DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Jerzy Wolak: Pióropusz w kościele, czyli po co komu biomy w piekle?

Jerzy Wolak: Pióropusz w kościele, czyli po co komu biomy w piekle?

Do Santa Maria in Traspontina zazwyczaj nie chadzam – w okolicy jakoś wolę Santo Spirito in Sassia. Rzecz gustu. Tym razem jednak nie mogłem sobie odmówić wizyty w tym właśnie kościele, a to z powodu bezprecedensowej akcji kilku młodych ludzi, którzy poczuwszy, iż w obliczu cyrku rozgrywającego się samym sercu Kościoła nie mogą dłużej stać bezczynnie, i przystąpili do akcji bezpośredniej zabierając z tej karmelitańskiej świątyni umiejscowione w niej na początku synodu amazońskie marzanny, by je zgodnie z odwiecznym zwyczajem utopić w Tybrze. Chciałem dokonać swoistej wizji lokalnej – człowieka zazwyczaj ciągnie do takich miejsc w nadziei, że może znowu wydarzy się tam coś niecodziennego.

 

I owszem, coś się wydarzyło, skalą sensacyjności wprawdzie nie dorastając do antecedentu, niemniej jednak była to rzecz ciekawa. Otóż, gdy przyglądałem się kaplicy zamienionej w magazyn gratów o mniej lub bardziej „amazońskiej” proweniencji, w kościele zaczął się nieoczekiwany ruch. Jacyś ludzie nagle zaczęli przesuwać ławki, by uczynić z nich krąg, w centrum którego zaraz znalazł się jakiś kajak, czy też kanu; po chwili krąg ów wypełnił się członkami jakiejś grupy modlitewnej, której najbardziej spektakularną część stanowili Indianie w pióropuszach i barwach plemiennych.

 

Zaczęli wspomnieniem biskupa Pedra Casaldáligi – wyjątkowo gorliwego orędownika teologii wyzwolenia, trybalizacji Kościoła i reżimów komunistycznych (który szczególnie wsławił się wyznaniem, iż odziany w mundur czerwonej partyzantki sandinistowskiej czuje się, jakby miał na sobie szatę kapłańską, by po chwili solennie zapewnić, iż będzie się starał uczcić ten „sakrament wyzwolenia dziełem, a jeśli przyjdzie potrzeba – krwią”). Później przyszła kolej na „męczenników za ekologię” – jak rzecz przedstawiała dystrybuowana podczas całego wydarzenia broszurka. Następnie popłynęły rozważania na temat lasów i ekosystemów, po czym fertyczna Pocahontas odczytała stricte polityczny manifest dotyczący regionu amazońskiego i jego rdzennych mieszkańców, zakończony skandowaniem hasła: „Demarcação já!”, czyli „Rozgraniczenie już!” (chodzi o wyznaczenie granic autonomicznych ziem należących do pierwotnych plemion). A wszystko przeplecione śpiewem, podrygiwaniem, bębnieniem i grzechotaniem. Nie było żadnego pogańskiego rytuału – w każdym razie nie bardziej pogańskiego od nierzadko obserwowanych w niejednej polskiej świątyni katolickiej – przeciwnie, na koniec uczestnicy tego dziwnego happeningu odmówili „Ojcze nasz” i zakończyli event znakiem krzyża.

 

Oglądając uważnie całe to widowisko trudno było się powstrzymać od gorzkiej refleksji. Przede wszystkim, co ta ekopolitpoprawna heca robi w katolickiej świątyni? Po drugie, żal tych Indian, którzy w swym – być może jak najbardziej słusznym zmaganiu z siłami nowoczesności, które nieubłaganie wdzierają się w ich odwieczne terytoria, bezpardonowo gwałcąc prawo własności – dali się zbałamucić komunistycznej teologii wyzwolenia. Nieszczęśni nie mają pojęcia, że w tej grze są pionkami mniej wartymi niż ich tandetne ozdoby z piór i koralików. Ta gra bowiem toczy się głównie o zniszczenie resztek cywilizacji łacińskiej, jakie zachowały się jeszcze tylko w Kościele katolickim. To walka o zamknięcie drogi zbawienia dla licznych jeszcze wiernych dusz. Kiedy to się stanie – kiedy ustanowiona zostanie „wspólnota Chrystusa z Beliarem i wierzącego z niewiernym” (2 Kor 6, 15), przed którą ostrzega święty Paweł – cała Amazonia w oczach wielkich tego świata nie będzie warta funta kłaków.

