DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Jerozolima: patriarchat łaciński przeciwny określaniu Izraela jako „państwa żydowskiego”

Jerozolima: patriarchat łaciński przeciwny określaniu Izraela jako „państwa żydowskiego”
Zdjęcie ilustracyjne. By David Berkowitz from New York, NY, USA (Berkowitz_250) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0) or CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

O wyrażenie sprzeciwu wobec przyjętej przez Kneset 19 lipca bieżącego roku ustawy zasadniczej: „Izrael, państwo narodowe narodu żydowskiego” zaapelował Łaciński Patriarchat Jerozolimy. Akt ten spotkał się z szerokim potępieniem opinii światowej, w tym Żydów mieszkających poza Izraelem.

 

Poniżej przedstawiamy oświadczenie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w tłumaczeniu na język polski:

„Niedawno uchwalona ustawa zasadnicza: Izrael, państwo narodowe narodu żydowskiego jest powodem do wielkiego niepokoju. Pozornie uchwalona z wewnętrznych motywów politycznych, określając Izrael jako państwo narodowe narodu żydowskiego, ustawa nie zapewnia żadnych konstytucyjnych gwarancji dla praw rdzennych mniejszości, a także innych mniejszości zamieszkujących w tym kraju. Palestyńscy obywatele Izraela, stanowiący 20 proc. mieszkańców, są w sposób rażący wykluczani spod prawa.

 

Trudno sobie wyobrazić, aby ustawa o skutkach konstytucyjnych ignorowała znaczną część populacji, tak jakby jej członkowie nigdy nie istnieli. Ustawa ta może nie mieć skutków praktycznych, ale wysyła jednoznaczny sygnał do palestyńskich obywateli Izraela, z takim skutkiem, że w tym kraju nie są u siebie. Język arabski został zdegradowany z języka urzędowego do języka o specjalnym statusie, a także zobowiązano się do działań nad rozwojem osadnictwa żydowskiego na tych terenach, bez wzmianki o rozwoju kraju dla reszty jego mieszkańców.

 

Ta ustawa zasadnicza ma raczej charakter wykluczający niż inkluzywny, bardziej kontrowersyjny niż dążący do zgody, upolityczniony, a nie zakorzeniony w podstawowych normach, które są powszechne i możliwe do zaakceptowania przez wszystkie warstwy społeczeństwa.

 

To dyskryminujące prawo jest bezpośrednio sprzeczne z rezolucją 181 Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także z Deklaracją Niepodległości Izraela. Pierwszy akt gwarantował ustanowienie państwa żydowskiego, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnych praw obywatelskich mieszkającym tam Arabom, zaś w drugim założyciele państwa Izrael wyraźnie i jednoznacznie zobowiązali się do wspierania jego rozwoju z korzyścią dla wszystkich jego mieszkańców i zapewnienia całkowitej równości praw społecznych i politycznych dla wszystkich, niezależnie od religii, rasy czy płci.

 

Wreszcie, prawo to jest sprzeczne z ustawą zasadniczą: Godność i wolność człowieka uchwaloną w 1995 r., która zapewnia poszanowanie godności każdej osoby. Tam, gdzie występuje dyskryminacja, nie ma godności.

 

Innymi słowy, wspominana ustawa mówi, że nie ma równych praw między Żydami a Arabami i odmawia uznania ich istnienia.

 

Nie wystarczy posiadać i zapewniać prawa indywidualne. Każde państwo z dużymi mniejszościami powinno uznać zbiorowe prawa tych mniejszości i zagwarantować zachowanie ich zbiorowej tożsamości, w tym ich tradycji religijnych, etnicznych i społecznych.

 

Chrześcijańscy obywatele Izraela mają takie same obawy, jak inne wspólnoty nieżydowskie w odniesieniu do tej ustawy. Wzywają wszystkich obywateli państwa Izrael, którzy wciąż wierzą w podstawową koncepcję równości obywateli tego samego państwa, do wyrażenia sprzeciwu wobec tej ustawy i wypływających z niej zagrożeń dla przyszłości tego kraju”.

 

KAI

TK


DATA: 2018-07-30 15:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

żydzi czerpia pełnymi garściami z wzorców II Rzeszy niemieckiej, w zasadzie juz teraz mozna ich nazwać I Rzeszą Żydowską
ponad 1 rok temu / Hanys Górnośląski
 
Aaale antysemici!!! Jak mogli??? Czekam na wypowiedź Bp Gądeckiego.
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
Interesujace jest cos innego: Izrael mieni sie panstwem narodowym, podczas gdy Zydzi na calym swiecie sa rzecznikami globalnych wiosek, bo tlko w takich nie czuja sie "zagrozeni". Terytorium w Palestynie jest niewatpliwie domem Palestynczykow, niedobitkow Zydow z diaspory, oraz Chazarow wschodnio-europejskich. O jakim to wiec "panstwie narodu zydowskiego" baja jerozolismki Kneset?
ponad 1 rok temu / Zygmunt Jaslowski
 
A co na ten paskudny nacjonalizm moralizatorzy z Gazety Wyborczej?
ponad 1 rok temu / Pikuś
 
Jeden(?) z członków Knesetu zabiegał o utworzenie miejsc "nur fur jude" ale to nie przeszło. Na razie. Spora część Palestyńczyków w Izraelu to chrześcijanie.
ponad 1 rok temu / ost
 
Tam gdzie żydzi chcą siać swoją nienawiść - pierwsi krzyczą o równości, mniejszościach i niesprawiedliwości. W okupowanej Palestynie zaprowadzają apartheid.
ponad 1 rok temu / Klf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.