DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Jest remedium na globalny kryzys społeczny. To powrót do religijności i głębokiej wiary

Jest remedium na globalny kryzys społeczny. To powrót do religijności i głębokiej wiary
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Amerykańscy komentatorzy ubolewają nad upadkiem społeczeństw w ich krajach i postępującą w nich dezintegracją. Zwracają uwagę, że nawet patrząc z czysto ludzkiej perspektywy, korzeniem tych problemów jest kryzys wiary i idący w ślad za nim upadek instytucji takich jak rodzina.

 

Jak zauważa John Horvat II, omawiając książkę Timothy'ego Carney'a „Alienated America: Why Some Places Thrive While Others Collapse” [„Wybobcowana Ameryka: dlaczego niektóre miejsca kwitną a inne upadają”] współcześnie można mówić o istnieniu dwóch Ameryk. Jedna z nich opiera się na silnych więzach społecznych i rodzinnych. Druga zaś jest tego pozbawiona i cierpi z powodu alienacji. Według Carney'a przyczyną kryzysu jest upadek społeczeństwa obywatelskiego rozumianego jako instytucje rodzinne, społeczne i religijne. We współczesnym świecie dominuje prywatny interes.

 

Nie wystarczy zatem poprawa sytuacji na rynku pracy, czy rządowe programy. Co szczególnie istotne, Timothy Carney podkreśla, że najistotniejsze z instytucji społeczeństwa obywatelskiego są instytucje religijne. Problem z perspektywy świeckiej i z niej właśnie przyznaje, że instytucje wyznaniowe zawsze stanowiły dla Amerykanów szczególną wartość. 

 

Wszak już francuski badacz społeczeństwa amerykańskiego Alexis de Tocqueville podkreślał, że Kościół jest kluczową instytucją polityczną.

 

Jak zauważa John Horvat II, odwrócenie się od Boga zawsze wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Jednak nie wszędzie w Stanach Zjednoczonych dochodzi do tak dalece posuniętego upadku. Przeciwnie, istnieje też druga Ameryka, gdzie statystyki ujawniają niską przestępczość, odsetek rozwodów czy nadużywania różnych substancji. Socjologowie mówią o tych ludziach żyjących w enklawach i odpornych na moralny kryzys.

 

Jednak zdaniem Johna Horvata nie jest to do końca prawda. Wszak moralny kryzys dotyka każdego, bez względu na poziom dochodów. Niezbędne jest zatem odrodzenie duchowe.

 

Warto zauważyć, że problemy dostrzeżone przez Johna Horvata i Timothy’ego Carney’a nie ograniczają się do Stanów Zjednoczonych. Rozpad społeczeństwa, atomizacja i kryzys moralny stanowią bowiem poważny problem również w Polsce. Plaga rozwodów, niska dzietność, upadek rodzin i instytucji pośredniczących to owoc zabójczej mieszanki komunizmu i radykalnego liberalizmu na naszych ziemiach. Remedium na to jest powrót do religijności i głębokiej wiary zaszczepionej Polakom przez Kościół katolicki.

 

Źródła: tfp.org / komentarz pch24.pl

mjend

 

 


DATA: 2019-04-05 07:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

JEST CZAS NA DAWANIE ŚWIADECTWA WIARY - JEST CZAS DLA KAŻDEGO Z NAS - ALBO NASZYM PANEM JEST JEZUS - ALBO BELZEBUB - " Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed Moim Ojcem - Mt 10:33
ponad 1 rok temu / Edu
 
Do tego trzeba mieć charyzmatycznych przywódców duchowych i potrzebna jest świadomość oraz wiedza o religii a nie dekoracyjny zabobon. Polacy nigdy nie mieli głęboko zaszczepionej wiary przez KK.
ponad 1 rok temu / Stormer
 
Panie Marek, ale można o tym przypomnieć, prawda??
ponad 1 rok temu / Agamemnon
 
Ten kościół? Bp Sorondo w wywiadzie dla hiszpańskojęzycznego wydania portalu Vatican Insider z 2 lutego br. powiedział wbrew stanowisku wielu zachodnich rządów i organizacji obrony praw człowieka m.in., że Pekin ?broni godności osoby?, a "Chiny ewoluują w bardzo dobrym kierunku?, nazywając ten kraj wręcz nadzwyczajnym, który najlepiej urzeczywistnia społeczną naukę Kościoła. Jego wypowiedź zbiegła się z informacjami, że papież Franciszek zamierza znieść ekskomunikę i zaakceptować siedmiu biskupów katolickich wyznaczonych przez rząd chiński.
ponad 1 rok temu / pytam
 
to remedium istnieje od zawsze od początku świata,odkąd Bóg przemówił do człowieka,i nie jest żadnym odkryciem.
ponad 1 rok temu / marek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.