DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

„Jestem banderowcem”. Zobacz jak ukraińscy licealiści ze Stanisławowa czczą zbrodniarzy

„Jestem banderowcem”. Zobacz jak ukraińscy licealiści ze Stanisławowa czczą zbrodniarzy
„Weterani” UPA bezczelnie paradujący na polskiej ziemi. By Birczanin (Own work (own photo)) [Public domain], via Wikimedia Commons

W internecie niezwykłą popularnością cieszy się film, na którym uczniowie fizyczno-technicznego Liceum ze Stanisławowa (Iwano-Frankiwsk) śpiewają kontrowersyjną piosenkę. Padają w niej słowa „Jestem banderowcem”, imprezie towarzyszy niebiesko-żółta flaga Ukrainy oraz czarno-czerwona flaga zbrodniczych formacji OUN, a w takich barwach ubrani są również sami uczniowie.

 

Uczennice szkoły ubrane w czerwone podkoszulki i czarne sukienki przepasane są szarfami z napisem „Jestem banderówką”. Z kolei uczniowie - cali na czarno - mają na przepasającym ich czerwonym materiale napisane „Jestem banderowcem”.

 

Takie jednoznaczne deklaracje padły podczas „Dnia Liceum”. Szkoła, gdzie doszło do skandalu, znajduje się w Iwano-Frankiwsku (niegdyś Stanisławów) na terytorium należącym obecnie do Ukrainy. Wyniki wyborcze wskazują, że formacje polityczne odwołujące się do krwawego neonazistowskiego dziedzictwa Stepana Bandery najlepsze wyniku uzyskują właśnie blisko granicy z Polską.

 

Oprócz szarf i pieśni o Banderze i Ukrainie, na uroczystości powiewała państwowa flaga oraz czarno-czerwony sztandar Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz banderowskiej frakcji w Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B). 

OUN prowadziła w II Rzeczpospolitej działalność terrorystyczną. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali wielu wysokich polskich urzędników, a ich ofiarami padli m.in. Tadeusz Hołówko i Bronisław Pieracki. W trakcie II Wojny Światowej ukraińscy naziści współpracowali z III Rzeszą, a UPA dokonała ludobójstwa na Polakach zamieszkujących Wołyń i Małopolskę wschodnią. Mordy trwały jeszcze po zakończeniu działań na frontach.

 

Dzisiaj banderyzm staje się coraz istotniejszym elementem świadomości narodowej Ukraińców. „Zawodowi przyjaciele” Ukrainy w Polsce starają się przekonywać, że wynika to z faktu, że dzisiaj nasz wschodni sąsiad jest w konflikcie z Rosją, z którą również walczyli tamtejsi nacjonaliści w przeszłości. Niewątpliwie jednak istotnym i integralnym elementem tej ideologii jest nienawiść do Polski i roszczenia terytorialne wobec tak zwanego Zakerzonia, czyli południowo-wschodnich terenów naszej Ojczyzny, które zdaniem banderowców powinny znajdować się pod władzą Kijowa. Nie są to jednak drobne spory graniczne o szczyt góry, strumyk czy polną drogę. Zakerzonie sięga daleko aż za Rzeszów!


By Mix321 (Own work, Atlas of history of Poland) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons 
Michał Wałach
  


DATA: 2016-06-02 10:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Te twarze nigdy nie powinny pojawić się na terytorium Unii Europejskiej
ponad 2 lata temu / Bob
 
@Wolnościowec "A odmawiamy prawa do bohaterstwa nazistowskim patriotom kochającym swój kraj nie mniej od naszych patriotycznych bohaterów. Trochę konsekwencji życzę!"
ponad 4 lata temu / Obcy Astronom
 
@Wolnościowiec..."prawosławne polskie dzieci komunistyczne"... ty się dobrze słyszysz?
ponad 4 lata temu / agricola
 
Nie wiem kto tu się wypowiada na temat banderowców, ale na pewno nikt z Was nie wie czym było ludobójstwo w Tarnopolu w 1939r. i na Wołyniu w 1944. Może poszukajcie kogoś kto przeżył ten czas. Jeśli myślicie, że teraz da się budować zgodę z Ukrainą bez prawdy to grubo się mylicie. Oskarżanie Ognia jest brakiem elementarnej wiedzy na temat tego co działo się na terenach, gdzie walczył. IPN wiele rzeczy ma jeszcze do wyjaśnienia...
ponad 4 lata temu / Jacek
 
@Wolnościowiec "Zabijanie komuchów" przez Łupaszkę (nie wchodząc w szczegóły), a mordowanie niewinnych dzieci z najwyższym okrucieństwem to chyba jednak dwie odmienne sytuacje. Co do "Burego", śledztwo IPN choć wskazało, że choć wiele stawianych mu zarzutów było wyssanych z palca, to jednak mimo wszystko sposób jego działania należy potępić. Proszę mi pokazać coś podobnego w wykonaniu publicznej instytucji na Ukrainie w stosunku do UPA... o przepraszam, tam się im pomniki stawia. Trochę miary w porównywaniu proszę!
ponad 4 lata temu / jj
 
@jj: Nie zasłaniajmy się Pileckim. "Ogień" mordował słowackich komuchów, a "Bury" prawosławne "polskie" dzieci komunistyczne na Podlasiu i są dla nas bohaterami. A odmawiamy prawa do bohaterstwa ukraińskim patriotom kochającym swój kraj nie mniej od naszych patriotycznych bohaterów. Trochę konsekwencji życzę!
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.