DZIŚ JEST:   22   LISTOPADA   2019 r.

Św. Cecylii, męczennicy
Św. Sawy
 
 
 
 

Jemen: walki przeciwko al – Kaidzie

Jemen: walki przeciwko al – Kaidzie
fot. Jialiang Gao www.peace-on-earth.org / commons.wikimedia.org, licencja cc

Co najmniej sześciu ekstremistów zginęło na skutek ataku lotniczego w regionie Szabwa. Armia Jemenu prowadzi ofensywę przeciwko ekstremistom związanym z al-Kaidą. Obama przyznaje, że w konflikt zaangażowane są bezpośrednio siły amerykańskie. Amerykanie nieoficjalnie walczą także w Somalii.


Ofensywa jemeńskiej armii w prowincjach Abjan i Szabwa na południu kraju przybiera na sile. Celem sił rządowych są miasta al-Houta i Azan, pozostające pod kontrolą terrorystów. Działania wojskowe bezpośrednio nadzoruje jemeński minister obrony, generał Mohammed Nasser Ahmed.

 

W niedzielę w zamachu bombowym zginął głównodowodzący operacji przeciwko ekstremistom na południu kraju, generał Salem Ali al-Quton. Niezidentyfikowany zamachowiec – samobójca obwieszony materiałami wybuchowymi zaatakował samochód, którym podróżował oficer. Rannych zostało kilku towarzyszących mu wojskowych i cywilów. Al-Quton odnotował w ostatnim czasie serię sukcesów, udało mu się odbić z rąk terrorystów miasta Zinjibar i Jaar.

 

W miniony piątek 15 czerwca prezydent Barak Obama publicznie przyznał, że Stany Zjednoczone są bezpośrednio zaangażowane w konflikt w Jemenie i w walkę z ugrupowaniami związanymi z al-Kaidą w Somalii. W liście skierowanym do Kongresu potwierdził, że amerykańskie siły zbrojne są zaangażowane w „ograniczoną liczbę” operacji w tych krajach. Szczegółowe informacje na ten temat zostały przedstawione w utajnionym raporcie. Rzecznik Pentagonu George Little potwierdził, amerykańskie jednostki zaangażowane są bezpośrednio w operacje wymierzone przeciwko przywódcom al-Kaidy różnego szczebla.

 

To zasadniczy zwrot w polityce Waszyngtonu, dotychczas większość spośród „nieoficjalnych” operacji była utajniona. Choć nie ujawniono informacji, które do tej pory byłyby nieznane opinii publicznej, po raz pierwszy amerykańskie zaangażowanie zostało potwierdzone przez prezydenta.

 

Źródło: nytimes.com / yementimes.com

mat


DATA: 2012-06-18 13:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.