DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Jest niemiecka propozycja dla Syrii. Chcą wysłać wojsko na granicę z Turcją

Jest niemiecka propozycja dla Syrii. Chcą wysłać wojsko na granicę z Turcją
PH1 Timm Duckworth, USN. [Public domain], via Wikimedia Commons
#SYRIA    #NIEMCY    #BLISKI WSCHÓD    #TURCJA    #STABILIZACJA    #UE    #USA    #ERDOGAN

Stany Zjednoczone i NATO ostrożnie przyjęły niemiecką propozycję dotyczącą utworzenia strefy bezpieczeństwa w północnej Syrii, choć wysłanniczka Waszyngtonu dała wyraźnie do zrozumienia, że to Europa powinna przejąć dowodzenie w strefie, a nie siły USA.

 

Niemcy, tradycyjnie unikające zaangażowania w misje zagraniczne, zainicjowały plan utworzenia strefy, która ma chronić wysiedlonych cywilów i zapewnić kontynuację walki z bojownikami Państwa Islamskiego. Szczegóły tej propozycji nie są na razie znane. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziennikarzom, że omawiał ją z niemiecką minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, która miała przedstawić ją partnerom NATO podczas regularnego spotkania w Brukseli w czwartek. - Cieszę się, że sojusznicy z NATO mają propozycje, jak iść naprzód - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej, ostrzegając jednocześnie, że wszelkie szerokie przyszłe rozwiązania polityczne będą musiały obejmować „wszystkich aktorów w terenie”. To pośrednie odniesienie do zaangażowania także Rosji.

 

Na podstawie umowy zawartej w Soczi we wtorek między Rosją a Turcją, Ankara zgodziła się ograniczyć operację wojskową w północnej Syrii do obszaru przygranicznego, gdzie siły tureckie przejęły kontrolę nad kurdyjską strefą 9 października, po tym, jak żołnierze USA niespodziewanie wycofali się. Chociaż oznacza to, że wojska syryjskie, tureckie i rosyjskie będą teraz patrolować granicę turecko-syryjską, Niemcy zaproponowały utworzenie strefy  bezpieczeństwa obejmującej Turcję i Rosję, która również wymagałaby akceptacji innych krajów i która byłaby kontrolowana przez wspólnotę międzynarodową.

 

Sojusz Północnoatlantycki niezadowolony z powodu ofensywy Turcji w północnej Syrii, stara się uniknąć publicznej krytyki z powodu działań członka NATO – Turcji i ograniczyć nadmiernego wciągnięcia w ośmioletnią wojnę w Syrii.

 

Niemiecka propozycja stanowi potencjalne wyjście z trudnego położenia – sugerują niektórzy dyplomaci NATO, dodając, że będzie ona również wymagać zgody Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ambasador USA przy NATO, Kay Bailey Hutchison wyjaśniła, że zgodnie z propozycją niemiecką, do strefy buforowej wysłano by „grupę europejską”, która wchodziłaby w skład większych międzynarodowych sił pokojowych. - To z pewnością pozytyw - powiedziała Hutchison, choć ostrzegła, że ​​nie jest pewna, jaki wpływ wywrze ta propozycja na porozumienie prezydenta Rosji Władimira Putina i tureckiego odpowiednika Tayyip Erdogana. - W tej dziedzinie jest wiele do zrobienia (…) Gdyby Turcy poprosili o pomoc społeczność międzynarodową, myślę, że Europejczycy mogliby wystąpić naprzód – stwierdziła, dodając, że Francja i Wielka Brytania mogą pomóc w urzeczywistnieniu niemieckiej propozycji.

 

Jednak zapytana, czy Stany Zjednoczone mogłyby dołączyć do jakiejkolwiek potencjalnej siły europejskiej, Hutchison powiedziała dziennikarzom: - Nie sądzę, żeby to w ogóle było brane  pod uwagę. Myślę, że Europejczycy sami wyszli przed szereg. Nie widzę w tym roli USA.

 

Kramp-Karrenbauer, gdy przedstawiła propozycję 21 października, mówiła o stabilizowania regionu i umożliwieniu powrotu uchodźców do kraju na zasadzie dobrowolności.

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2019-10-24 14:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.