DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Jerozolima uznana za stolicę. Efekt herezji chrześcijańskiego syjonizmu?

Jerozolima uznana za stolicę. Efekt herezji chrześcijańskiego syjonizmu?
Binjamin Netanjahu i Donald Trump. FOT.REUTERS/Kevin Lamarque/FORUM

Decyzja Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i zapowiedź przeniesieniu tam amerykańskiej ambasady to prawdziwy przełom. Prezydent USA odszedł od niechętnej Izraelowi polityki Baraka Obamy. Ku uciesze tak Żydów, jak i chrześcijańskich syjonistów.

 

Mówiąc o decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych, należy pamiętać, że amerykański Kongres już w 1995 roku przegłosował przeniesienie ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Pozwolił jednak prezydentom na opóźnianie realizacji tego wskazania w przypadku zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Z tej możliwości korzystali dotychczas wszyscy prezydenci. Aż do Donalda Trumpa.

 

Ambasada w Jeruzalem a Arabowie

 

Sam Donald Trump mówił o swej decyzji, jako o uznaniu stanu faktycznego. Wszak Izrael posiada budynki rządowe właśnie w Jerozolimie i sprawuje de facto kontrolę nad nią od 1967 roku – wówczas to bowiem zdobył także wschodnią część miasta. W 1980 roku Izrael uznał zjednoczone Jeruzalem za swoją stolicę, ale mimo tego społeczność międzynarodowa traktuje w ten sposób Tel Awiw.

 

Ponadto Jerozolima to jedno z najświętszych miast dla muzułmanów. Część z nich widzi w niej przyszłą stolicę państwa palestyńskiego. Dlatego też Liga Arabska zdecydowała się potępić decyzję Donalda Trumpa. Swój niepokój wyraziły także Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jordania. Rozpoczęły się protesty.

 

W komentarzach przewija się zatem konstatacja, że Stany Zjednoczone uznając Jerozolimę za stolicę Izraela szkodzą procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. To jawne opowiedzenie się za Izraelem oznacza bowiem rezygnację z pretendowania do roli neutralnego sędziego w izraelsko-palestyńskim sporze. Przed 2014 roku amerykanie moderowali wszak rozmowy z Izraelem. Wskazuje się także, że decyzja Donalda Trumpa doprowadziła do pogorszenia relacji sojuszniczych z zaprzyjaźnionymi państwami muzułmańskimi.

 

Po co zatem Donald Trump nakazał przenosiny ambasady do Jerozolimy? Otóż racjonalna odpowiedź brzmi: uczynił tak, gdyż jest politykiem demokratycznym. A jako taki musi liczyć się z opinią elektoratu. I kształtować ją w ten sposób, by zwyciężyć w wyborach.

 

Po myśli chrześcijańskich syjonistów

 

Uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela to wszak dobry sposób na „zapunktowanie” u chrześcijańskich syjonistów. Ci popierają bowiem to, co popiera sam Izrael. Widzą w tym szansę na Boże błogosławieństwo także dla siebie. Powołują się przy tym na słowa Boga zamieszczone w Księdze Rodzaju na temat Izraela: „Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo ludy całej ziemi” (Rdz 12,3).

 

Syjoniści nie uznają teologii zastąpienia, a więc przekonania jakoby Kościół zastąpił Izrael w roli „narodu wybranego”. Twierdzą natomiast, że to Izrael nadal znajduje się w centrum historii. Czołowy chrześcijański syjonista, anglikański duchowny William Hechler, już w 1896 roku twierdził, że zgromadzenie się Żydów w rządzonej przez nich Jerozolimie umożliwi upragnioną Paruzję – ponowne przyjście Chrystusa.

 

Późniejsi chrześcijańscy syjoniści podzielają ten pogląd. Współczesny słynny tele-ewangelista Pat Robertson potwierdza, że powody poparcia wielu protestantów dla państwa Izrael wykraczają poza politykę. Ale ta też się liczy – Izrael pozostaje wszak postrzegany jako ostoja demokracji, praw człowieka, indywidualizmu i „wartości zachodnich”. Typowe rozumowanie neokonserwatystów. Ale u Pata Robertsona dochodzi do głosu coś więcej. – Musicie uświadomić sobie, że Bóg przemawiający do Mojżesza na Górze Synaj to nasz Bóg. Abraham, Izaak i Jakub to nasi duchowi patriarchowie. Jeremiasz, Ezechiel i Daniel to nasi prorocy – mówił chrześcijański syjonista w jednym ze swoich przemówień dostępnych na patrobertson.com. – Król Dawid, człowiek według serca Bożego to nasz bohater. Święte miasto Jeruzalem to nasza duchowa stolica. A kontynuacja żydowskiej suwerenności nad Ziemią Świętą to kolejny dowód dla nas, że Bóg biblijny istnieje, a jego słowo jest prawdziwe – dodał.

