DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Jest szwedzka zgoda na Nord Stream II. A co z bezpieczeństwem energetycznym Polski?

Jest szwedzka zgoda na Nord Stream II.  A co z bezpieczeństwem energetycznym Polski?
REUTERS/Kay Nietfeld/Pool/File Photo /Forum

W czwartek Szwecja zgodziła się na przeprowadzenie gazociągu Nord Stream 2 przez swoje wody terytorialne. Dostarczanie rosyjskiego gazu do Niemiec po dnie Bałtyku zdaniem krytyków kłóci się  z unijną polityką energetyczną. Zagraża również bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

 

Przez dno szwedzkiego Bałtyku przebiegnie około 500 z 1230 kilometrów gazociągu. Pobiegnie on równolegle do pierwszej nitki Nord Stream, a więc ominie Polskę i kraje bałtyckie. Jego powstanie krytykowały zarówno wspomniane państwa, jak i Ukraina.

 

Również Szwedzi wyrażali wątpliwości związane z naruszaniem celów unijnej polityki energetycznej. Twierdzą jednak, że prawo międzynarodowe nie pozwala im na odmowę.

 

Szwedzki rząd obawia się nie tylko skutków ekonomicznych, ale i militarnych. Według szwedzkiego ministra obrony Petera Hultqvista projekt nie pozostanie bez wpływu na obronę Szwecji. W porcie Karlshamn, gdzie rozpoczną się prace związane z Nord Stream II, można odnotować wzmożoną aktywność rosyjskich statków. Kontrolują je szwedzkie służby.

 

Zgodę na przebieg nitki gazociągu przez swoje terytorium morskie powinna jeszcze wyrazić Dania. Jednak jak podaje portal EURACTIV, nawet w przypadku odmowy, budowa i tak się rozpocznie. Kraje zdecydują się wówczas na alternatywną trasę przebiegu.

 

Przedsiębiorstwo Nord Stream 2 (powołane jedynie celu budowy gazociągu) uznało zgodę Szwecji za kamień milowy w rozwoju projektu. W tym roku uzyskało już pozwolenia w Niemczech i Finlandii. Zezwolenia na budowę udzieliła także Federacja Rosyjska. Niezbędne w Rosji jest jeszcze pozwolenie „operacyjne”, jednak komentatorzy twierdzą, że nie będzie problemu z jego uzyskaniem.

 

 

Źródło: tvp.info / biznesalert.pl / euractiv.com 

mjend


DATA: 2018-06-08 11:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polska polityka wschodnia nie istnieje. Po 1989 roku popełniane są same błędy, karygodne błędy. Nie mamy polskich polityków. Ten badziew, który "rządzi", raz wy, raz k* my, nie prowadzi polskiej polityki. Można śmiało powiedzieć, że nie było żadnego odzyskania niepodległości, nadal jesteśmy kolonią, białymi murzynami w centrum najbogatszej części Europy. Niepodległość ma pewne charakterystyczne cechy: własność prywatna byłaby nienaruszalna i absolutna, fiskalizm byłby ograniczony do minimum, prawo byłoby absolutnie podporządkowane Prawu Rzymskiemu i Dekalogowi, administracja praktycznie ograniczała by się do wojska, sądownictwa i służb porządkowych, inna nie jest potrzebna. A polska polityka opierała by się na surowym, wręcz siermiężnym pragmatyzmie a nie histerii i nieodwzajemnionych "sympatiach".
ponad 2 lata temu / agricola
 
Skoro rosyjski gaz od kilkudziesięciu lat płynie bezpiecznie do krajów zachodnich, to na czym polega problem z tym bezpieczeństwem?
ponad 2 lata temu / Ron
 
,,Lepiej byłoby gdyby nie powstał. Jest on jednak zgodny z normami międzynarodowymi a w Szwecji przestrzega się zasad'' - powiedział Damberg.
ponad 2 lata temu / XYZ
 
UE ogłupia, straszy, omamia, niszczy.
ponad 2 lata temu / DNA
 
Prawo miedzynarodowe nie pozwala im na odmowe budowy czegos na wlasnych wodach terytorialnych? Ze co prosze?
ponad 2 lata temu / Ar
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.