DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jerzy Wolak

Jeśli przyjdzie się pożegnać na długo…


Niniejszy tekst powinien był powstać z górą dwa lata temu, kiedy refleksja, którą chciałbym się podzielić, dopiero co mnie naszła – miałby wówczas szansę zostać uznanym za odkrywczy. Nie stało się tak przez gnuśność. Szkoda, bo dziś co najwyżej ktoś może uznać go za aktualny – tak szybko toczą się wypadki. I dlatego jednak warto o tym napisać, bo wkrótce może być już całkiem za późno…

 

Wałęsając się po Brukseli, nie mogłem nie zajrzeć na chwilę do Gotfryda. Stoi – dumny i spiżowy, jak przystało na pomnik bohaterów tej miary – na Placu Królewskim przed kościołem świętego Jakuba na Coudenbergu. Prawym ramieniem wznosi sztandar, lewą dłonią ściąga wodze, by powstrzymać konia, który tańczy z niecierpliwości, czując bitwę. Zachęciwszy swych ludzi do walki, wódz za chwilę odda sztandar chorążemu, by prawicą sięgnąć po miecz i runąć na wroga. Jak pod Doryleum, jak u Bramy Mostowej pod Antiochią, jak pod Askalonem, już po wzięciu Jerozolimy, gdzie ostatecznie przypieczętował sukces pierwszej wyprawy krzyżowej…Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

„Zmiany, które serwuje się światu, są systematyczne i obejmują dziedziny, o których nawet nie myśleliśmy, że mogą się zmienić. Ze zdziwieniem odkryłem ostatnio, jak bardzo zmienia się… sport”, pisze na łamach tygodnika „Niedziela” Witold Gadowski.

 
 

W Nigerii od stycznia tego roku zamordowano już ponad 1000 chrześcijan. Głównymi sprawcami zabójstw nie są terroryści z Boko Haram, ale bojówki z pasterskiego plemienia Fulani.

 

Już niedługo w całej Kanadzie zostanie zakazana terapia konwersyjna osób LGBT. Premier Justin Trudeau uczynił to jednym z priorytetów swojego nowego rządu.

 

„Niegdyś twarzą Kościoła otwartego w Polsce była zasępiona, poorana zmarszczkami twarz Tadeusza Mazowieckiego. Dziś jest nią dziecięca buzia Szymona Hołowni, który wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Kto lansuje jego kandydaturę?”, pyta na łamach tygodnika „Sieci” Grzegorz Górny.

 

W sobotę 14 grudnia wrocławski urząd miasta rozwiązał dwie legalne pikiety antyaborcyjne, mówiąc, że prezentowane obrazy są nieprzyzwoite. Pikiety obywały się po dwóch stronach wrocławskiego rynku, a wolontariusze Fundacji pokazywali na banerach prawdę o aborcji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.