 

Według autora strony patrobertson.com świat znajduje się w stanie religijnej walki. Nie chodzi tu jednak o wojnę biedy z bogactwem ani nowoczesności ze starymi teoriami. Chodzi o wojnę między „księżycowym bóstwem Allahem”, a „Bogiem Biblii”, w jakiego wierzą żydzi i chrześcijanie.

 

Takie postrzeganie rzeczywistości jest niebezpieczne z dwóch powodów. Po pierwsze stanowi swego rodzaju dżihadyzm au rebours. Jako taki istotnie jest zagrożeniem dla światowego pokoju. Po drugie zaś wyolbrzymia związek chrześcijan i tej części żydów, którzy odrzucili Chrystusa. Tymczasem Bóg chrześcijan to Trójca Święta. Zwolennicy judaizmu rabinicznego uznają zaś jedynie Pierwszą Osobę Trójcy. A w dodatku Talmud uznają za ważniejszy od Tory.

 

To wszystko prawda, jednak z drugiej strony polityka obliczona na ugłaskiwanie muzułmanów również mija się z celem. Amerykański prezydent swoją decyzją dowiódł, że nie zamierza liczyć się z protestami świata islamskiego. Nie obchodzi go też polityczna poprawność. Wszak w kwestii Izraela lewaccy bojownicy walki z antysemityzmem potrafią zmieniać stanowisko o 180 stopni. Amerykański prezydent pokazał, że również ich zdanie nie jest dla niego istotne. To nie pierwsza i zapewne nie ostatnia niespodzianka, jaką Trump zafundował liberalnemu światu.

 

 

Marcin Jendrzejczak

 

 


DATA: 2017-12-21 07:43
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Mg: Jezus Chrystus jest potomkiem Dawida, a aktualnie jest też Królem Polski Ergo: Jerozolima dla Polaków.
ponad 1 rok temu / Hmmm
 
Uwazam ze tak czy inaczej Jerozolima nalezy sie Zydom nie Muzulmanom
ponad 1 rok temu / Servus
 
Tom = a jednak istnieje ciaglosc zydowskiego myslenia I wspolne dzialanie przy realizacji tego planu ?
ponad 1 rok temu / pejot
 
@Gm: pytałem o realną podstawę prawną a nie o twoją "opinię"
ponad 1 rok temu / bvr
 
@Gm ale kto jest żydem? Ten kto uznał Chrystusa za króla i zbawcę, czy ten kto Chrystusa odrzucił i uznał że Talmud jest ważniejszy od Tory? Która wspólnota jest winnicą pańską, a która dziczką w tejże? Przypomnę Ci tylko, że chrześcijanie byli sektą w ramach judaizmu i gdy Rzymianie oblegali Jerozolimę wyszli z niej, bo uznali, że proroctwo Chrystusa się spełnia. Co więcej, ci co przeżyli kataklizm a nie uznawali Chrystusa zreformowali tak dalece swoją religię, że utożsamiać ją z judaizmem sprzed zburzenia świątyni i przede wszystkim sprzed zmartwychwstania Chrystusa niepodobna. Dzisiejsze żądania talmudystów wobec Jerozolimy są niczym więcej niż uzurpacją, a stosunek protestantów do talmudystów pokazuje jakie były źródła herezji luterskiej, kalwińskiej i anglikańskiej.
ponad 1 rok temu / empiryk
 
Chiny zapowiedziały budowę nowego Jedwabnego Szlaku . Ta bardziej realna wersja ma właśnie przebiegać jego starożytną trasą przez Bliski Wschód . Chęć zablokowania chińskich planów poprzez zbudowanie amerykańskiej kolonii nazywanej Wielkim Izraelem lepiej wyjaśnia przyczyny wywołania chaosu w tym regionie świata. Ten amerykański zamysł również świetnie tłumaczy wprowadzenie w stan chaosu w dużych europejskich państwach przez falę muzułmańskiej imigracji . Zachowanie rządu USA wobec nas nie pozostawia nam wyboru . 12 grudnia Amerykanie de facto zerwali sojusz z Polską . Jesli rząd PIS-u zgodzi sie na amerkański dyktat , to dokona zdrady i bez problemu zostanie obalony. Oznacza to powrót do kondominuim niemiecko-rosyjskiego w Polsce . Jeśli pisowcy wyśmieją żadania rządu USA , to Amerykanie zerwą sojusz z Polską i przyłączą sie do ataku na nasz kraj,żeby obalić obecny rząd. To również najprawdopodobniej skończy sie powrotem do rosyjsko-niemieckiego kondominium.
ponad 1 rok temu / Mirek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.