 

Bo po co komu biomy w piekle?

 

Jerzy Wolak, Rzym


DATA: 2019-10-23 19:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Nick - straszne, że masz rację : "Pod latarnią najciemniej; robota w amasońskiej masce w akcji" @Andrzej Br - cudownie, że masz "lekarstwo" na te amasońskie akcje - Adoracja codzienna Najświętszego Sakramentu!
9 miesięcy temu / apanaczi
 
Jak możesz wymagać bezstronności w takim temacie od autora, który jest katolikiem?! Katolikiem, jak widać gorącym. Prawdziwie wierzący człowiek nie może przecież być bezstronnym w momencie, gdy na naszych oczach dokonują świętokradztw, poniżają Naszego Zbawcę, stawiając Go na równi z jakimiś bałwanami czy wręcz demonami, gdy wnoszą nieczyste przedmioty do Domu Bożego i planują podmienić nam Kościół. Mnie się ten tekst bardzo podoba, jak zresztą każdy pokazujący prawdę, których na tym portalu nie brakuje. Dziękuję za to i serdecznie pozdrawiam całą Redakcję. Szczęść Wam Boże.
9 miesięcy temu / @Mama
 
Jednym słowem to już nie kościół katolicki a unia Światowa religijna? Już mamy ONZ,WHO,UE i in.tworzone w okreslonym celu czy dobra ludzi? narzucające nam swoje mądrości. Czego chciała od Papieża jakie były cele, intencje spotkania z Papieżem Bergolio Melindy Gates?
9 miesięcy temu / Sam
 
Pomału, pomału dociera, bestia przybiera widzialne oblicze. Tylko jak jej uciec, kiedy już JEST?! Gdy Obrońcy Tradycji grzmieli na trwogę, to cały świat kochał uśmiechniętego JXXIII, potem "ubogiego" PVI, potem bo Polak przecież, potem bo pancerny wielki, ale teraz już tej żaby nie da się przełknąć i wołacie TRWOGA! - więc gdy trwoga to do Boga, bo po ludzku już oddaliśmy wszystko co było nam w depozycie przekazane! Teraz daremne żale, próżny trud . . . Codzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu, ile się da i aż do skutku! Królową Polski Panią Gietrzwałdzką błagając o Pośrednictwo! Chociaż tyle, i to BEZWARUNKOWO!
9 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Podczas spotkania z najwyższą radą mnichów buddyjskich Sangha w Kaba Aye Center 29 listopada 2017 r. przy świątyni Światowego Pokoju, papież Franciszek ..... miał ściągnięte buty dla uszanowania miejsca? Do Meczetu Hassana w Casablance nikt nie wchodzi w butach ..każdy musi ściągnąc by wejśc .. jak turyści zachowują się w świątyniach katolickich w Polsce...przykład Kościół Mariacki?
9 miesięcy temu / Tyurysta
 
Elementem powodującym wewnętrzny kryzys w KK to częściowe przeszczepienie na grunt katolicki protestanckich zasad "liberum arbitrum" - a ten wolny wybór wprowadził relatywizm i permisywizm a jeszcze wzmacnił go panujący w świecie "duch czasu" o obliczu antyreligijnym - antykatolickim i "propaganda grzechu"któremu przewodzi masoneria. Tzw."postępowi" reformatorzy KK zaczęli lansowac żle rozumiane aggiornamento - tym samym zdradzając i rozmywając własną tożsamośc,a owoce tego widzimy obecnie.Także prowadzony ekumenizm nie powinien relatywizowac Prawdy którą posiada w pełni KK.Gdyż przyjażń z Panem Bogiem można budowac wyłącznie na Prawdzie a nie dostosowywac Ewangelię do anty-ewangelii,by się podobac światu.
9 miesięcy temu / t
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.