DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Jest podejrzewany o członkostwo w ISIS. Wywołał bunt w kolonii karnej, są liczne ofiary

Jest podejrzewany o członkostwo w ISIS. Wywołał bunt w kolonii karnej, są liczne ofiary
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Osadzony w kolonii karnej w Chodżencie więzień oskarżony o członkostwo w Państwie Islamskim wywołał zamieszki, w wyniku których zginęło około 30 osób. Dowództwo kolonii zmuszone zostało wezwać na pomoc siły specjalne milicji z wilajetu (okręgu) sogdyjskiego, które krwawo stłumiły bunt więźniów.

 

Kolonia karna w Chodżencie, drugim co do wielkości (po stolicy Duszanbe) mieście Tadżykistanu, należy do miejsc odosobnienia o szczególnie ostrym reżimie. Umieszczani są tam sprawcy najcięższych przestępstw oraz członkowie organizacji terrorystycznych. Wśród osadzonych w chodżenckiej kolonii znajdują się m.in. osoby oskarżone o udział w zakazanych w Tadżykistanie: Państwie Islamskim oraz w międzynarodowej, panislamistycznej i fundamentalistycznej partii Hizb at-Tahrir.

 

Do buntu doszło w nocy z 7 na 8 listopada, a jego prowodyrem był oskarżony o udział w ISIS więzień. Inicjator rozruchów miał ponoć najpierw rozbroić jednego ze strażników, a następnie z zabranej mu broni otworzyć ogień do reszty strażników. Według „Echa Kawkaza”, przyłączyć się mieli do niego pozostali więźniowie, uzbrojeni w białą broń.

 

Buntownikom udało się opanować jeden z budynków kolonii karnej, część z nich próbowała uciekać, ale zostali złapani przez strażników. Niektóre źródła mówią jednak o tym, że niektórym więźniom udało się uciec z terenu kolonii karnej. Sytuację opanowano dopiero po ściągnięciu do pomocy milicyjnego zespołu specnazu.

 

W miarę upływu czasu i podawania informacji z różnych źródeł rosła liczba ofiar buntu. Ostatnie dane kazachskiego portalu nur.kz mówiły o 27 ofiarach śmiertelnych, w tym jednego pracownika kolonii i jednego milicjanta z tadżyckiego specnazu. Aby uniemożliwić uciekinierom przedostanie się za granicę, milicja obstawiła najważniejsze trasy wiodące do Uzbekistanu i Kirgistanu.

 

 

Jan Bereza

 

  


DATA: 2018-11-09 07:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Superzloczyncy dali o sobie znać.
4 miesiące temu / Batman forever!
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.