zachwycony, potwierdziłem entuzjastycznie. Już jednak odpowiadając na to pytanie, oczekiwałem kolejnego – przebiegle zjadliwego – które nieuchronnie musiało nastąpić:

– Czyli skrajnej prawicy?

Biednemu człeczynie, który zadał mi owo pytanie, wydawało się, że jest niezwykle inteligentny, jakby inteligencja i przebiegłość były synonimami.

– Proszę przeczytać mój kolejny artykuł – odparłem.

I byłem w tym inteligentny i przebiegły zarazem. Inteligentny, bo zyskałem czytelnika poniższego monotonnego komentarza; przebiegły, ponieważ jego własna ciekawość zmusi go do przebrnięcia tegoż właśnie monotonnego wywodu od początku aż do samego końca.

W dziwnym słowniku, który wykuwa się jako część politycznego żargonu naszych czasów, przymiotnikowi „skrajny” sztucznie nadaje się mnóstwo różnych, wręcz przeciwstawnych znaczeń. Niepodobna odpowiedzieć na powyższe pseudosprytne pytanko, nie wyjaśniwszy owych rozmaitych znaczeń.

Większość opinii publicznej jest wygodnie i gnuśnie centrystyczna. To właśnie w takim – centrystycznym – środowisku słowo „skrajny” opalizuje wielobarwnością i zmiennością.

A całe zamieszanie wynika z zezowatego postrzegania prostej sprawy. Naszkicuję to pokrótce.

 

 

Pochwała konsekwencji

 

Umysłowa praca uczonego polega na przyswajaniu i określaniu na swój użytek podstawowych prawd, które podług surowych zasad logiki zasługują na jego zgodę. Wychodząc od tychże prawd, wyciąga on wnioski – zawsze podług surowych zasad logiki. Każdy nowy wniosek to nowe zwycięstwo nauki. Chwała pracy uczonego leży w postępowaniu wedle zasad logiki aż do ostatecznego wniosku, który da się w sposób uzasadniony wyciągnąć z wyjściowych prawd. Na tej szlachetnej drodze najwyższa chwała należy się temu, kto osiąga skrajne wyżyny w tym procesie.

Ten intelektualny proces wynika z samej natury ludzkiego umysłu i dotyczy wszystkiego, nad czym człowiek się pochyla. Z uwagi na ludzką omylność dobrze jest konfrontować poszczególne etapy owej intelektualnej podróży z danymi wynikającymi z doświadczenia. Jednakowoż, gdy nie jest to możliwe, człowiek nie powinien rezygnować z dążenia do najwyższego (skrajnego) szczytu własnej myśli. Bo człowiek potrafi podążać drogą logiki daleko poza sprawy podlegające próbie doświadczenia. Gdyby tak nie było, cóż by się stało z filozofią i teologią?

Tak więc, człowiek, który na drodze wytrwałego, miarowego marszu w intelektualnym procesie wyciąga ostateczne wnioski ze znanych sobie wyjściowych prawd, zasługuje co najmniej na szacunek. A marsz duchowy jest tym samym, co cielesny. Jest zdrowy, piękny i szlachetny, gdy zdąża wprost do celu. Jest niezdrowy, niezdarny i nieludzki, gdy podlega wahaniom i załamuje się, gdy się gubi w labiryntach wątpliwości i błędu.

 

Zobacz także:

 

Rewolucja i kontrrewolucja

 

Rewolucja i kontrrewolucja

 

Krzyżowiec XX wieku

 

Krzyżowiec XX wieku

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1937 – zmarł Michał Drzymała, chłop polski z poznańskiego, wsławiony trwającym cztery lata sporem z administracją pruską o budowę domu we wsi Podgradowice (od 1871 do 1918 Kaisertreu), dziś Drzymałowo. Zmagania Drzymały polegające na wykorzystaniu przezeń luk w prawie pruskim stały się głośne w Polsce i na świecie, a symbolem stał się wóz cyrkowy, w którym chłop zamieszkał.

 
 

W ubiegłym roku na świecie zginęło co najmniej 4 305 chrześcijan a ponad 1,8 tysiąca świątyń zostało zniszczonych lub przynajmniej zaatakowanych. Dane powyższe przedstawił w rozmowie z madryckim dziennikiem „ABC” Jaime Menéndez Ros, dyrektor krajowego oddziału papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP).

 

Dziesięć osób nie żyje, a trzydzieści zostało rannych po tym, jak mężczyzna z premedytacją wjechał w dziecięcą procesję wielkanocną w Gombe na terenie północno-wschodniej Nigerii. Wśród zabitych jest ośmioro dzieci oraz sprawca i jego kolega, których wstrząśnięty zbrodnią tłum zlinczował na miejscu.

 

Już dziesięć lat trwa batalia prawna rodziców w sprawie zachowania życia ich syna Vincenta Lamberta, który przebywa w stanie śpiączki. Najpierw dyrekcja francuskiego szpitala postanowiła odłączyć go od aparatury podtrzymującej funkcje organizmu. Później zakazała podawania choremu pokarmów i postanowiła zagłodzić. Tego typu wyroki śmierci szefostwo placówki podejmowało już czterokrotnie. Za każdym razem rodzicom wspieranym przez obrońców życia udawało się syna ratować.

 

W środę czasu lokalnego północnokoreański przywódca Kim Dzong Un wsiadł do pociągu pancernego i udał się do Rosji na swój pierwszy szczyt z prezydentem Władimirem Putinem. O co będzie zabiegał?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.