DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Jest decyzja dotycząca publikacji orzeczenia TK w sprawie aborcji. Termin nieprecyzyjny

Jest decyzja dotycząca publikacji orzeczenia TK w sprawie aborcji. Termin nieprecyzyjny
Fot. RoM/PCh24.pl

Rząd poinformował o tym kiedy nastąpi publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności tzw. eugenicznej przesłanki aborcyjnej z ustawą zasadniczą. Nie podano jednak terminu, ale warunek.

 

„Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia” – podkreślono w stanowisku rządu.

 

22 października 2020 roku TK orzekł, iż tak zwana przesłanka eugeniczna zawarta w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

 

„Po ogłoszeniu orzeczenia doszło do licznych protestów oraz innych form publicznego wyrażania opinii wielu grup obywateli. W stanie epidemii oraz globalnych problemów z masowym rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19, na ulicach polskich miast dochodzi do szeregu bezprawnych zgromadzeń publicznych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi” – zauważyła Rada Ministrów.

 

„Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności. Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie jednak sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji. Prezes Rady Ministrów nie może podjąć decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, podjętego zgodnie z obowiązującą procedurą. Jednocześnie nie istnieje regulacja zobowiązująca Prezesa Rady Ministrów do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w terminie oznaczonym konkretną liczbą dni lub datą” – czytamy w stanowisku rządu.

 

„W tym stanie faktycznym oraz prawnym Rada Ministrów wyraża przekonanie, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygn. akt K 1/20 powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia. Wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zaś jego uzasadnienie, tego samego dnia – w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski” – brzmi kolejny fragment komunikatu opublikowanego przez Centrum Informacyjne Rządu.

 

„Publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na minimalizację wątpliwości obywateli dotyczących motywów oraz skutków prawnych orzeczenia, co jest szczególnie istotne w tak ważnej społecznie sprawie, w czasach stanu epidemii. Ponadto Trybunał Konstytucyjny już w ustnym uzasadnieniu wyroku zasygnalizował zasadność przeprowadzenia zmian ustawodawczych w związku z podjętym orzeczeniem. Tym bardziej zatem konieczne jest przeanalizowanie zakresu możliwych zmian” – napisało CIR.

 

 

Źródło: wprost.pl, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

MA, RoM

 

 

 


DATA: 2020-12-01 16:29
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polityk w ogóle nie zna słowa zdrada, a politycznych obyczajów trzeba strzec. J. Kaczmarski
1 miesiąc temu / uuuuu
 
@Pokręć -Pani Godek i jej podobnym wydaje się, że teraz można uzyskać wszystko, bez względu na to czego chce i co myśli /inna rzecz, czy słusznie/ większość wzburzonego społeczeństwa. Możliwe, że na chwilę to się uda, lub przynajmniej będzie na to wyglądać. Ale zapamiętajcie jedno: to będzie sukces 1.- pozorny, 2.- chwilowy. Gdy ktoś chce wszystko-teraz, zwykle dostaje nic-nigdy! Wahadło może się wychylić w prawo, ale ze swej natury szybko i równie mocno odbije w lewo, bo idzie tu o bardzo drażliwe kwestie! Odwołujesz się do słynnej wypowiedzi Churchilla. Tu jest odwrotnie. Przed pro-liferami też stał wybór między hańbą a wojną. Tyle, że oni wybrali wojnę, a hańba spadnie na nich i tak, bo finalnie będzie gorzej, niż było! W końcu nikt nawet nie zaproponował żadnych konkretnych i adekwatnych do potrzeb działań osłonowych dla rodzin dotkniętych nieszczęściem! Okaże się, czy warto było ruszać wahadło z położenia równowagi /słowo "kompromis" jest źle widziane/.
1 miesiąc temu / B.M.
 
Polityk to zawsze polityk - nie cofnie się przed niczym, kiedy zabraknie mu pieniędzy albo kiedy konsekwencją może być utrata spokoju społecznego. Dokładnie ten sam dylemat miał Poncjusz Piłat. I, jak się okazało po niemal 20-tu wiekach, wybrał źle. Wziął na sumienie skazanie niewinnego a i tak stracił przyjaźń cezara, bo Tyberiuszowi się zmarło a Kaligula miał inne rozrywki niż wysłuchiwać użalania się Piłata nad kwestią masakry Samarytan, po prostu go przegnał zamiast zastanawiać się, czy rację miał Piłat, czy Samarytanie skarżący Piłata za masakrę. Kaligula po prostu umył ręce. Podobnie jak premier Chamberlain w Monachium godzący się na aneksję Sudetów przez Niemcy - uważał, że wygrał pokój. Tymczasem miał rację Churchill, który podsumował to tak: wybrał hańbę zamiast wojny, ale wojnę będzie miał i tak. No i miał, ale sprzątać musiał Churchill.
1 miesiąc temu / Pokręć
 
W kolejnych wyborach należy wybrać wszystkich tylko nie prawników. "Prawnicze dokonania", te obecne i te wcześniejsze, są nie do pogodzenia z dobrem, racjonalnością, sprawiedliwością, ludzkim sumieniem, katolicką nauką i wieloma innymi wspaniałymi wartościami, bo prawo, przynajmniej takie, jak u nas, ma właśnie na celu spychanie tych wszystkich, dużo pożyteczniejszych dla dobra Polski wartości na boczny tor i uniemożliwianie ich zaistnienia, czyniąc z nich utopię. Widzimy, do czego cynizm prawniczej kasty, która nie tylko zmonopolizowała władzę sądowniczą, co jest skandaliczne, ale, jakby jej tego było mało, rozlała się jeszcze w sposób dominujący jak zaraza po dwóch pozostałych sferach władzy, może doprowadzić: odbieranie kilkudziesięciu milionom zdrowych ludzi wolności i rujnowanie ich życia i pracy w celu codziennego testowania, bo nie leczenia!, kilkudziesięciu tysięcy ludzi, dla których to Covid jest chorobą współistniejącą, do wyleczenia tak jak przed Covidem
1 miesiąc temu / Dziękujemy
 
Odpowiedz do mam pytanie Czerwone wstążki, które są zawieszone na płocie Trybunału, symbolizują dzieci zabite poprzez aborcję. Akcja ta rozpoczęła się na początku listopada. W tym wypadku nie oznaczają chorych na AIDS, choć to dziś wypada ich dzień.
1 miesiąc temu / Szurzy
 
"Prezes Rady Ministrów nie może podjąć decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, podjętego zgodnie z obowiązującą procedurą. Jednocześnie nie istnieje regulacja zobowiązująca Prezesa Rady Ministrów do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w terminie oznaczonym konkretną liczbą dni lub datą" - ta argumentacja ośmiesza obowiązującą regulację przygotowaną przez kolegów po fachu, sugerując jakoby była ona przebiegłym gniotem prawniczym i prawnym, nie pozwalającym nigdy osiągnąć sprawiedliwości czy choćby praworządności. I dalej: "Rada Ministrów wyraża przekonanie, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygn. akt K 1/20 powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia" - co oznacza, że RM stawia się ponad konstytucją, uznając, że jej przekonanie, czyli widzimisię jest od niej ważniejsze, skoro w trybie pozaprawnym i sprzecznym z prawem zawęża słowo "niezwłocznie" do "po uzasadnieniu"
1 miesiąc temu / Ale jaja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.